Witaj
Gość

Wątek: Valdaron  (Przeczytany 4319 razy)

  • Wiadomości: 79

  • Pochwał: 11

  • Recenzent&Redaktor
Valdaron
« dnia: Styczeń 10, 2009, 03:52:41 pm »
Zostałem poproszony o napisanie recenzji tego servera. Byłem nie zbyt do tego przekonany po przygodach z innymi serwerami stricte RPG (półtora roku na Everlaście zrobiło swoje). Czy takie servery są lepsze czy gorsze? Czy jeżeli szukasz servera na, którym możesz wczuć się w postać to powinieneś wybrać Valdaron?. Postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Pierwsze kroczki- podanie o konto

   Na serwerze jest prowadzona selekcja. Jest to bardzo dobry sposób na odsianie plewów od ziarna. Na Server trafiają osoby dojrzałe oraz chcące bawić się w RPG a nie biegać i lolować. Podanie nie jest zbyt wymagające, podaje się tylko dane podstawowe, najtrudniejszym co dla niektórych momentem może być wymyślenie własnego indywidualnego imienia, jeżeli ktoś ma z tym problemy jest  wiele generatorów takich Nicków:

http://arkadia.rpg.pl/?q=node/15
http://rinkworks.com/namegen/
http://www.lac.pl/?strona=generator

Sposób rejestracji jest bardzo miły i przyjemny dla przeciętnego gracza. Nie ma wymyślnego systemu podań, a taka selekcja jest moim zdaniem wystarczająca

Konto mamy regulamin czytamy?

   Na wielu serwerach mechanicznie wykonujemy pewne czynności: zakładamy konto, ściągamy patch i gramy. O tyle o ile na wielu serwerach to przechodzi bez problemu to tutaj nie. Tutaj trzeba przeczytać jednak regulamin i jeżeli mamy zamiar dłużej zagościć w tym świecie to należy wbić go sobie do głowy. Regulamin jest jasny, przejrzysty, podzielony na 9 części. Łatwo go zapamiętać nie różni się bardzo od regulaminów innych serwerów RPG.

Profesjonalne podejście do tematu?

   Zastanawiałem się czy w tym wypadku zarząd servera będzie podchodził do tematu profesjonalnie. Po wielu obserwacjach dochodzę do wniosku, że tak.  Strona choć oparta o php-fusion jest ładnie i przejrzyście zrobiona. Posiada podstawowe skrypty, forum, a wszystko to utrzymane w identycznym klimacie jak na samym serwerze. Administratorami są osoby, które znają się na rzeczy. Robert jest absolwentem politechniki na wydziale informatyki, a Akart to dobrze znany z tego forum Impos89, który moim zdaniem jest wchodzącą gwiazdą polskich programistów lineage 2. Bardzo dobrym podejściem, a niestety wśród polskich serwerów rzadkim jest stworzeni własnego autoupdatera co bardzo mi się podoba.

Dotacja, czyli to co zawsze boli.


Moim zdaniem jest tu użyte dobre rozwiązanie. Zarówno specjalne monety z dotacji (Valdary) można dostać za wpłatę pieniędzy jak i za np. siedzenie na Bazarze 24h czy też za różnego rodzaju eventy. Pozwala to odczuć graczowi, że Server trzeba utrzymać, ale każdy gracz jest równy i na ten czy inny sposób możesz mieć to samo.
Raty, raty?

   Raty są ustawione bardzo niskie, przeliczniki są 2 razy większe w s stosunku od tych oficjalnych, ale czy na tego typu serwerze to ma jakiekolwiek znaczenie? Moim zdaniem nie ma. Mając 3 poziom na bazarze bawiłem się równie dobrze co osoba mająca 50-60. Jeżeli ktoś decyduję się na grę na tego typu serwerze to raczej nie powinien nastawiać się na farmę, zdobywanie itemów, ale na dobrą zabawę, oderwanie się od rzeczywistości i wczucie się w ulubioną postać

Eventy

   Server nastawiony jest raczej na venty fabularne, długoterminowe. Są one zapowiadane dużo wcześniej. Fabuła ich jest nie liniowa i zapewnia świetną zabawę. Informacja o nich znajduję się  zarówno w grze u npc, który wprowadza otoczkę fabularną, jak i na stronie. Oczywiście jak na każdy Server prowadzone są stałe eventy: zwiększony exp i sp o określonej godzinie, walki drużynowe czy też coś, ale zbieranie medali. 


Czy tu panuje w ogóle klimat?


   Myślę, że w tego typu serwerze nie jest ważne co działa czy jak działa, zwłaszcza, że Server bazuję na l2j co świadczy samo za siebie. Osoba, która chciała by zagrać na tego typu serwerze musi mieć pewność, że jest tam wszechobecny klimat, nie ma dzieciaków, które nie pozwalają spokojnie wczuć się w rolę itp. Czy ten Server spełnia te kryteria?
Myślę, że w większym stopniu tak. W mojej osobistej opinii lineage 2 jest grą zrobioną w ten sposób, że choćby nie wiem jak dobrzy byli programiści to jednak z tej gry nie da się zrobić RPG w czystej postaci. L2 opiera się na pvp, wszystko co robisz w grze: składanie przedmiotów, expienie, zabijanie Rb itp. To tylko przedsionek do głównego założenia gry czyli PvP i tego nie da się zmienić. Ten Server próbuje, w jakim stopniu mu się to udaje musicie ocenić sami. Fakt dzięki własnym aktualizacjom klienta mamy w części spolszczony Server i nad tym prace ciągle trwają i wiadomo, że wiele czasu potrwa zanim ten proces zostanie zakończony. GM i Administracja dzielnie starają się budować klimat poprzez eventy. Gracze, którzy tam grają też w dużym stopniu go budują.  Nie wielka ilość graczy także jest plusem dla tego typu servera. Dzięki temu gmi/admini mogą swoją uwagę skupić na mniejszej ilości graczy i lepiej przygotowywać eventy, co daje większy komfort gry.







Podsumowanie

   Czy warto poczuć klimat tego świata? Czy warto poświęcić swój czas na grę tutaj? Czy będę się dobrze bawić?  Moim zdaniem pomimo wad typu l2j, różni gracze (wiadomo lepsi, gorsi) to jednak na powyższe pytania można odpowiedzieć tak. Jest to Server skierowany głównie do osób, które lubią prawdziwy klimat RPG, a nie samo pvp, olimpiada i siege. Z obecnie dostępnych serwerów rpg jest to jeden z najlepszych, a przynajmniej ja nie znam lepszego. W tej recenzji nie podaje tabeli z danymi ponieważ jest to zbędne. Ideą tego servera jest zabawa, a nie to co działa, a co nie, więc taka tabela jest zbędna.

Bazar: