Witaj
Gość

Wątek: PC do 4k (tylko buda)  (Przeczytany 2364 razy)

  • Wiadomości: 391

  • Pochwał: 10

PC do 4k (tylko buda)
« dnia: Sierpień 21, 2014, 05:23:26 pm »
Cześć, Potrzebuje porady co do podzespołów w takiej cenie. Problem polega na tym, że kompletnie nie wiem jak teraz wygląda sytuacja na rynku różnych producentów.

Nie starajcie się na szukaniu najtańszych ofert. Budżet może być wyższy, bo i tak jeszcze trochę czasu minie zanim dokonam zakupu. Bardziej mi zależy na rozpoznaniu w co warto inwestować i na co patrzeć za te 3/4 miesiące jak już będę gotowy na przesiadkę  8)

Chciałbym złożyć pudełko, które myślę, że w zakresie około 4 tysięcy będzie już zabawką z średnio wyższej półki.

Co prawda zakup planuje trochę później ale Wasze porady dadzą mi pewne światło na temat tego na jakie marki/serie modeli zwrócić uwagę.

Karta grafiki:
Chciałbym, żeby karta graficzna była pokroju    GeForce GTX 770. Ogólnie z Radeonami miałem kiedyś styczność i zawsze miałem z nimi jakieś problemy, natomiast w laptopie mam teraz GT 650M, który jest dodatkowo zarządzany przez narzędzie nVidia experience, które bardzo przypadło mi do gustu. Gry, które optymalizuje po swojemu działają naprawdę fajnie. Co prawda podejrzewam, że ta cała optymalizacja to pic na wodę i zamierzone działanie z tym, że widać wyraźne zmiany wydajności przed i po optymalizowaniu gry. (Z tostera na średnich zmienia się w lodówkę przy wysokich detalach).
Oprócz tego nie chcę też karty, która będzie robić za grzejnik zimą a pobór mocy będzie porównywalny z bilansem zużycia prądu  w rodzinie wielodzietnej.

Procesor:
Tutaj nie mam uprzedzeń. Testowałem oba typy i nie mam specjalnych zastrzeżeń.

Płyta:
Chce możliwie na niej oszczędzić. Grunt aby była kompatybilna z resztą bebechów. Kiedyś Raziel polecał AsRock, ale nie wiem czy nadal są godne uwagi. Zresztą podejrzewam, że poradzicie mi procki typu marki AMD, które są po prostu tańszą alternatywą dla intela, więc i płyty główne będą miały swoje różnice w cenie.

Ram:
16 GB mi wystarczy, chyba że budżet pozwoli na więcej. Jeżeli zostaną wolne sloty to najwyżej dokupię później, bo chciałbym wywalić swap/pagefile na rzecz dysku SSD. Będę chciał zestawić też środowisko do wirtualizacji a tam pamięci ram jak na lekarstwo.

Dyski twarde:
SSD 256 GB Talerzowy czy hybrydę, wrzucę tylko do multimediów/słabszych gier
SSD jest mi potrzebny do pracy przy programowaniu, tak samo RAM, który potrzebuje do maszyn wirtualnych.

Zasilacz/Chłodzenie procesora:
Ciche i wystarczające dla zestawu

Obudowa:
Możliwie najmniejszy rozmiar. Wiem, że Karta graficzna będzie wymagała przestrzeni, ale mam aktualnie mały pokój. Wolę kupić teraz tańszą obudowę mniejszych rozmiarów, a po przeprowadzce do większego pomieszczenia roboczego, pozwolę sobie na większą budę. Zalecałbym, żeby cena nie przekraczała 400-500 zł

Potem jak ktoś będzie chciał to odsprzedam taką obudowę za 50% wartości ( pokryje koszty przesyłki ) ;)

I to by było na tyle w tej chwili. Czekam na porady.
Polaczkowo:
Impos - Aeore Healer lvl 93 / Wynn Summoner 85 / TH 58
klan - Kowale
CP Sairea


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: PC do 4k (tylko buda)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2014, 11:56:40 pm »
Z ogólnego doświadczenia:

Grafa
Witaj w klubie :) - równiez jestem zwolennikiem nVidii i tez lubię nVidia experience. ALE pamiętaj o jednym - ZAWSZE miej pod ręką starsze sterowniki albo te dostarczone na płytce. Dlaczego? Ostatnio reinstalowałem system i od razu chciałem zainstalować najnowsze sterowniki te z experience. A tutaj zonk - nie zainstalowały się bo nie wykryły połączenia z internetem sic! A ponieważ mam z góry ustaloną kolejność instalowania wszystkiego i połączenie do internetu jest na szarym końcu (prawie :P) no to musiałem skorzystać ze starszych sterów które akurat miałem na HDD.

Płyta główna
NAJWAŻNIEJSZY podzespół. Bierz najlepszą na jaka Cię będzie stac pod dany procesor. Od ZAWSZE używam u siebie wyłącznie ASUSów i jeszcze ani razu się nie przejechałem. NIE PATRZ na testy w gazetach. Te są robione często pod model/dostawcę. Najlepiej gdybyś miał kogos znajomego w sklepie i popytał - czyj sprzęt najczęściej wraca do nich na serwis a czyj sprzedają i zapominają, że sprzedali :P (tak ja wybrałem ASUSa)

Procek i pamięci
to najłatwiej wymienialne elementy (pod warunkiem nie przechodzenia na inna platformę) - Jakbym miał do wyboru i7 i srednia płyta albo i5 i top - wybral bym i5. Procek za 2-3 miesiace mozna wymienic a pamięć dorzucić. Płyty juz nie tak łatwo odsprzedać :)

RAM
tez mam 16 i wylaczony swap file :) Kto nigdy tego nie przetestowal bedzie sie upieral o wystarczalnosci w dzisiejszych czasach 4GB RAMu :) Mam Corsair 16GB (4x4GB) DDR3 1600Mhz Vengeance "low Profile" Memory Kit CL9 1.5V

Dyski
Ja mam 2x SSD 128 w RAID + 500 GB zwykły dysk na storage (+ 2TB w NASie, ale tego nie licze aczkolwiek mam przynajmniej gdzie trzymac filmy i archiwum :)). Moim zdaniem 2x128 >1x256

Zasilacz
Miałem BeQuite! I byłem zadowolony - cisza i stabilność. No niestety szlag go trafił tydzień po gwarancji :D Zakupiłem więc Corsair Professional Series AX 760 Watt ATX/EPS Fully Modular 80 PLUS Platinum Power Supply Unit. 5 lat gwarancji :) A i zapas mocy pod przyszłościowe karty graf lub nawet delikatny SLi. Własnie to jest jedna z najważniejszych decyzji jaka musisz podjac przy zakupie zasilacza - czy się bedziesz bawił w SLi czy nie. Bo to determinuje moc zasilacza.

Obudowa
Nie wydaje mi sie, zeby to byla sluszna decyzja. Obudowy tez nie odsprzedasz. Chyba, ze teraz kupisz taka za 50-90 zlotych, ktorej nie bedzie szkoda wyrzucic. Ja dostalem 2 miechy temu w prezencie Fractal designe Define R4. JEDYNA wada - jak dla mnie - to gniazda USB i sound w gornej części. Ale jak to mowia - darowanemu koniowi w zeby sie nie zaglada :)

A co do detali, no to powodzenia w wyborach :D:D

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;