Witaj
Gość

Wątek: Flashowanie BIOSu  (Przeczytany 2947 razy)

  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Flashowanie BIOSu
« dnia: Czerwiec 02, 2011, 12:36:53 am »
Mam pytanie - czy ktoś z Was zetknął się z systemem Tatoo w kompie?
Dla niewtajemniczonych - w biosie zapisane informacje o składnikach kompa, które są sprawdzane przez windę podczas startu systemu.

I drugie pytanie - gdzie mogę znaleźć pomoc w sprawie flashowania BIOSu płyty, którego modelu nie ma ani na stronie producenta płyty (Foxxconn) ani na stronie producenta/składacza kompa (PackardBell)?

Ewentualnie pomoc w problemie (poza wymianą płyty, bo to to wiem :D)
Komputer starszawy PackardBell 775, chodził, że aż miło. Vista32. I kumplowi zachciało się pobawić linuksem. Żeby mógł chodzić na oryginale i jak mu się zachce - bawić linuksem - postanowiliśmy, że dorzucę drugi dysk i na nim zainstaluję ubuntu. I podczas startu w biosie będzie sobie wybierał, który system ma chodzić (z którego dysku ma się uruchomić komp).
Zamontowałem 120kę WD. Komp widzi 2 dyski 250 kę i 120kę, W porządku. Uruchamiam Vistę i zonk. System się nie uruchamia - podaje komunikat o "modyfikacji niezgodnej ze specyfikacją" i że Vista na tym nie pójdzie i kup sobie Win7 Ultimate - przekierowało na stronę sklepu, gdzie można było toto nabyć.
Wyłączyłem w BIOSie 120kę.
System uruchamia się poprawnie, bez żadnych problemów.
Przełączyłem się w BIOSie na 120kę - wyłączyłem 250kę.
Zainstalowałem ubuntu (najnowsza wersja 10.6 bodajże).
Restart kompa po zainstalowaniu i czarny ekran. Linux się nie uruchamia.
Wyłączam w BIOSie 120kę i włączam 250.
Vista się nie uruchamia - komunikat - brak systemu operacyjnego.
Robię recovery z partycji odzyskiwania. Recovery "wywala" się na przydzielaniu  liter partycjom -> nie tworzone są partycje -> nie ma recovery.
Odpalam kompa z serwisowego CD, robię fdisk /mbr.
Ponownie robię recovery - robi się normalnie. Tworzy partycje, kopiuje pliki, ale po restarcie wciąż komunikat o braku systemu.
Doczytałem o systemie Tattoo (pierwszy raz się z tym spotykam) na kompach PB, HewlettPackard i Compaq no i postanawiam sflashować BIOS. I tutaj zonk - mojego kompa nie ma na liście serwisowej Packard Bella (wykupionej notabene jakiś czas temu przez Acera). Sprawdzam płytę główną, model i znów zonk - taka płyta nie istnieje według producenta :/

Już mam dość tego kompa.

I niech mi ktoś udowodni, że firmowy komp>>>> składak..... NIGDY w życiu.

Komputer Packard Bell Imedia J2412, model UTOW-SFR, Numer modelu SFCOO
Packard-Bell BV PT890-8237A
Płyta Foxconna 775 z mostkiem północnym Via P4M890 i południowym Via VT8237A.
Model płyty: PT8907MB-8ERS2H

Ktoś jakieś pomysły? rady?

