Witaj
Gość

Wątek: Przewodnik po głośnikach komputerowych - komentarze  (Przeczytany 2131 razy)

  • Wiadomości: 777

  • Pochwał: 15

  • Onlife
Przewodnik po głośnikach komputerowych - komentarze
« dnia: Maj 09, 2012, 04:18:05 pm »
Bardzo fajnie że kolega Raziel zamieścił poradnik o wyborze głośników ale nie byłbym sobą gdybym paru drobnostek od siebie nie dodał.

1.  2.0, 2.1 czy 5.1?

Na wstępie posłużę się podziałem głośników ze względu na ilość i charakterystykę generowanego dźwięku ze strony techfanatyk,net

2.0 - wierność
2.1 - bas
5.1 - przestrzenność

Cytuj
2.0 - Dobre głośniki komputerowe, podkreślam dobre to namiastka akceptowalnego dźwięku jeśli priorytetetem jest muzyka, dobre głośniki to takie zbudowane w oparciu o projekt konstrukcji 2 drożnych, oznacza to wykorzystanie przetworników nisko-średnio i wysokotonowych w celu wiernej reprodukcji dźwięku
Głośniki ukierunkowane głównie na muzykę ze względu na wierność odtwarzanego dźwięku. Pamiętajmy że przy dobrych głośnikach bierzemy pod uwagę jakość odtwarzanego basu a nie jego ilość. I to bez względu na gatunek jakiego słuchamy dlatego dobre 2.0 zapewni znacznie lepszy odsłuch np. hip-hopu niż gorszej jakości 2.1

Cytuj
2.1 - Zestawy które znajdują zastosowanie przy oglądaniu filmów oraz słuchaniu muzyki, podobnie jak w przypadku głosników w systemie 2.0 najważniejszą rolę odgrywają satelity, przetworniki nisko-średniotonowe zastąpione są głosnikami średniotonowymi, głośniki wysokotonowe kopułkowe zastąpione najczęściej są przez piezoelektryczne blaszki. Subwoofer powinien być solidnie wykonany, długość tunelu bass-reflex powinien być odpowiednio dobrany, źle dobrany tunel podczas głośnego słuchania muzyki bądź filmów objawiać się będzie świszczącym powietrzem wydobywającym się z tunelu.
Utarło się że zestawy 2.1 są kompromisem między 2.0 i 5.1. Tylko połowicznie jest to prawda ponieważ całość niskich częstotliwości jest skupiona na subie a jednocześnie nie jest tak równoważona satelitkami jak w 5.1. Więc 2.1 ma całkowicie odmienną , typowo basową charakterystykę która bardzo dobrze sprawdza się przy kawałkach popowych , techno, trance, hip-hop , regge, filmach  i grach a znacznie gorzej w muzie klasycznej, symfonicznej, filmowej, ambiencie i innej pokrewnej bazującej na przestrzeni.

