Witaj
Gość

Wątek: [Literatura] Cechy gatunku fantasy.  (Przeczytany 13072 razy)

  • *******
  • Wiadomości: 1358

  • Pochwał: 12

[Literatura] Cechy gatunku fantasy.
« dnia: Luty 27, 2008, 05:39:23 pm »
Witam.

Mam pytanie. Jakie są dokładnie cechy gatunku fantasy bo mam problem z ich sprecyzowanie. Jeżeli ktoś wie to proszę o pomoc ;)
A i w google nie ma nic konkretnego na ten temat.

Btw. Mam temat maturalny:
"Omów cechy gatunku fantasy na wybranych przykładach literackich XX wieku" :) I trzeba zacząć coś robić ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2009, 11:24:16 pm wysłana przez Soulern »


  • Wiadomości: 396

  • Pochwał: 0

  • everything counts in large amounts
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2008, 05:44:17 pm »
XX wiek? HMmm może poszukałbyś odwolań do ballad Mickiewicza. Wiem, że to XIX, ale on ma dużo elementów metafizycznych. Jesli nie chce Ci się szukać opracowań polecam przysiąśc nad ksiązkowymi dzielami.


  • Wiadomości: 587

  • Pochwał: 2

Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2008, 06:13:00 pm »
Mickiewicz nie żył w XX wieku :D:D

XX wiek to Tolkien, Sapkowski np.

Masz Cubu$ definicje z wikopedii nasycona jest cechami fantasy wybierz sobie najważniejsze i napisz ładne wypracowanko :)

Utwory tego gatunku są najczęściej umiejscowione w fikcyjnym świecie, w którym poza zwykłymi prawami fizyki i biologii działa też magia oraz inne nadnaturalne moce. Do świata przedstawionego należy przeważnie rozległy zestaw rekwizytów swobodnie zaczerpniętych ze średniowiecza i starożytności, rzadziej z okresu renesansu lub epoki wczesnoprzemysłowej. Charakterystyczne jest także występowanie obok gatunku ludzkieg istot mitycznych lub baśniowych. Zazwyczaj psychologia postaci, ich motywacje i zachowania są przedstawione realistycznie - dotyczy to także postaci o proweniencji mityczno-baśniowej. Świat w książkach fantasy jest fikcyjny, mitologiczny lub baśniowy, czasem mniej lub bardziej umowny, ale potraktowany przez autora jak świat historyczny, który się kiedyś zdarzył, jak kronika, i stąd wynika niezwykła moc oddziaływania tego gatunku, poprzez uprawdopodobnienie postaci i wielką precyzję opisu ich świata.

W fantasy unika się sformułowań, takich jak „dawno temu” lub „w odległym kraju”. Są one typowe dla bajek i baśni tradycyjnych, a fantasy jest przeciwieństwem nieokreśloności i braku precyzji, bo one nie wystarczają odbiorcy „współczesnych baśni”. Dobrze jest też, aby autor wśród „magicznego” i „heroicznego” świata potrafił ukryć aluzje do współczesności i jej realnych problemów. Owe „współczesne baśnie” są gatunkiem nastawionym, zaprogramowanym na dylematy moralne oraz na kontestację różnych przejawów i zjawisk realnej współczesności. Ich często występującą cechą jest swoiste proekologiczne nastawienie i dowartościowywanie myślenia irracjonalnego, instynktownego oraz świata uczuć i religijności przeciwnego zaawansowanej technologii i stechnicyzowaniu życia. Mówi się nawet, że w tym gatunku, tak bardzo eskapistycznym, mniej ważne jest to, „o czym on jest”, a bardziej to, „o czym on nie jest”. Czego używania i opisywania unika, tego istnieniu się sprzeciwia.

Fantasy to opowieści, które czerpią z mitologii różnych ludów. Imiona starożytnych bóstw i bohaterów przewijają się w co trzecim dziele. Najczęściej na warsztat autorów trafiają mity: skandynawskie, celtyckie, greckie, rzymskie, egipskie, prekolumbijskie, saskie, fińskie lub słowiańskie, jak również judeochrześcijańskie, czy bliskowschodnie. Również legenda arturiańska jest jedną z najważniejszych podstaw i źródeł tego gatunku. Utwory te odtwarzają starożytny świat tych mitologii, nadając imionom znanych postaci mitycznych (jak Baldur, Artur, Odys, Thor, Morgana, Merlin) współczesny i bardziej ludzki wymiar. Ale nie do końca odtwarzają, równie często przetwarzają, przerysowują, wykorzystują, ale też parodiują i wyśmiewają. Znajdziemy w nich cały przekrój rodzajów literackich, nastrojów i idei, od przypowieści religijnej, baśni chrześcijańskiej, przez romans heroiczny, epos, dramat obyczajowy, fantazję polityczną, aż do horroru, love story, powieści psychologicznej, komedii, parodii, a nawet manifestów religii neopogańskich.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2008, 06:14:57 pm wysłana przez Vigor »


