Witaj
Gość

Wątek: Kącik Filozoficzny  (Przeczytany 25206 razy)

  • Wiadomości: 152

  • Pochwał: 0

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 10, 2008, 10:25:03 pm »
Trochę od Dawkins'a http://pl.youtube.com/watch?v=xDkUCjLNdhs (można obejrzeć cały materiał)

A tu kawałek wydzielony z wykładu Dawkins'a http://pl.youtube.com/watch?v=qnZAe3KH__M&feature=channel_page


  • Wiadomości: 57

  • Pochwał: 3

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 27, 2009, 07:19:59 pm »
OD początku zacznę: jajko czy kura
odpowiedź jest prosta albo Bóg stworzył kurę która wysiedziała jajko albo wszystko zaczęło się do mikroskopijnych komórek które powoli ewoluowały i stworzyły jaką podobną istotę do kury, a ewolucja zrobiła resztę.
Jeżeli chodzi o eutanazje to ją popieram. Uważam, że jest ona słuszna, ponieważ istniała od wieków. W starożytności ludzi po prsotu skracali męki nieuleczalnie chorym jeżeli tego prosili. W kwestii wiary jest to większy dylemat i nie mam zdania. Wiem jedno, że obraz Boga został stworzony przez ludzi, a czy jest on prawdziwy dowiemy się na samym końcu. Wiara jest po to nie aby ją badać ale aby ją akceptować lub nie. Jest ona po to aby nas trzymać na duchu, żebyśmy żyli z radością i nadzieją, że w przyszłości pójdziemy do jakiegoś lepszego miejsca gdziekolwiek by ono nie było, niebo czy Walhalla co za różnica...


  • Wiadomości: 708

  • Pochwał: 13

  • Angel of Darkness
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 13, 2010, 12:46:34 am »
Wiem, że odświeżam po półtora roku ciszy, ale sądzę, że tak ciekawy temat nie może utonąć w całej strukturze forum i wylądować ostatecznie do kosza.

Mam dla was dwa zagadnienia, które pewno was zaciekawią:
1)Nergal i jego choroba vs sezon ogórkowy w mediach. (Czy Adam się nawróci?)
2)Co sądzicie o nadchodzących zmianach, które szykuje nam Bronisław Komorowski, Donald Tusk i reszta świty z PO?

1) Ja osobiście podziwiam Darskiego za to, że potrafi walczyć równocześnie z chorobą i mediami. Oczywiście nie wierzę, że radykalnie zmieni podejście do Boga i złoży mu pokłon licząc na uzdrowienie, ale kto wie, to dopiero początek...
2)Od początku byłem przeciw obecnemu prezydentowi z jednego powodu: monowładza, lecz nie twierdzę także, że Jarosław Kaczyński byłby dobrym prezydentem, ale efekty położenia "łapy" na władzę przez PO zaczynamy powoli widzieć i trochę się obawiam do czego może to dojść...

/discuss


  • *******
  • Wiadomości: 1722

  • Pochwał: 20

  • Oko Saurona patrzy!
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 13, 2010, 01:46:24 am »
1) Mnie osobiście Nergal jak i Doda mało interesuje, pewnie zapytasz ''to po cholere piszesz'' :D discuss to discuss
2) Ja się zastanawiam jakie powiązania Komorowski może mieć teraz z PO? według mnie nie ciekawie się dzieje jak na razie.
Miesięcy bez L2: już nawet nie licze :(


  • *******
  • Wiadomości: 2148

  • Pochwał: 7

  • Cynizm, nihilizm, sarkazm i orgazm.
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 13, 2010, 10:48:51 am »
A dobrze było jak ŚP. Leszek był u władzy? Raczej też narzekaliśmy, więc Polak to Polak, narzekać zawsze będzie.
"Oto i on, boski prototyp,
Mutant który nigdy nie wszedł do masowej produkcji,
Zbyt pokręcony by żyć i zbyt rzadki by umrzeć."


  • ******
  • Wiadomości: 1582

  • Pochwał: 0

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 13, 2010, 06:50:55 pm »
Będzie tak jak zawsze, czyli nic a i nic nie bedą wetować :)


  • Wiadomości: 708

  • Pochwał: 13

  • Angel of Darkness
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 13, 2010, 08:56:36 pm »
A dobrze było jak ŚP. Leszek był u władzy? Raczej też narzekaliśmy, więc Polak to Polak, narzekać zawsze będzie.
Jak rządził Lech, to w sumie mało mnie to nie interesowało, bo nie dotyczyło mnie bezpośrednio, ale teraz zaczyna być inaczej...