Cytuj
5.1 - Zestaw głównie znajdujący zastosowanie podczas oglądania filmów i graniu, odpowiednio ustawiony pozwala uzyskać zadowalający efekt dźwięku przestrzennego w filmach i grach, podobnie jak w przypadku powyższych konstrukcji ważną role odgrywa poprawnie zestrojony tunel bass-reflex, solidna obudowa subwoofera.
Większość ludzi nie rozumie że zestawów tego typu nie kupuje się na pałę ale tylko wtedy gdy mamy gdzie je rozstawić. Ja sam nosiłem się z zamiarem kupna ale zrezygnowałem ponieważ mój pokój  główny (3x3.5m) jest za mały, za bardzo zagracony i w ogóle nie symetryczny. A właśnie symetria pokoju (żeby lewa i prawa ściana względem kanapy były takie same i względnie tak samo umeblowane) , wielkość (4x4 i więcej) oraz stopeń zagracenia (wszelkiego rodzaju meblościanki i szafy odpadają ) mają kluczową rolę przy rozstawie głośników. Jeżeli uda nam się rozstawić głośników w rezonans czyli tak że będziemy mieli złudzenie że helikopter faktycznie leci za naszą głową i nie będziemy mogli zlokalizować z których głośników z tyłu dobiega odgłos wirnika to znaczy że mamy dobrze rozstawiony zestaw. W innym przypadku musimy zdać sobie sprawę że straciliśmy kasę bo to nie jest surround.
Najlepiej po prostu wybrać się do znajomych którzy takie zestawy mają albo poszukać osób z naszej miejscowości na forach internetowych które zaproszą nas na odsłuch (wbrew pozorom większość bardzo chętnie się zgadza). W ostateczności jeżeli mamy jakiś upatrzony zestaw , najpierw można kupić jakieś najtańsze 5.1 logitecha czy creativa i poeksperymentować w domu. Jeżeli się uda w miarę rozstawić że wyłapiemy względny rezonans wtedy pierdziawki lecą do żyda a my kupujemy droższy zestaw na który mamy chrapkę. Jeżeli się nie uda to znak że niestety musimy odpuścić sobie 5.1 bo będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Naprawdę nie warto się w to pchać choćbyśmy nie wiem jak bardzo pragneli takiego zestawu. Na YT jest kupa baranów którzy kupili Z5500 i o zgrozo rozstawili wszystkie głośniki na biurku i chwalą się jaki to sprzęt nie kupili bo im szyby drżą w mieszkaniu... <facepalm>

Cytuj
2. Co powinny oferować dobre głosniki?


- Dźwięk barwą jak najbardziej zblizony do oryginału
- Solidne wykonanie obudów głośników
- Odpowiedniej długości kable zasilające i sygnałowe
- Dobry stosunek ceny do jakości/mozliwości
- Dostateczną moc
- Zadowalającą jakość dźwięku

Tutaj jeszcze raz wspomnę o subie. Subwoofer odtwarza tylko niskie częstotliwości z którymi ludzkie ucho ma problemy. Więc stara zasada doboru suba jest taka że w przypadku dobrych modeli po zamknięciu oczu nie da rady zlokalizować jego położenia. JAOŚĆ! nie ilość panowie (i panie :P ). Te tańsze subki popularnych dość zestawów creativa czy tańszych logitecha co najwyżej łupią a nie grają. Sam fakt że ich suby są wykonane z plastiku to śmiech na sali.


Cytuj
3. Na co zwracać uwagę przy wyborze?


W przypadku głośników 2.0 głośniki powinny mieć drewniane obudowy, kopułkowy głosnik wysokotonowy oraz 3-4'' głośnik średnio-niskotonowy. Regulację tonów niskich, regulacje tonów wysokich, regulację głosności, wyjście słuchawkowe, wejście liniowe RCA (Cinch) do podłączenia np DAC'a lub odtwarzacza płyt CD, wejście jack do podłączenia z kartą dźwiękową komputera.


W praypadku głosników 5.1 zestaw wyposażony powinien być w bezprzewodowy lub kablowy sterownik główny umozliwiający regulację głośnośći dla głosników przednich, tylnych, centralnego, główną regulację głosności, regulację głośnośći subwoofera, regulację pasma odcięcia dla subwoofera (określa zakres częstotliwości odtwarzanych przez subwoofer (np. 70Hz<), przełącznik umożliwiający odwrócenie fazy subwoofera względem reszty głosników. Wejście sygnału RCA (Cinch) oraz Jack, wyjście słuchawkowe.

Tutaj kolega się chyba troszeczkę zagalopował :P Prawdopodobnie 90% czytających topik nie będzie w stanie kupić drewnianych głośników przez ich cenę. Autorowi prawdopodobnie chodziło o płytę MDF (wiórową) z której wykonuje się większość tańszych głośników z naklejką "drewniane". Płyta ta może nie ma tak dobrych właściwości dźwiękowych jak prawdziwe drewno ale i tak jest o niebo lepsza niż plastiki. Pamiętajmy że kolumny grają nie tylko głośnikami ale i obudową.


