Witaj
Gość

Wątek: [Poradnik] Uruchamianie serwera. Prosty poradnik jaki OS wybrać.  (Przeczytany 6191 razy)

  • Wiadomości: 391

  • Pochwał: 10

[Poradnik] Uruchamianie serwera. Prosty poradnik jaki OS wybrać.
« dnia: Wrzesień 10, 2009, 03:54:29 pm »
Witam serdecznie. Jako osoba, która ma trochę doświadczenia w pracy przy serwerowniach chciałbym zrobić proste zestawienie kilku Systemów operacyjnych, porównania ich i w miarę możliwości pomocy w dobraniu najlepszego.

Temat będę rozwijać kilka dni, więc dziś zacznę od pierwszego.

Windows XP /Windows Vista / Windows Server 2003 / Windows Server 2008

Pierwsze doświadczenie z aplikacją serwerową l2j ma większość z was u siebie w domu.
Ściągamy paczkę,  instalujemy potrzebne oprogramowanie klikamy 2 razy na plik wsadowy i patrzymy trzymając kciuki czy nie wywala jakiś błędów i czy program zacznie nasłuchiwanie na odpowiednich portach.
Po jakimś czasie stwierdzamy, że chcielibyśmy wybrać jakiś hosting, lub postawić serwer u siebie w domu.
Ustawiamy swoją maszynkę, wkładamy odpowiednie podzespoły lub po prostu wykupujemy maszynę o odpowiednich parametrach.
W pewnym momencie zadajemy sobie pytanie: Hmm a jaki wgrać system operacyjny.
W naszym scenariuszu wybieramy windowsa, więc pewnie odpowiedź brzmi tak:

Windows XP, robię na nim codziennie, serwer da się postawić i to wszystko śmiga.
Windows Vista - jak wyżej.
Windows Server 2003 - To samo co XP tylko przeznaczony do serwerów. (Oczywiście są mądrzejsze stwierdzenia ale o tym później).
Windows Server 2008 - To samo co Vista tylko... itd.

Przeważnie przed wyborem innego systemu odwodzą nas następujące problemy:
-Kolega powiedział, że linux jest gorszy od windowsa.
-Trzeba korzystać z konsoli a nie zna się komend.
-Problem z komunikacją za pomocą programów łączących zdalnie.
-Dziwna struktura. Nie ma dysku C, D i to wszystko jakoś dziwnie poukładane.

Pierwsze Sforsowanie. Dlaczego nie XP, Vista.

Przede wszystkim takie systemy operacyjne są systemami klienckimi. Zawierają na starcie pakiet instalacji programów z których korzystamy na co dzień (Messenger, Windows Media Player). W dodatku zawierają mnóstwo dodatków, które są serwerom zupełnie niepotrzebne. Pakiety poprawek jakie docierają do naszego komputera nie są dostosowane do tego aby poprawiać błędy dotyczące roli serwera. Duży minus także ma poziom zabezpieczeń, który trzeba przestawiać na wstępie aby można było uruchomić nasze l2j. Często jest tak, że tworzycie usera z prawami admina bez hasła, którym posługujecie się bez przerwy. Oczywiście mowa tu o XP, bo w Viście wprowadzono bardzo dobrą kontrolę użytkownika, która została przyjęta bardzo chłodno (wyskakujące okienko z prośbą o login i hasło). Bez tego fundamentalnego zabezpieczenia możemy zostać skasowani bardzo szybko.

Drugi Atak. Dlaczego nie windows 2003, 2008 server ?

Na wstępie wystarczy zerknąć na oprogramowanie jakie wykorzystuje l2j.
Mamy do czynienia z javą i MySQLem firmy Sun Microsystems. Oczywisty konkurent Microsoftu i jego produktów z sercii C#,J#, SQL i tak dalej i tak dalej (można wymieniać w nieskończoność).

Dlatego pierwsze pytanie kiedy chcemy wybrać serwer MS, to: Do czego będzie mi on potrzebny?
-java - musimy ściągnąć i instalować ręcznie.
-MySQL- jak wyżej.
-ASP .Net - Jeżeli tworzymy w tym stronę internetową, to oczywiście nie ma problemu. Rola serwera zwana IIS bardzo nam pomoże w pracy.
-Apache - w tym wypadku musimy instalować tak samo jak javę.

Tu pojawia się od razu fundamentalne pytanie dotyczące wersji serwera. Jaką wybrać ?
mamy do wyboru kilkanaście edycji, jednak my chcemy najwydajniejszą i zżerającą jak najmniej zasobów.
Czyli z serii win 2008 server pozostają nam tylko 2 wersje:
Windows 2008 server Core - Wersja tekstowa opatrzona dodatkowo w nowe narzędzie zastępujące poczciwego cmd zwane PowerShell.
Windows 2008 Web Server - Typowy serwer z wgraną usługą www (IIS -Internet Information Services).
Ten pierwszy jest o tyle dobry, że zajmuje zaledwie 400 mb na dysku twardym, jednak minusem jest możliwość pracy tylko w trybie tekstowym. A to oznacza, że jesteśmy w punkcie wyjścia. Nic nie zmienia w standardzie naszej pracy.
Ten drugi zawiera pakiet potrzebny do postawienia serwera www. Jednak powinniśmy mieć świadomość, że jeżeli na naszym serwerze ma grać dużo osób to nie powinniśmy dowalać mu nowych ról, obowiązków.