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • *******
  • Wiadomości: 2239

  • Pochwał: 1

  • BO KUBUś MOżE WIęCEJ
Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2011, 06:48:36 pm »
A nie łatwiej poprostu zainstalować tego linuxa na 2 dysku. Wtedy on prawie automatycznie zrobi bootloader z dwoma systemami i będzie cacy. Bez zabawy w wchodzenie do biosa w celu bootowania systemu :P

Luna
Tyrteos: 80 lvl SM|75 lvl WC |DA 55 - Banned
Franz
Decimos: 82lvl PS|75 lvl WC |DA 70 -Śpi
Lancer
Decimos: 7x lvl PS

http://przypierdolek.mybrute.com/
[quote author=120130 link=topic=27483.msg306926#msg306926


  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2011, 07:34:55 pm »
support site Foxconna dead, płytę widziałem
Sprawdź model na podstawie tego co jest pomiędzy CPU a slotami pamięci i/lub

http://www.programosy.pl/program,belarc-advisor.html

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2011, 08:07:14 pm wysłana przez Kamal »


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 03, 2011, 07:46:05 pm »
A nie łatwiej poprostu zainstalować tego linuxa na 2 dysku. Wtedy on prawie automatycznie zrobi bootloader z dwoma systemami i będzie cacy. Bez zabawy w wchodzenie do biosa w celu bootowania systemu :P

Solar - doczytałeś to?

(...)
Zamontowałem 120kę WD. Komp widzi 2 dyski 250 kę i 120kę, W porządku. Uruchamiam Vistę i zonk. System się nie uruchamia - podaje komunikat o "modyfikacji niezgodnej ze specyfikacją" i że Vista na tym nie pójdzie i kup sobie Win7 Ultimate - przekierowało na stronę sklepu, gdzie można było toto nabyć.
Wyłączyłem w BIOSie 120kę.
System uruchamia się poprawnie, bez żadnych problemów.
(...)
Tak działa ten system Tattoo. Nie pójdzie ten system na innym dysku, czy też z drugim dyskiem. Jedynie trzeba przenieść Tattoo na dyskietkę, skopiować go na nowym (np. większym) dysku i zrobić recovery z płyt. Ale _nie pójdzie_ jak w systemie są 2 dyski... Wiem za co nie lubię majkrosoftu...

Sprawdź model na podstawie tego co jest pomiędzy CPU a slotami pamięci i/lub

(...)Model płyty: PT8907MB-8ERS2H(...)
A z tym Belarck'iem to można kombinować jak wstanie komp. A ten leży :)

Chyba jednak trzeba będzie napisać emaila do Foxxconn'a.
Albo - taniej - wymienić płytę :D

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2011, 07:48:21 pm wysłana przez MastJedi »
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 04, 2011, 01:26:56 pm »
Poszukaj na necie PT890-8237A, jest kilka modowanych biosów.

Twoja płyta to na 99% OEM, czyli Foxconn nie ma obowiązków cd. pomocy technicznej.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2011, 02:38:18 pm wysłana przez Kamal »


  • Wiadomości: 157

  • Pochwał: 2

  • "MAD DOG" SMITH
    • MMOPlay Lineage II
Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2011, 08:55:10 pm »
Poszukaj na necie PT890-8237A, jest kilka modowanych biosów.

Twoja płyta to na 99% OEM, czyli Foxconn nie ma obowiązków cd. pomocy technicznej.
Poza tym, jeśli system jest oryginalny i do tego konkretnego komputera a nie działa, bo my się dysk nie podoba, to o ile dobrze wiem, zgodnie z polskim prawem możesz sobie naprawić system, np. crackiem. Tego typu p*ne prawne obostrzenia mają moc tylko w kilku krajach (kilku czyli chyba dokładnie aż jednym: USA).
Oj tam oj tam


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2011, 02:07:26 am »
Poszukaj na necie PT890-8237A, jest kilka modowanych biosów.
Mógłbyś podrzucić jakiś link? ja nie znalazłem żadnego. Albo nie wiem gdzie/jak szukać. Kilka razy flashowałem bios, ale zawsze miałem go ze strony producenta płyty :) A z tym OEM to na 100% prawda :)

@Szponiasty niom, można. Ino ja siedzę w UK :P I poczytaj warunki licencji oprogramowania OEM :) A żaden crack nie pomoże jak problem w BIOSie :P