A co sądzicie o tym jak będzie się teraz zmieniała Polska? Myślicie w ogóle nad tym co nas czeka, z jakimi problemami my jako kraj i my jako obywatele będziemy musieli się spotkać?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2010, 01:20:48 pm wysłana przez Zarean »


  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 15, 2010, 11:15:26 pm »
Muszę poczytać o tym nowym podatku, bo nie wiem co o tym wszystkim myśleć... Z tego co zasłyszałem to sukinsyny (sorry) wyskoczyły z podatkiem dla bankowości, niby 7%.


  • Wiadomości: 157

  • Pochwał: 2

  • "MAD DOG" SMITH
    • MMOPlay Lineage II
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 03, 2010, 11:23:58 pm »
A dobrze było jak ŚP. Leszek był u władzy? Raczej też narzekaliśmy, więc Polak to Polak, narzekać zawsze będzie.
Jak rządził Lech, to w sumie mało mnie to nie interesowało, bo nie dotyczyło mnie bezpośrednio, ale teraz zaczyna być inaczej...

A co sądzicie o tym jak będzie się teraz zmieniała Polska? Myślicie w ogóle nad tym co nas czeka, z jakimi problemami my jako kraj i my jako obywatele będziemy musieli się spotkać?
Szczerze to widzę tylko jeden problem ale poważny. Że dość spora część społeczeństwa bardzo łatwo daje sobą manipulować do takiego stopnia, że trudno nie nazwać tego obłędem (vide krzyż pod pałacem, a teraz powoli kolejne krzyże w innych miejscach...). Jedni drugich nakręcają na wzajem i szczerze... dawno nie miałem takiego ubawu czytając chociażby codzienną gazetę. Z drugiej strony smutne to trochę. Może nie będę kontynuował, bo "Kącik filozoficzny" zmieni się w "Kącik polityczny". Tak czy owak, uważam że mamy teraz lepszego prezydenta. Takiego którego się nie wstydzę i myślę, że utarguje nam - Polakom - mówiąc kolokwialnie: kilka dobrych kokosów zamiast być jedynie pośmiewiskiem...
Oj tam oj tam


  • Wiadomości: 296

  • Pochwał: 0

  • Niech nastanie CHAOS !
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 12, 2010, 04:16:40 am »
Jeżeli chodzi o ten krzyż to ma on zbyt wielki kult.

Prawdą jest, że w historii chrześcijaństwa pełni ważną rolę, ponieważ Chrystus został na nim ukrzyżowany. Jest symbolem męczeństwa.

Z drugiej strony jednak krzyż wykorzystywano powszechnie w Imperium Rzymskim jako ciężką karę.

Dlatego zastanawia mnie jedna rzecz: gdyby Chrystus nie został ukrzyżowany, czy chrześcijanie mieliby inny symbol? Jeżeli tak by było, czy on także znajdowałby się pod pałacem prezydenckim?
Jak już spaść to z wysokiego konia.


  • ******
  • Wiadomości: 1582

  • Pochwał: 0

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 14, 2010, 04:43:45 pm »
Jeżeli chodzi o ten krzyż to ma on zbyt wielki kult.

Prawdą jest, że w historii chrześcijaństwa pełni ważną rolę, ponieważ Chrystus został na nim ukrzyżowany. Jest symbolem męczeństwa.

Z drugiej strony jednak krzyż wykorzystywano powszechnie w Imperium Rzymskim jako ciężką karę.

Dlatego zastanawia mnie jedna rzecz: gdyby Chrystus nie został ukrzyżowany, czy chrześcijanie mieliby inny symbol? Jeżeli tak by było, czy on także znajdowałby się pod pałacem prezydenckim?
symbolem chrzescijan jest/była ryba wiec  nie wiem w czym problem tylko krzyz sie przyjął po smierci albo po 1 soborze.

//Soulern: http://so.pwn.pl/lista.php?co=przyj%B1%B3&od=&from=os
PuFF: pise jak kce! nie zaczynajcie znuf.
//Soulern: Nie, nie piszesz. To nie jest offtopik, przepuszczaj sobie teksty przez Worda jak nie chcesz być poprawiany. A czerwony jest dla administratorów.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2010, 02:14:41 pm wysłana przez Soulern »


  • Wiadomości: 296

  • Pochwał: 0

  • Niech nastanie CHAOS !
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 15, 2010, 03:08:06 am »
symbolem chrzescijan jest/była ryba wiec  nie wiem w czym problem tylko krzyz sie przyjął po smierci albo po 1 soborze.