W takim razie co począć ? Dlaczego Windows od strony technicznej nie zapewnia nam tego co potrzebujemy?
Oprócz wymienionych powyżej usług Windows zapewnia odpowiednie role. Te role pozwalają nam na stworzenie domeny, zarządzanie kontami, użytkownikami, grupami itd. należącymi do jednej domeny,grupy domen lub drzewa.
Zapewnia możliwość uruchomienia serwera dhcp, przydzielania certyfikatów, udostępniania drukarek, tworzenia serwerów WINS i wiele wiele innych, które tak naprawdę są bardzo potrzebne w dużych firmach, jednak w naszym przypadku są po prostu zbędne.

Cóż poradzić. Po instalacji serwera mamy kilka GB zajętego miejsca na dysku, z którego nie korzystamy. Jedyny plus to taki, że możemy zainstalować 64 bitową wersję systemu co wpłynie znacznie na wydajność sprzętu, jednak także tutaj jest jedno ale. Czy l2j wykorzystuje technologie 64 bitową ?

Cóż opis windowsa i same wady. Oczywiście są także zalety:
-Bardzo wygodne narzędzia do pracy zdalnej w trybie graficznym.
-Z tego systemu korzystamy na co dzień, więc nie trzeba się uczyć niczego nowego.
-Uptime serwerów nie jest najgorszy. Dobrze skonfigurowany może stać nawet rok bez potrzeby restartowania (oczywiście roku nie postoi bo automatyczne poprawki wymagają restartu systemu o zgrozo, dlatego trzeba dobrze ustawić aktualizację, bo serwer może się zrestartować bez naszej wiedzy w chwili najmniej oczekiwanej i pożądanej).
-Wszystko w trybie graficznym, mnóstwo programów wychodzi pod ten system, które służą do zarządzania kontami i innymi feature'ami w l2j.

Moją opinię już znacie. windows po prostu jest niepotrzebny. Posiada oprogramowanie, technologie i wszystko inne co nasz serwer potrzebuje a to co jest potrzebne to trzeba ściągać i instalować samemu.

Co innego z każdym innym linuxem ale to już w następnym odcinku.



/Matim: Plusik za przydatne informacje ;)

« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2010, 08:47:47 pm wysłana przez Matim »
Polaczkowo:
Impos - Aeore Healer lvl 93 / Wynn Summoner 85 / TH 58
klan - Kowale
CP Sairea


  • ******
  • Wiadomości: 1390

  • Pochwał: 15

  • Urażona dzidzia, urażona dzidzia!
Odp: [Poradnik]Uruchamianie serwera. Prosty poradnik jaki OS wybrać.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2009, 08:52:50 pm »
Nasówa mi sie pytanie...

Nie to że nie doceniam Twojego postu ani pracy jaką włożyłeś w napisanie ale po chu* pisać takie ścierwo na temat winshita jeżeli za free i za niewiele większą ilością pracy można osiągnąć lepszy pułap i wydajność maszyny poprzez zainstalowanie Linuxa.

Ja jako Administrator 7 serwerów na platformie Linuxa Gentoo (3 maszyny) CentOS (1 maszyna) Debian (3 Maszyny) doświadczenie młodociane już nabyłem i co nie co potrafie zatem jako potencjalny nabywca serwera lepiej wyjde na tym że będe mieć linuxa niż Windowsa bo linuxa moge skonfigurować jak tylko mi pasuje.

Niektórzy powiedzą że dla "nie uków" windows będzie lepszy a to gówno prawda bo wydając ~100 zł za Licencje windowsa to ja wole wydać na Administratora który w 1 dzień zrobi mi z maszyny rozpierduche działającą szybciej niż mój zawór w portkach.


Mimo to Gratulacje Impos za swoje spostrzeżenia.


P.S Dawno mnie tu nie było xd


  • Wiadomości: 391

  • Pochwał: 10

Odp: [Poradnik]Uruchamianie serwera. Prosty poradnik jaki OS wybrać.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2009, 08:51:14 am »
Maślan jasne, że odpowiem na twoje pytanie. Windows zapewnia oprogramowanie tak jak mówiłem potrzebne głównie do zarządzania lasem domen. Tak na prawdę od czasu jak siedzę na kursach od kilku miesięcy poznałem rolę windowsa.
Co prawda SUSE Linux, ClarkConnect no i konkurencyjny Novell posiadają także całkiem ciekawe rozwiązania.

W windowsie 2008 role zostały ze sobą połączone. Teraz Active Directory Domain Service (oraz Users and Computers i Security), Group Policy Managment, Certyfikaty Tworzą ze sobą bardzo wygodne i zaawansowane środowisko, które mimo wszystko łatwe w obsłudze nie jest ale pozwala na maksymalną kontrolę co do jednej stacji roboczej.