Tak na koniec dodam coś od siebie.
Pamiętajcie że głośniki to dopiero połowa sukcesu. One tylko mają za zadanie reprodukcję dźwięku. Drugą bardzo ważną sprawą jest źródło, czyli wzmacniacz i/lub dobra karta dźwiękowa. Dobre głośniki będą po prostu się marnowały jeżeli podłączymy je pod integrę i nie będziemy w stanie cieszyć się ich faktyczną jakością. Dobór dobrej karty jest szczególnie ważny przy zestawach 5.1 gdzie o jakości karty stanowi liczba obsługiwanych standardów przestrzennych takich jak dolby czy EAX. Utarło się że do gier szczególnie dobrze się sprawdzają karty Creative gdyż obsługują sprzętowo EAX od wersji 2.0 po 5.0. Co prawda dzisiejsze gry już tego nie obsługują ale starsze (np Bioschock) będą się z tego cieszyć. Natomiast Xonary ze stajni Asusa paradoksalnie oferują ciut lepszej jakości dźwięk. Więc tutaj się trzeba dobrze zastanowić na co się nastawiamy.



//Raziel
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2012, 10:08:46 pm wysłana przez RazielIII »
It's nice to be important but it's more important to be nice

In every life we have some trouble
 When you worry you make it double


Cytat: naris
How to PvP with a lock: Bind 1/3 of you keyboard to fear, 1/3 to dots and 1/3 to destruction spells.
Smash you head into the keyboard. YYYAAARRRGGGH!!!


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Przewodnik po głośnikach komputerowych - komentarze
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2012, 04:52:26 pm »
Plusik się należy :)

A takie pytanko:
(...)
Tutaj kolega się chyba troszeczkę zagalopował :P Prawdopodobnie 90% czytających topik nie będzie w stanie kupić drewnianych głośników przez ich cenę. Autorowi prawdopodobnie chodziło o płytę MDF (wiórową) z której wykonuje się większość tańszych głośników z naklejką "drewniane". Płyta ta może nie ma tak dobrych właściwości dźwiękowych jak prawdziwe drewno ale i tak jest o niebo lepsza niż plastiki. Pamiętajmy że kolumny grają nie tylko głośnikami ale i obudową.
(...)
Czy zadziałałoby kupienie głośników OZgrozo! w plastikach albo w MDFach i wydłubanie własnej drewnianej obudowy? Oczywiście przenosząc/kopiując wszystkie wymiary. Czy też istotne jest np. to w jaki sposób się łączy ścianki - tylko klej, klej i kołki, klej i wkręty, klej i gwoździe itd.? Podejrzewam, że gra role również grubość użytych desek...
BTW w domu syn ma staaaare głośniki 4.1 Encore i one mają suba w MDFie :) A nie kosztowały majątku.

No i jakbyś wiedział - lub ktoś - jakie drewno? Gdzieś mi się o uszy obiło, że najlepsze z drzew owocowych. I to śliwa. Ale nie wiem gdzie to wyczytałem.

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 777

  • Pochwał: 15

  • Onlife
Odp: Przewodnik po głośnikach komputerowych - komentarze
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 09, 2012, 05:12:31 pm »
Mój kolega ze studiów dość poważnie zajmował się DIY ale ja nigdy dogłębnie nie obczajałem tematu bo gdy z nim czasem rozmawiałem to stwierdziłem że na to trzeba mieć czas i wbrew pozorom kasę. Co do twoich pytań, tak grubość drewna ma znaczenie tak samo jak jego rodzaj (też słyszałem że owocowe się najlepiej nadają) oraz sposób łączenia. Ale ja ci ciemnot nie będę wciskał ale radzę żebyś zajrzał na jakieś forum DIY (np. TUTAJ) lub elektroniczne (elektroda.pl) z działem DIY.