  • Wiadomości: 396

  • Pochwał: 0

  • everything counts in large amounts
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2008, 08:06:39 pm »
no przecież wiem, że Mickiewicz nie żył w XX wieku i to napisałem. Czytanie ze zrozumieniem się klania, vigor zdawaleś maturę czy będziesz zdawał, bo jak zdawaleś to jakim cudem zdaleś a jak nie zdawaleś to leżysz i kwiczysz :D
po prostu Mickiewicz zaczął z całą tą fanstastyką. Folklor w jego balladach ocieka światem fantastycznym, tam mogą byc jego zaczątki.


  • Wiadomości: 587

  • Pochwał: 2

Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2008, 08:36:59 pm »
no przecież wiem, że Mickiewicz nie żył w XX wieku i to napisałem. Czytanie ze zrozumieniem się klania, vigor zdawaleś maturę czy będziesz zdawał, bo jak zdawaleś to jakim cudem zdaleś a jak nie zdawaleś to leżysz i kwiczysz :D
po prostu Mickiewicz zaczął z całą tą fanstastyką. Folklor w jego balladach ocieka światem fantastycznym, tam mogą byc jego zaczątki.

omg!!! :D ale on ma omówić na przykładach literackich z XX wieku a gdzie masz w fantasy XX wieku odniesienia do Mickiewicza? We Władcy pierścieni? No w Wiedźminie albo bożych wojownikach można uzna bo tam są odniesienia do legend (typowo polskich) strzygi itp.


  • *******
  • Wiadomości: 1216

  • Pochwał: 17

  • The Soul of an Angel
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2008, 08:56:15 pm »
i prawo niespodzianki xDD

odnies sie do ksiazek Salvatora, sa swietne ;)
"The difficulty is not so great to die for a friend, as to find a friend worth dying for"
- Homer

Retarded SuperModerator

Piszę poprawnie po polsku


  • ******
  • Wiadomości: 1251

  • Pochwał: 0

  • Watch your Back
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2008, 01:36:36 pm »
No ja mam cos podobnego na maturze .
"Funkcja świata irracjonalnego w literaturze"
Wzialem sobie Odyseje, Dzaidy III, Wiedzmin , Władca pierscieni 1 czesc
l Coke and Pepsi are the same thing. Wake up people !!!

http://slomianywdowiec.mybrute.com


  • ******
  • Wiadomości: 1095

  • Pochwał: 13

  • Wake Up! Time to die...
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2008, 04:54:49 pm »
Takie rzeczy to na podstawowej maturze czy rozszerzonej? Bo fantasy to pestka, ale ten temat Słomka... jeśli mi przyszłoby coś takiego pisać za rok to chyba bym się załamał. xd
Piszę poprawnie po polsku



Nie smuć się, że się skończyło... ciesz się, że było...


  • *******
  • Wiadomości: 1630

  • Pochwał: 20

  • Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2008, 05:04:16 pm »
XX wiek? HMmm może poszukałbyś odwolań do ballad Mickiewicza. Wiem, że to XIX, ale on ma dużo elementów metafizycznych. Jesli nie chce Ci się szukać opracowań polecam przysiąśc nad ksiązkowymi dzielami.

Hmm tak swoja droga dramat romantyczny cechuje to ze ma w sobie cechy metafizyczne ... i racja wlasnie z tad sie to wszystko (chyba ) zaczelo
Materid - Naia (Off) - Phantom Ranger - 40 lvl (Imperlot)
Salianka - Naia (Off) - DE Warrior - 10 lvl (Imperlot Academy)
http://www.dogorybrzuchem.pl - autorski blog o kulturze i spoleczeństwie.


  • ******
  • Wiadomości: 1251

  • Pochwał: 0

  • Watch your Back
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2008, 10:18:06 pm »
Spokojnie Siena to tylko groźnie brzmi :]. Świat irracjonalny czyli fantastyczny. Przedstawiam poprostu funkcje świata fantastycznego w podanych przeze mnie ksiązkach. Jakie funkcje pełni czy ułatwia nam odebranie tego co chciał autor przekazac. U wiedzmina na przyklad mozna znalesc Fatum, przeznaczenie ktore rowniez wystepuje w starożytnosci dla przykładu w "królu Edypie". W Wiedzminie fatum te ma postac dziecka niespodzianki :] Jakos idzie powoli pisanie :P Jak  macie jakies dobre rady to smialo walcie :) Bede wdzieczny za wszystko
l Coke and Pepsi are the same thing. Wake up people !!!

http://slomianywdowiec.mybrute.com


  • Wiadomości: 208

  • Pochwał: 2

  • Ślepe oko
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 04, 2008, 12:47:38 am »
@Słomek - temat jest git, ale dodałbym jeszcze: Mistrz i Małgorzata (motyw diabła i jego świty), Proces Kafki (groteska świata, system przeciwko jednostce wbrew zdrowemu rozsądkowi), Rok 1984 Orwella... Świat irracjonalny przekłamuje rzeczywistość, więc mógłbyś w zasadzie każdą groteskę wsadzić (Tango Mrożka też byłoby dobre...)