Także uruchamianie skryptów potrzebnych do zarządzania jest bardzo wygodne.
Dam prosty przykład:
Stan np. 150 stacji roboczych w 2 domenach i jednej subdomenie byłem w stanie napisać i uruchomić w 10 minut.
Dobra, staranna konfiguracja może zautomatyzować pracę. Wszelkie logi z serwerów możesz otrzymywać na maile i dzięki temu utrzymywać kontrolę nad wszystkim (zdalnie) trzymając w jednej ręce pocket pc a w drugiej kawkę :P
Replikacja serwera także świetnie się sprawdza.

Pamiętaj, że serwer ma nie tylko role: wydruku, ftp,http. 
Ludzie wybierają windowsa bo nie wybierają linuxa proste. Dla przykładu: Mój teść pracuje w firmie na pozycji prezesa, która zarabia tak duże pieniądze, że kupno najdroższych pakietów windows są wydatkami zerowymi. Taki serwer świetnie pasuje do ustawienia stacji roboczych. Pracownik ma ją obciętą do takiego stopnia, że może korzystać z 2 aplikacji. Jedną do wczytywania kodu kreskowego przez czytnik, drugą do zarządzania skanerem modelowym. Zero pulpitu, zero aplikacji, maksymalna kontrola.

Dlatego naprodukowałem się w tym temacie. Windowsowe wynalazki nie są złe, jednak po co go wykorzystywać skoro nic z niego nie jest nieużywane, gdy chcemy postawić serwer l2j.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2009, 09:13:13 am wysłana przez impos89 »
Polaczkowo:
Impos - Aeore Healer lvl 93 / Wynn Summoner 85 / TH 58
klan - Kowale
CP Sairea


  • ******
  • Wiadomości: 1390

  • Pochwał: 15

  • Urażona dzidzia, urażona dzidzia!
Odp: [Poradnik]Uruchamianie serwera. Prosty poradnik jaki OS wybrać.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2009, 07:24:11 pm »
Kurcze Impos rozróżnij my tu o l2j rozmawiamy a nie o AD czy inne sprawy.

W większości się zgodze - w windowsie szybko i fajnie ale sprecyzujmy dla l2j lepszym wyborem bedzie system który możemy jak najmniejsszym kosztem okroić i ulepszyć przez co możemy osiągnąć lepsze wydajniejsze hosty...

Piszesz tam o wykorzystywaniu w AD, etc .... w linuxie tego nie masz - dostajesz czysty systemik i robisz z nim co chcesz - zadnych śmieci, żadnych -_-'ołek i chu****stwa.

Opowiadasz Tu o łączenia stanowisk - a słyszałeś że w Linuxie możesz miec stacje robote które wcale nie muszą być odjechane by je użytkować (1Ghz proc, 1GB ram, Bez dysku HDD) wszystko przez boot na dhcp i serwer pełniący role TerminalMaster i po sprawie - kazdy ma konto na serwerze, all szybko działa (100mb/s enthernet, 1Gb/s Enthernet) do tego lekkie dystro (Dsl + Xfce, Debian + xfce etc) i masz stacje robocze które są o wiele szybsze w robociźnie niż Windowsowe AD i logowanie zdalne.

Skupmy się tutaj na l2j a nie poszarzajmy zakresu bo i tak połowa a nawet 99% osób czytających to nie wie ocb.

Mimo to Impos Gratki za ładne opisy, nie wiedziałem że moge tu jeszcze spotkać ludzi którzy wiedzą co robią - Oby tak dalej ;)
;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2009, 07:30:57 pm wysłana przez Maślan »


  • Wiadomości: 391

  • Pochwał: 10

Odp: [Poradnik]Uruchamianie serwera. Prosty poradnik jaki OS wybrać.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2009, 10:44:53 pm »
Cytuj
Dlatego naprodukowałem się w tym temacie. Windowsowe wynalazki nie są złe, jednak po co go wykorzystywać skoro nic z niego nie jest nieużywane, gdy chcemy postawić serwer l2j.

Maślan chce zestawic kilka różnych systemów ich wad i zalet. Zacząłem od Windowsa. Ktoś stawia serwer na 2k3 i mnie natchnęło. Dalej opisze kolejne systemy.
Polaczkowo:
Impos - Aeore Healer lvl 93 / Wynn Summoner 85 / TH 58
klan - Kowale
CP Sairea


  • ******
  • Wiadomości: 1390

  • Pochwał: 15

  • Urażona dzidzia, urażona dzidzia!
Odp: [Poradnik]Uruchamianie serwera. Prosty poradnik jaki OS wybrać.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2009, 11:08:53 am »
Cytuj
Dlatego naprodukowałem się w tym temacie. Windowsowe wynalazki nie są złe, jednak po co go wykorzystywać skoro nic z niego nie jest nieużywane, gdy chcemy postawić serwer l2j.

Maślan chce zestawic kilka różnych systemów ich wad i zalet. Zacząłem od Windowsa. Ktoś stawia serwer na 2k3 i mnie natchnęło. Dalej opisze kolejne systemy.

chyba że tak, to ja już nie wytykam - mimo to gratulacje i powodzenia w temacie który z chęcią i zapałem czytam ;)