Moim skromnym zdaniem kupowanie jakichś tańszych plastików i wrzucanie ich w drewno się nie opłaca jak skórka za wyprawę. To  zawsze będą słabsze głośniczki i jeżeli już się zajmować DIY, poświęcać czas na wybieranie drewna, mierzenie, cięcie itp to pójść na całość i zobaczyć na sugerowanych forach jakieś proste konstrukcje. Zwrotnicę zawsze możesz kupić gotową, głośnik kupiony osobno prawie zawsze będzie lepszy niż ten który wrzucają do tanich zestawów 5.1, do tego kabel, dobra wtyczka , trochę samozaparcia i cierpliwości i możesz sklecić coś co nie tylko zagra lepiej ale i będziesz mógł się pochwalić kolegom :D
It's nice to be important but it's more important to be nice

In every life we have some trouble
 When you worry you make it double


Cytat: naris
How to PvP with a lock: Bind 1/3 of you keyboard to fear, 1/3 to dots and 1/3 to destruction spells.
Smash you head into the keyboard. YYYAAARRRGGGH!!!


  • *******
  • Wiadomości: 4737

  • Pochwał: 22

  • I dont necessarily agree with everything i say
Odp: Przewodnik po głośnikach komputerowych - komentarze
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 09, 2012, 10:05:56 pm »
Jakość dźwięku to przedewszystkim szeroko pojęta naturalność dźwięku, szeroka scena, jeśli chodzi o bas to ma go być tyle ile potrzeba, na równi z wysokimi i średnimi tonami.

2.1 nie jest kompromisem między 2.0 a 5.1

2.1 to ubogi zestaw dla graczy, 5.1 już nieco lepszy oraz do filmów.
Muzyka to stereo, chociaż nawet w zestawach stereo za kilkadziesiąt tysięcy występują subwoofery to ja akurat nie polecam suba w stereo, problemy z korekcja fazy, nieliniowość zestawu, w zestawach 2.1 satelity odtwarzaja dźwięk szerokopasmowo + subwoofer, prowidłowo satelity powinny ograniczyć się do średnich i wysokich tonów.

jesli chodzi o suba i lokalizacje go z zamknietymi oczami, zgadzam się, ba, dotyczy to nawet kolumn, pomimo tego że moje stereo jest dość budżetowe to dzieki poprawnemu ustawieniu i adaptacji pomieszczenia cięzko jest zlokalizować miejsce kolumn, dźwięk generowany jest dobrehj jakości w każdym miejscu w pokoju.

Tak chodziło o MDF :)

Głosniki komputerowe to 85% sukcesy, 15% to nie karta tylko jakośc nagrań.

Nawet na moim sprzęcie różnica między integrą realteka w ma770t-ud3 a Xonarem DX była na tyle mała iż zdecydowałem się sprzedać tą kartę.

@MastJedi głosniki z litego drewna to już Hi-End i cena to gruba powyżej 20tysięcy. MDF 18mm w standardzie HI-FI w zupełności się sprawdza. (9 i 11mm w przypadku tanich budżetowych kolumn)

Jeśli chodzi o wrzucanie głosników z plastiku do drewna to nie opłaca się, płyty MDF, wkręty wyniosą wiecej niż wartość głosników.

Wgl jestem zwolennikiem stereo z prawdziwego zdarzenia, w polsce namiastke akceptowalnego stereo da się złożyć za 700zł
Why should I take life so seriously? I just wanna do what I like to do being far from reality. This is my own world, I just wanna hear the music.
http://www.youtube.com/watch?v=lVvG_dy94LM NEW ONE!
http://www.youtube.com/watch?v=U81wZ2khvFs

L2@retired

WS - Rankar x5 DC 84
RPG - CLUB x15 SWM 85 / DC 85
RPG - CLUB x5 SD 84
DEX - Wrath x9 SD 85  
Reloaded x15 SD 83
eXistence x4 SD 78
Azarath x15 SD 78
Nanaki x15 SD  77
Celes x7 SD 77


  • Wiadomości: 777

  • Pochwał: 15

  • Onlife
Odp: Przewodnik po głośnikach komputerowych - komentarze
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 09, 2012, 10:36:59 pm »
Cytuj
2.1 nie jest kompromisem między 2.0 a 5.1
Zgadzam się ale większość ludzi którzy idą kupić głośniki do sklepu właśnie tak je traktuje i tą opinią się kieruje podczas wyboru.