A właśnie temat o fantasy jest trudny, bo samo fantasy jest tak różnorodne i niesprecyzowane, że ciężko dać pewne wyróżniki stylu...
wannabe
]|[


  • ******
  • Wiadomości: 1251

  • Pochwał: 0

  • Watch your Back
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 04, 2008, 09:15:32 am »
Cytuj
A właśnie temat o fantasy jest trudny, bo samo fantasy jest tak różnorodne i niesprecyzowane, że ciężko dać pewne wyróżniki stylu...

W 100% sięzgadzam ^^

Myslałem o Mistrzu i Małgorzacie ale wiecej opracowań i materiałow znalazłem do Wiedźmina. A wiecej juz raczej nie moge wziąć bo z czasem się nie wyrobie...
l Coke and Pepsi are the same thing. Wake up people !!!

http://slomianywdowiec.mybrute.com


  • ********
  • Wiadomości: 1980

  • Pochwał: 57

Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 04, 2008, 04:14:15 pm »
Kurcze. Niedawno robilem o tym referat, ale już wykasowałem. ogólnie temat jest fantastyczny w obu znaczeniach tego slowa. Przeczytaj to co masz na wikipedii. Nastepnie odwołaj się z tym do książek, no i oczywiście proponuję zaznajomić się z książkami wyjaśniającymi czym jest Fantasy. Napewno Sapkowski napisał taką książkę. Polecam i naprawdę. Jedyne co powinieneś zrobić, to przeczytać kilka książek "klasyków". Odpowiedzi przyjdą same.
Prepare for unforeseen consequences...


  • ******
  • Wiadomości: 1251

  • Pochwał: 0

  • Watch your Back
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 04, 2008, 10:16:50 pm »
Juz napisalem prace :] Mialem opracowania doyczace Fantasy. Dla przykładu Sapkowski "Kompedium wiedzy o literaturze Fantasy"


UWAGA UWAGA
Czy ktos z uzytkowników Forum miał teraz mature próbną z jezyka polskie organizowana przez CKE?? Jesli tak to czy moglby podac tematy jakie były na maturze z polskiego. Slyszalem ze Ludzie bezdomni byli.
Pilne prosze o odpowiedz :]
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 07:12:03 pm wysłana przez Slomek »
l Coke and Pepsi are the same thing. Wake up people !!!

http://slomianywdowiec.mybrute.com


  • Wiadomości: 965

  • Pochwał: 1

  • HE fan ;)
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 05, 2008, 09:13:15 pm »
Cubus zacznij od powstania świata, bo potem powstały małpy, potem ludzie a dopiero potem byli ludzie XX wieku... Radze ci zacząć od wielkiego

BOOM, czy tam Big Bangu nie pamiętam

A jak lubisz wiedźmina to napisz coś o Chaosie :P "Na początku był chaos...." - tak zacznij ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 09:15:56 pm wysłana przez Mati_888 »
Abyss x3 :

Matiks - BH

Offline


  • *******
  • Wiadomości: 1358

  • Pochwał: 12

Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 05, 2008, 09:42:48 pm »
No no :P

Wiem że wezmę książkę pamiętnik znaleziony w smoczej jaskini i Ostatnie życzenie (chyba), opowieść o smoku. Dużo cech fantasy i maturka na 90% ;) :P


  • ******
  • Wiadomości: 1251

  • Pochwał: 0

  • Watch your Back
Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 06, 2008, 05:13:08 pm »
Szkoda tylko ze do niczego nie potrzebna ta Matura Ustna z Polaka :/
l Coke and Pepsi are the same thing. Wake up people !!!

http://slomianywdowiec.mybrute.com


  • Wiadomości: 787

  • Pochwał: 5

Odp: Cechy gatunku fantasy.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 06, 2008, 05:19:11 pm »
jak chcesz sie podpierac geneza fantastyki w romantyzmie,to flagowym przykladem bedzie wszystko Edgara Alana Poe...z nieco pozniejszego okresu powiesci H.G.Wellsa :) ps:Kafka to groteska i utopia,nie ma tam prawie nic z fantastyki,z tej strony patrzac to i Emile Zolle moznaby nazwac tworca fantastyki,bo groteske,odczlowieczenie itp mial opanowane do perfekcji ;]