Witaj
Gość

Wątek: Macierz RAID0  (Przeczytany 3097 razy)

  • Wiadomości: 181

  • Pochwał: 7

Macierz RAID0
« dnia: Październik 23, 2010, 01:31:27 pm »
Witam,
czy zanim dołączę drugi dysk i uruchomię pomiędzy jednym a drugim Macierz RAID muszę na tym pierwszym pousuwać partycje a co za tym idzie strzelić format?


  • Wiadomości: 604

  • Pochwał: 0

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2010, 03:20:53 pm »
Tak


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2010, 11:01:16 am »
Wszystko zależy od programu, którego użyjesz. Jeden wymaga - drugi nie. Ale i tak to zrobi za ciebie. Więc nie licz, że cokolwiek się zachowa. Na źródłowym też.
Stawianie macierzy POWINNO się robić na 2ch czystych dyskach, z pełnym formatowaniem partycji. Nie wierzę w żadne raidy "w locie". To jest za ważna sprawa dla systemu, żeby pozwolić sobie np. na uszkodzony sektor, albo błędny wpis w tablicy partycji. A potem Helpy i inne nawoływania o pomoc, bo się RAID rozjechał...
Zrób tak, jak być powinno, aby zminimalizować możliwość uszkodzenia.
Wyeliminować się nigdy nie da.

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2010, 01:40:36 pm »
Najlepiej zrobić low-level format IMO


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2010, 10:49:43 am »
Tak, tak, low-lvl format i bye bye dysku jak coś źle ustawisz :E

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 181

  • Pochwał: 7

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2010, 05:07:55 pm »
Dzięki za informacje zrobię format na 1 HDD dołączę drugi i zrobię RAID0 na dane a pod system SSD.


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2010, 08:10:26 am »
RAID0 pod dysk na dane? zły pomysł.
Chyba, że masz 3ci na robienie backup'ów.
Albo dane nie są ważne :)

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 181

  • Pochwał: 7

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2010, 06:01:43 pm »
RAID0 pod dysk na dane? zły pomysł.
Chyba, że masz 3ci na robienie backup'ów.
Albo dane nie są ważne :)

Pozdrawiam

Dyski stricte na gry/filmy/programy/grafikę czyli ogólnie na dane. Lecz jestem w dużej mierze zabezpieczony ponieważ posiadam UPS'a a co do zdań typu "a jak ci jeden z dysków padnie" uważam za lekkie panikowanie. ; )


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2010, 10:36:09 pm »
Powodzenia.
Ja nie miałem macierzy RAID a i tak straciłem 2 dyski z danymi w swoim życiu. Dyski padły fizycznie. W jednym rozjechała się elektronika, w drugim głowice zrobiły sobie z z talerzy parking :) Fajnie było widać jak szorowały po talerzach, bo dysk był z okienkiem (RAPTOR)
A przy RAIDzie dochodzi jeszcze możliwość rozjechania struktury macierzy...
A jak będziesz miał na system dysk SSD, to po kiego Ci RAID na dane? Żeby szybciej się film wczytywał? :D

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 181

  • Pochwał: 7

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2010, 06:07:15 pm »
A jak będziesz miał na system dysk SSD, to po kiego Ci RAID na dane? Żeby szybciej się film wczytywał? :D

1.Na przykład gry, programy, kopiowanie, po tylu latach spędzonych przed kompem postanowiłem wycisnąć jak najwięcej.

2.I każdy chyba wie że jest różnica w głupim wczytywaniu gry w macierzy RAID i bez niej.

3.Lepiej kupić 2x 500 i połączyć w RAID niż kupić 1x 1TB bo nie dość że będzie szybciej to jak nie daj Boże Ci padnie 1TB to możesz wybierać się do sklepu a jak padnie jeden z 500-tek to chociaż jeden odratujesz.

Pozdrawiam.


  • Wiadomości: 604

  • Pochwał: 0

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 29, 2010, 06:31:45 pm »
To co tutaj wypisujesz to sa jakies zarty.


  • Wiadomości: 181

  • Pochwał: 7

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 29, 2010, 10:06:40 pm »
To co tutaj wypisujesz to sa jakies zarty.

Że lepiej jest kupić 2x 500GB niż 1x 1TB?  hahaha


  • Wiadomości: 157

  • Pochwał: 2

  • "MAD DOG" SMITH
    • MMOPlay Lineage II
Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2010, 02:30:06 am »
A jak będziesz miał na system dysk SSD, to po kiego Ci RAID na dane? Żeby szybciej się film wczytywał? :D

1.Na przykład gry, programy, kopiowanie, po tylu latach spędzonych przed kompem postanowiłem wycisnąć jak najwięcej.

2.I każdy chyba wie że jest różnica w głupim wczytywaniu gry w macierzy RAID i bez niej.

3.Lepiej kupić 2x 500 i połączyć w RAID niż kupić 1x 1TB bo nie dość że będzie szybciej to jak nie daj Boże Ci padnie 1TB to możesz wybierać się do sklepu a jak padnie jeden z 500-tek to chociaż jeden odratujesz.