Cytuj
2.1 to ubogi zestaw dla graczy, 5.1 już nieco lepszy oraz do filmów.
Muzyka to stereo, chociaż nawet w zestawach stereo za kilkadziesiąt tysięcy występują subwoofery to ja akurat nie polecam suba w stereo, problemy z korekcja fazy, nieliniowość zestawu, w zestawach 2.1 satelity odtwarzaja dźwięk szerokopasmowo + subwoofer, prowidłowo satelity powinny ograniczyć się do średnich i wysokich tonów.
Dokładnie. Trzeba mieć naprawdę dobry sub i dobrze go wysterować żeby tworzył basowe tło nie wysuwając się zbyt przed satelitki. Ogólnie w stereo to sub przysparza więcej problemów niż korzyści. Ale weź to wytłumacz bassheadom.

Cytuj
jesli chodzi o suba i lokalizacje go z zamknietymi oczami, zgadzam się, ba, dotyczy to nawet kolumn, pomimo tego że moje stereo jest dość budżetowe to dzieki poprawnemu ustawieniu i adaptacji pomieszczenia cięzko jest zlokalizować miejsce kolumn, dźwięk generowany jest dobrehj jakości w każdym miejscu w pokoju.
Oczywiście że tyczy to również kolumn, szczególnie w zestawach 5.1. Ale sub jest o tyle wyjątkowy że dużo łatwiej (przez rodzaj dźwięków które odtwarza) go "zgubić" w pokoju. Jeżeli ktoś ma sub którego z łatwością lokalizuje słuchem to to nie jest sub a łupłupek.

Cytuj
Głosniki komputerowe to 85% sukcesy, 15% to nie karta tylko jakośc nagrań.
Nawet na moim sprzęcie różnica między integrą realteka w ma770t-ud3 a Xonarem DX była na tyle mała iż zdecydowałem się sprzedać tą kartę.
Ha! A tu nawet nie będę się sprzeczał bo  widziałem już wiele wojen na ten temat i jest tyle opinii co użytkowników. Ja na Superluxach odróżniam integrę w laptoku od Fiio e10 i nie jest to jakieś złudzenie. Ale fakt jest faktem że bardzo dużo zależy od jakości nagrań i różnica między 128bit mp3 a 320bit jest zauważalna dla każdego, nawet laika.
It's nice to be important but it's more important to be nice

In every life we have some trouble
 When you worry you make it double


Cytat: naris
How to PvP with a lock: Bind 1/3 of you keyboard to fear, 1/3 to dots and 1/3 to destruction spells.
Smash you head into the keyboard. YYYAAARRRGGGH!!!


  • *******
  • Wiadomości: 4737

  • Pochwał: 22

  • I dont necessarily agree with everything i say
Odp: Przewodnik po głośnikach komputerowych - komentarze
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 09, 2012, 10:47:14 pm »
 http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2246897-0.html
Mój wątek odnośnie róznic w jakości plików mp3, jak widac są ludzie którym słoń na ucho nadepnął :)
Why should I take life so seriously? I just wanna do what I like to do being far from reality. This is my own world, I just wanna hear the music.
http://www.youtube.com/watch?v=lVvG_dy94LM NEW ONE!
http://www.youtube.com/watch?v=U81wZ2khvFs

L2@retired

WS - Rankar x5 DC 84
RPG - CLUB x15 SWM 85 / DC 85
RPG - CLUB x5 SD 84
DEX - Wrath x9 SD 85  
Reloaded x15 SD 83
eXistence x4 SD 78
Azarath x15 SD 78
Nanaki x15 SD  77
Celes x7 SD 77