//Soulern: http://so.pwn.pl/lista.php?co=przyj%B1%B3&od=&from=os

W zasadzie to przyjęło się, że ryba jest symbolem prześladowanych chrześcijan, którzy zbierali się w katakumbach.

A krzyż ciągnie się od starożytności aż do współczesności. I przede wszystkim do tego przyczyniły się swiątynie oraz krzyże misyjne stawiane przez zakonników.

Ale wracając do ryby - jeżeli nie krzyż to dzisiaj stałby tam posąg w kształcie ryby? A może góra wyłowionych ryb z morza? I jak taka ryba wyglądałaby na ołtarzu?
Jak już spaść to z wysokiego konia.


  • ******
  • Wiadomości: 1582

  • Pochwał: 0

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 15, 2010, 09:07:17 am »


cos ala to.


  • Wiadomości: 341

  • Pochwał: -2

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 16, 2010, 05:36:17 pm »
dobrze ze jezusa nie powiesili na szubienicy bo by sie chrzescijanie musieli modlic do stryczka


Nie wiem jak teraz, ale kiedy startowałem pół roku temu na Lancerze
Myślę, że po ponad roku gry, śmiało jesteśmy gdzieś w top 10 constów
ze startujac na Lancerze na przelomie lutego/marca w 2010


  • ********
  • Wiadomości: 3324

  • Pochwał: 14

  • Spam Slayer
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 16, 2010, 08:31:07 pm »
dobrze ze jezusa nie powiesili na szubienicy bo by sie chrzescijanie musieli modlic do stryczka

Wtedy raczej by użyli symbolu ryby... Chociaż, kto wie. A gdyby karą dla Chrystusa było ścięcie?

And the odd crowd packed all around
Is listening still
Nobly
Subtly

http://dragcave.net/user/Nathel


  • Wiadomości: 296

  • Pochwał: 0

  • Niech nastanie CHAOS !
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 16, 2010, 11:50:21 pm »
A gdyby karą dla Chrystusa było ścięcie?

Ludzie prawdopodobnie odnosiliby się do obrazu, ikony przedstawiającą ścięcie Chrystusa. Obrazy także stanowią ważny element chrześcijaństwa. Najbardziej to pokazał renesans.

Wpadło mi też do głowy przedstawienie głowy Jana Chrzciciela na srebrnej tacy. Może gdyby było tak jak mówisz, byłoby coś podobnego w tym stylu.
Jak już spaść to z wysokiego konia.


  • Wiadomości: 103

  • Pochwał: 0

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 21, 2010, 02:47:35 am »
Ludzie prawdopodobnie odnosiliby się do obrazu, ikony przedstawiającą ścięcie Chrystusa. Obrazy także stanowią ważny element chrześcijaństwa. Najbardziej to pokazał renesans.
Nie stanowią ważnego elementu chrześcijaństwa tylko religii katolickiej. W biblii (II Mojż. 20, 4-5 i V Mojż. 5, 8-9) jest przykazanie którego nie ma w dekalogu kościelnym, a 10 przykazanie zostało podzielone na dwa. Tak jest to w każdej biblii. :oops: w tym przykazaniu Bóg zakazuje tworzenia podobizn tego co jest na ziemi, pod wodą i na niebie jako 'bożka' a wiele osób zamiast czcić Boga, czci obraz, medalionik (i nie wiem co tam jeszcze jest. Niestety nie znam się na obrzędach kościoła katolickiego, bo jestem protestantem, dokładnie zielonoświątkowcem)Bo obrazy same w sobie nie są złe.
Waitin' for : www.l2asylum.com


  • Wiadomości: 296

  • Pochwał: 0

  • Niech nastanie CHAOS !
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 05, 2010, 12:49:53 am »
Nie stanowią ważnego elementu chrześcijaństwa tylko religii katolickiej.

Niekoniecznie. W prawosławiu dominują ikony, które są bardzo charakterystyczne. A ikona to też obraz.

Wiem, że długo nie odpowiadałem. Ale ten temat zupełnie mi wyleciał z głowy! Tak mi wstyd...
Jak już spaść to z wysokiego konia.