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 157

  • Pochwał: 2

  • "MAD DOG" SMITH
    • MMOPlay Lineage II
Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2011, 02:14:06 am »
Poszukaj na necie PT890-8237A, jest kilka modowanych biosów.
Mógłbyś podrzucić jakiś link? ja nie znalazłem żadnego. Albo nie wiem gdzie/jak szukać. Kilka razy flashowałem bios, ale zawsze miałem go ze strony producenta płyty :) A z tym OEM to na 100% prawda :)

@Szponiasty niom, można. Ino ja siedzę w UK :P I poczytaj warunki licencji oprogramowania OEM :) A żaden crack nie pomoże jak problem w BIOSie :P

Pozdrawiam
Zwykły boot loader pomoże. Jestem świeżo po kolejnym klonie 7 x64, na kolejną "testową" konfigurację raidu. Ofc po raz kolejny włączyła się ochrona antypiracka. Ofc po raz kolejny crack zadziałał, i jestem teraz posiadaczem komputera firmy alienware... już nie te czasy, że bios był w "rom"ie. Teraz zawsze jest od razu kopiowany do shadow, co oznacza że zanim proc przejdzie w tryb chroniony, można dowolnie zmienić zawartość "biosu". Innymi słowy: boot loader...

Nie żebym używał pirackiej wersji windows. Szczerze jest o wiele szybciej i sprawniej (po już "kilku" aktywacjach, 2 zmianach płyty głównej, z 4 grafik, tyle samo pewnie procków itd) po prostu kliknąć cracka i restartnąć, niż znowu żeby się aktywować, to dzwonić do centrum aktywacji, wklepywać 150 cyfrowy kod delefonem, odsłuchać inny 150 cyfrowy kod i wklepać na kompie i... może się nie pomylić xD

(tak... mam system nie reinstalowany od lat już w sumie...)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 02:18:20 am wysłana przez szponiasty »
Oj tam oj tam


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2011, 07:01:01 pm »
szponiasty poczytaj sobie o systemie tatuaży :)
http://www.jabunet.co.uk/resourceboard/index.php?location=pack
Ja prawie 20 lat siedzę w komputerach i pierwszy raz się z tym spotykam :) I nie jest to takie hop-siup. Jeszcze może gdyby PackardBell istniał, to może by się coś dało, ale został wykupiony przez ACERa a oni się wypięli :/
I na razie nie mam dostępu do tego kompa, nle na 99% jestem pewien, że boot-loader NIC nie pomoże.
A w sumie to wina majkrosoftu, bo to oni wymusili na producentach taki system licencjonowania systemu.

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 157

  • Pochwał: 2

  • "MAD DOG" SMITH
    • MMOPlay Lineage II
Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 06, 2011, 06:09:02 pm »
szponiasty poczytaj sobie o systemie tatuaży :)
http://www.jabunet.co.uk/resourceboard/index.php?location=pack
Ja prawie 20 lat siedzę w komputerach i pierwszy raz się z tym spotykam :) I nie jest to takie hop-siup. Jeszcze może gdyby PackardBell istniał, to może by się coś dało, ale został wykupiony przez ACERa a oni się wypięli :/
I na razie nie mam dostępu do tego kompa, nle na 99% jestem pewien, że boot-loader NIC nie pomoże.
A w sumie to wina majkrosoftu, bo to oni wymusili na producentach taki system licencjonowania systemu.

Pozdrawiam
Phi. Nic w porównaniu z ThinkPadowymi zabezpieczeniami. Ja nie tylko siedzę ale 5 lat robiłem w serwisie komputerowym. Takim prawdziwym nie takim co wymienia płyty główne i dyski a od święta zflashuje BIOS ;)

Pzdr
Oj tam oj tam


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Flashowanie BIOSu
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2011, 09:11:01 pm »
w ThinkPadach najbardziej mi się podobają zawiasy :) i pancerna obudowa :D

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;