Pozdrawiam.
Jak masz RAID w trybie mirror to owszem. Ale ty chcesz pod stripping, na prędkość. W tym trybie żeby odczytać dane z jednego dysku, MUSISZ MIEĆ dane z druegiego (bo w strippingu po krótce cały strumień danych jest rozsypywany równomiernie po obu dyskach na raz - temu masz szybszy odczyt/zapis). Po krótce jak w strippingu którykolwiek dysk (bo można i 3, 5 10 trzasnąć naraz) ci padnie - tracisz dane z wszystkich dysków bezpowrotnie...

No i miej na uwadze, że w komputerach domowych kontrolery RAID to są bardziej programowe niż sprzętowe. Nie wiem na prawdę czy dadzą radę udźwignąć SSD RAID... Raczej będą się przypychać i nie będzie to wiele szybsze niż SSD w zwykłym trybie AHCI... Trza by to sprawdzić - jaki masz proc, jaki chip na płycie, system operacyjny itd...

Myślę że lepiej zainwestować w tyle ramu ile dasz rade, niż w raid. Nie mam raid, system na starych WDC'kach czarnych SATA-2, 8GB RAM  i 4 rdzeniowy niższy phenom - i wczytywanie takiego crysisa kończy się zanim zdąży się wyjść do kuchni i od razu wrócić :) Myślę że zyskasz znacznie więcej na wydajności dokładając RAMu niż RAIDować co się da ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2010, 02:35:46 am wysłana przez szponiasty »
Oj tam oj tam


  • Wiadomości: 181

  • Pochwał: 7

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 07, 2010, 01:38:50 pm »
A jak będziesz miał na system dysk SSD, to po kiego Ci RAID na dane? Żeby szybciej się film wczytywał? :D

1.Na przykład gry, programy, kopiowanie, po tylu latach spędzonych przed kompem postanowiłem wycisnąć jak najwięcej.

2.I każdy chyba wie że jest różnica w głupim wczytywaniu gry w macierzy RAID i bez niej.

3.Lepiej kupić 2x 500 i połączyć w RAID niż kupić 1x 1TB bo nie dość że będzie szybciej to jak nie daj Boże Ci padnie 1TB to możesz wybierać się do sklepu a jak padnie jeden z 500-tek to chociaż jeden odratujesz.

Pozdrawiam.
Jak masz RAID w trybie mirror to owszem. Ale ty chcesz pod stripping, na prędkość. W tym trybie żeby odczytać dane z jednego dysku, MUSISZ MIEĆ dane z druegiego (bo w strippingu po krótce cały strumień danych jest rozsypywany równomiernie po obu dyskach na raz - temu masz szybszy odczyt/zapis). Po krótce jak w strippingu którykolwiek dysk (bo można i 3, 5 10 trzasnąć naraz) ci padnie - tracisz dane z wszystkich dysków bezpowrotnie...

No i miej na uwadze, że w komputerach domowych kontrolery RAID to są bardziej programowe niż sprzętowe. Nie wiem na prawdę czy dadzą radę udźwignąć SSD RAID... Raczej będą się przypychać i nie będzie to wiele szybsze niż SSD w zwykłym trybie AHCI... Trza by to sprawdzić - jaki masz proc, jaki chip na płycie, system operacyjny itd...

Myślę że lepiej zainwestować w tyle ramu ile dasz rade, niż w raid. Nie mam raid, system na starych WDC'kach czarnych SATA-2, 8GB RAM  i 4 rdzeniowy niższy phenom - i wczytywanie takiego crysisa kończy się zanim zdąży się wyjść do kuchni i od razu wrócić :) Myślę że zyskasz znacznie więcej na wydajności dokładając RAMu niż RAIDować co się da ;)

W RAID spiąłem HDD, a SSD jest pod system. :) Ramu mam 8GB, płytka na chipseciku AMD 890FX, Win 7 64bit, procek PhenomII x6 1090T. Ale pamiętaj że jak masz wolny dysk to nawet 12GB RAMu nic nie da. :shock: Dzięki za wszelkie informacje. Dyski mają transfer na poziomie 200MBps. Duże pliki rzędu 10GB kopiuje migiem, i o to mi chodziło. ;)
Pozdrawiam.


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 07, 2010, 02:21:12 pm »
(...)Dyski mają transfer na poziomie 200MBps. (...)
Na pojedynczym Raptorze miałem transfer 180-190, wiec nie wiem o co halo.
I chyba z tym MBps to przesadziłeś. Stawiam na Mbps.
bit, Bajt co za różnica hehehe

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 181

  • Pochwał: 7

Odp: Macierz RAID0
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 07, 2010, 02:26:27 pm »
(...)Dyski mają transfer na poziomie 200MBps. (...)
Na pojedynczym Raptorze miałem transfer 180-190, wiec nie wiem o co halo.
I chyba z tym MBps to przesadziłeś. Stawiam na Mbps.
bit, Bajt co za różnica hehehe

Pozdrawiam

Nie porównuj wyjącego Raptora do cichutkiego Spinpoint'a  :D Pisząc na poziomie 200 miałem na myśli przedział w okolicach 200, najniżej spadły do 193 a osiągnęły nawet 300. :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2010, 02:31:48 pm wysłana przez Maxt0r »