  • *******
  • Wiadomości: 1866

  • Pochwał: 18

  • <3
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 12, 2010, 10:43:23 pm »
Ludzie prawdopodobnie odnosiliby się do obrazu, ikony przedstawiającą ścięcie Chrystusa. Obrazy także stanowią ważny element chrześcijaństwa. Najbardziej to pokazał renesans.
Nie stanowią ważnego elementu chrześcijaństwa tylko religii katolickiej. W biblii (II Mojż. 20, 4-5 i V Mojż. 5, 8-9) jest przykazanie którego nie ma w dekalogu kościelnym, a 10 przykazanie zostało podzielone na dwa. Tak jest to w każdej biblii. :oops: w tym przykazaniu Bóg zakazuje tworzenia podobizn tego co jest na ziemi, pod wodą i na niebie jako 'bożka' a wiele osób zamiast czcić Boga, czci obraz, medalionik (i nie wiem co tam jeszcze jest. Niestety nie znam się na obrzędach kościoła katolickiego, bo jestem protestantem, dokładnie zielonoświątkowcem)Bo obrazy same w sobie nie są złe.

Ja jestem identycznie jak kolega protestantem - zielonoświątkowcem. I jeśli chodzi o obrazy to ostatnio rozmawiałem na ten temat. I tutaj nie chodzi o sam obraz ale o to jak kto Go rozumie. Zobaczcie, że ludzie przed Nimi klękają i modlą się do obrazu. Teolog powie, że tutaj chodzi o przybliżenie modlącemu się obrazu Boga, i to jest okej. Ale jaka babcia o tym wie? Zobaczcie co One robią potrafią dużo się modlić do samej rzeczy czy obrazu.

A co uważacie na temat modlenia się np. do Jana Pawła II? ;>
Sebal- Life ...

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬


  • Wiadomości: 296

  • Pochwał: 0

  • Niech nastanie CHAOS !
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 12, 2010, 11:53:18 pm »
Ja jestem identycznie jak kolega protestantem - zielonoświątkowcem. I jeśli chodzi o obrazy to ostatnio rozmawiałem na ten temat. I tutaj nie chodzi o sam obraz ale o to jak kto Go rozumie. Zobaczcie, że ludzie przed Nimi klękają i modlą się do obrazu. Teolog powie, że tutaj chodzi o przybliżenie modlącemu się obrazu Boga, i to jest okej. Ale jaka babcia o tym wie? Zobaczcie co One robią potrafią dużo się modlić do samej rzeczy czy obrazu.

Cóż, są ludzie którzy po prostu udają, że się modlą. Wydaje im się, że jak będą klękać godzinami i memlić swój paciorek w rękach to od razu są głęboko wierzącymi. Ale raczej ja zakwalifikowałbym ich do dewotów.

Prawdziwa modlitwa to taka, w której się wyciszasz i skupiasz. Nie myślisz o niczym innym. I nieważne jest jak ona długo trwa.

A co uważacie na temat modlenia się np. do Jana Pawła II? ;>

Hmm. Niektórzy sądzą, że z Jana Pawła II robi się boga. Jednak zapominają o tym, że dużo ludzi modli się do świętych i błogosławionych. Ale przede wszystkim ich modlitwa jest prośbą o wstawiennictwo. W końcu są blisko Tronu Boskiego.

Co prawda Jan Paweł II nie jest jeszcze świętym, ale to kwestia czasu.

Jak już spaść to z wysokiego konia.


  • *******
  • Wiadomości: 1866

  • Pochwał: 18

  • <3
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 13, 2010, 04:53:45 pm »
Moim zdaniem nie można robić z Karola Wojtyły Boga. Czy Jezus modlił się do Dawida, Gabriela czy do Samego Ojca? O to tutaj chodzi. Wstawiennictwo nie polega na tym, że modlę się do Maryi a by ta poszła do Boga i powiedziała co mnie trapi, ale modlę się do Boga.

 A co do świętych, to biblia mówi, że każdy kto znajduje się w niebie jest święty ;-) muszę tylko znaleźć ten cytat.
Sebal- Life ...

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬


  • ********
  • Wiadomości: 2892

  • Pochwał: 24

  • mądrej głowie dość dwie słowie
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 16, 2010, 04:41:09 pm »
Swieci sa po to, zeby za ich wstawiennictwem prosic o wysluchanie.
Mozna modlic sie do swietych, dlaczego nie, trzeba jednak pamietac na czym polega taka modlitwa - o tym ze chodzi tu jakby o posrednnictwo.

Widze tez, ze powolujecie sie chetnie na biblie, to dobrze ;) jezeli juz staramy sie czytac, czy rozumiec biblie
powinnismy robic to w miare sensownie - czyli zwracac uwage na sens przeslania.
Warto pamietac o tym kogo Jezus powolal na uczniow - nie byli to wyksztalceni ludzie,
zwiazani z nauczaniem, czy filozofia, czy owczesnym swiatem religii ...
Wybral prostych ludzi, ktorzy byli ludzmi czynu - i tak do nich tez mowil ;)

Kiedys jeden ze starych, madrych mnichow odpowiedzial na jedno z pytan filozofa dotyczace
zasady fenomenalnej prostoty rozumienia niektorych zagadnien teologicznych, przez tych mnichow, w cudowny sposob:

"Bo was do studni nie wrzucali" ...

"Myśląc, budujemy z niewidocznego materiału coś, co siły do siebie przyciąga - dla naszej pomocy lub szkody,
stosownie do charakteru myśli, któreśmy wysłali."

"Myśli nasze tworzą nasze oblicze i nadają mu właściwe indywidualne piętno.
Nasze myśli określają ruch, postawę i kształt całego ciała."


  • Wiadomości: 296

  • Pochwał: 0

  • Niech nastanie CHAOS !
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 18, 2010, 12:58:00 am »
Widze tez, ze powolujecie sie chetnie na biblie, to dobrze ;) jezeli juz staramy sie czytac, czy rozumiec biblie
powinnismy robic to w miare sensownie - czyli zwracac uwage na sens przeslania.

Są ludzie, którzy żyją według zasad Biblii. Można się tam natknąć na wiele porad dotyczących życia.

Pamiętam, że kiedyś poruszyłem temat na lekcji religii dotyczącej Kaina i Abla. Zapytałem wówczas moją katechetkę: jeżeli Kain zabił swojego brata to jak później powstała ludzkość, skoro Kain został wygnany i gdzieś zniknął. Czy pochodzimy o Kaina?

Katechetka wówczas mi odparła, że dążę do szerzenia herezji, co mnie bardzo zaskoczyło. Domyśliłem się wówczas, że nie wiedziała jak odpowiedzieć na moje pytanie i musiała jakoś się osłonić.

Odpowiedź znalazłem w Biblii. Po zamordowaniu Abla przez Kaina, Ewa urodziła trzeciego syna.

Do Biblii już dawno nie zaglądałem. ostatni raz chyba na lekcji polskiego w liceum. Ale jednak warto ją przejrzeć od czasu do czasu. Są tam ciekawe rzeczy. A nawet takie, których nikt by sie ich tam nie spodziewał.
Jak już spaść to z wysokiego konia.


  • Wiadomości: 99

  • Pochwał: 0

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 18, 2010, 09:10:12 pm »
Do Biblii już dawno nie zaglądałem. ostatni raz chyba na lekcji polskiego w liceum. Ale jednak warto ją przejrzeć od czasu do czasu. Są tam ciekawe rzeczy. A nawet takie, których nikt by sie ich tam nie spodziewał.


Teraz to żeś dopiero wygłosił herezję, za którą grozi stos.  :D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2010, 09:11:46 pm wysłana przez Wraith »
Zuy i mhroczny Gronostaj z Abyssa x3.

'Lepiej być faszystą niż pedałem.' - A. Mussolini.


  • *******
  • Wiadomości: 2148

  • Pochwał: 7

  • Cynizm, nihilizm, sarkazm i orgazm.
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 18, 2010, 10:11:56 pm »
Dlaczego? Są ciekawe, aczkolwiek nie aż tak, by brać je jako prawdy życiowe. Osobiście jestem agnostykiem i nie jestem związany w żaden sposób z kościołem, aczkolwiek interesuje mnie religia raczej pod kątem teologii. Tak czy siak, przytoczę tu ciekawy fragment
1 list do Tymoteusza 2,11
"Kobieta niech przyjmuje pouczenie spokojnie i ulegle. Nie pozwalam natomiast kobiecie ani nauczać, ani przewodzić mężowi; niech żyje w cichości. Przecież pierwszy został stworzony Adam, a potem Ewa."
"Oto i on, boski prototyp,
Mutant który nigdy nie wszedł do masowej produkcji,
Zbyt pokręcony by żyć i zbyt rzadki by umrzeć."