Witaj
Gość

Wątek: [konkurs] Fairy Tail  (Przeczytany 2553 razy)

[konkurs] Fairy Tail
« dnia: Sierpień 24, 2010, 06:53:59 pm »




   Fairy Tail to kolejny shōnen. Dla niezorientowanych: shōnen to gatunek zakładający dużo akcji, patetycznych kwestii i kozackiego bohatera płci męskiej (patrz "Dragon Ball", "Naruto" czy "Bleach"), jego przeciwieństwem jest shōjo gdzie bohaterka jest kobieta/dziewczyna/dziewczynka i fabuła koncentruje głównie na uczuciach bohaterów ("Czarodziejka z Księżyca", "Vampire Knight"). Dlaczego tak się nad tym rozwodzę? Ano powód jest prozaiczny wiele osób zaczynając oglądać Fairy Tail daje się zmylić "podstępowi" autorów i dochodzi do wniosku, że główną bohaterką jest Lucy i mają do czynienia z shōjo. Uważny (czy raczej średnio rozgarnięty) widz szybko zorientuje się, że choć Lucy pojawia się w anime jako pierwsza to głównym bohaterem jest Natsu - to właśnie jemu fabuła poświęca najwięcej czasu.

   A właśnie, fabuła! Fairy Tail opowiada historie członków gildii magów o nazwie Fairy Tail. Właśnie wstąpienie w jej szeregi jest celem wspomnianej już Lucy, uważa ona, że Fairy Tail to jedna z najwspanialszych gildii świata - prawda okazuje się trochę inna. Fairy Tail to na dobrą sprawę zbieranina różnorakich dziwaków, desperatów i wariatów o destrukcyjnych zapędach, których razem trzyma tylko jakaś niewytłumaczalna zażyłość i świadomość tego, że będąc członkiem właśnie tej gildii mogą robić to na co mają ochotę. Cała ta mieszanka sprawia, że niemal każde zadanie zlecone tej gildii kończy się katastrofą - niszczone są budynki, ulice a czasem nawet miasta. Tak! Właśnie historię tej gildii dane nam będzie śledzić razem z Natsu, Lucy i Grayem, a jest ona poplątana, bogata w widowiskowe walki i niesamowicie wciągająca a wszystko to posypane grubą warstwą dobrego humoru. Bohaterowie są wyraziści, ale trochę trącą sztampą – Lucy jest ładna i miła za to jej moce magiczne do najsilniejszych nie należą. Natsu jest zadziorny, żarłoczny (a jakże!) i całkiem potężny, i oczywiście musi mieć rywala (Gray, Erza i kupa innych ludzi). Całość jest jednak podana w taki sposób, że człowiek na to nie zwraca uwagi i daje się porwać fabule.

   Od strony technicznej wszystko prezentuje się nienagannie, nie pojawiają się raczej jakieś dzikie zachwiania proporcji poszczególnych części ciała u bohaterów (jak w „Naruto” - niektóre sceny z „Autyzmaru” albo rozłażąca się animacja postaci w ruchu; czy w „One Piece” - magiczna i przecząca czasem naturze sylwetka Nami). Animatorzy dobrze radzą sobie nawet w czasie walk (co ważne!) wszystko trzyma się kupy. Tak trzymać! Jeśli chodzi o stronę dźwiękową to anime to bije na głowę niemal wszystko co do tej pory było mi dane słyszeć w japońskiej animacji. Muzyka jest po prostu epicka! Poszczególne utwory doskonale pasują to sytuacji przedstawionej w danej chwili i bardzo szybko zapadają w pamięć co sprawia, że widz często zamiast oglądać gapi się bezmyślnie w monitor i słucha genialnej muzyki wydobywającej się z głośników. Żeby nie być gołosłownym posłuchajcie sami: tutaj, tutaj, tutaj i tutaj. Śmiem twierdzić, że właśnie ścieżka dźwiękowa jest jednym z mocniejszych punktów tego anime. Seiyu (aktorzy podkładający głosy) spisują się bardzo dobrze, nie zdarza się słyszeć kwestii niedopasowanych do sytuacji co w połączeniu z tym, że głosy są dobrze dobrane względem postaci daje zadowalający efekt. Warto zwrócić uwagę, że w Fairy Tail seiyu są tej samej płci co postacie przez nich grane co wbrew pozorom nie jest normą, na przykład w „Naruto” aktorka podkładająca głos pod głównego bohatera (wtf?!) często nie wyrabiała – jej skala głosu co dość oczywiste nie była w stanie oddać części emocji a co za tym idzie głos dresa był stale zbyt łagodny, nawet gdy wykrzykiwał do kogoś groźby.

   Reasumując Fairy Tail to anime jak najbardziej godne polecenia, oferuje nam wciągającą fabułę, szybko akcję, wspaniałą ścieżkę dźwiękową i sprawną animację. Całość sprawia, że anime to jest znacznie lepsze (i bardziej dynamiczne) od znanego Bleacha, nieco lepsze od Naruto (którego poziom systematycznie spada z winy twórców anime) i mogące spokojnie mierzyć się z One Piece. Gorąco polecam!

//madith: 2 miejsce w konkursie. 2 plusy + miech wyroznienia

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2010, 06:13:04 pm wysłana przez Madith »


  • *******
  • Wiadomości: 2148

  • Pochwał: 7

  • Cynizm, nihilizm, sarkazm i orgazm.
Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2010, 11:34:23 pm »
Ciekawa, chociaż pewnie większość nie przeczyta, bo to wall of text, ale notabene tak powinna wyglądać recenzja. Generalnie wszystko ok, trochę z przecinkami problem. Merytorycznie ok.
"Oto i on, boski prototyp,
Mutant który nigdy nie wszedł do masowej produkcji,
Zbyt pokręcony by żyć i zbyt rzadki by umrzeć."


Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 25, 2010, 12:15:42 am »
Hmmm, wall of tekst powiadasz? Starałem się urozmaicić trochę (stąd te linki do sound tracków i portretów bohaterów), ale wyszło jak widać...


  • *******
  • Wiadomości: 2207

  • Pochwał: 12

  • And The Heavens Shall Tremble
    • gOOoogLe
Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2010, 01:02:29 am »
Mi sie podoba :) Od dluzszego czasu zabieram sie za to anime, moze dzisiaj zaczne sobie to ogladac :)


  • *******
  • Wiadomości: 1630

  • Pochwał: 20

  • Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz
Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2010, 01:48:31 am »
No wlasnie ze screena tez mi sie podoba :P ale jakos nie mam przekonania do tego. Chcialem zaczac ale jeszcze poczekam :) sa ciekawsze mniej tasiemcowate rzeczy do obejrzenia!
Materid - Naia (Off) - Phantom Ranger - 40 lvl (Imperlot)
Salianka - Naia (Off) - DE Warrior - 10 lvl (Imperlot Academy)
http://www.dogorybrzuchem.pl - autorski blog o kulturze i spoleczeństwie.


  • *******
  • Wiadomości: 2148

  • Pochwał: 7

  • Cynizm, nihilizm, sarkazm i orgazm.
Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2010, 10:13:18 am »
Hmmm, wall of tekst powiadasz? Starałem się urozmaicić trochę (stąd te linki do sound tracków i portretów bohaterów), ale wyszło jak widać...

Mi się podoba, ale taka może być opinia innych, ale wystarczy spojrzeć chociażby na recenzje na myanimelist lub nawet filmweba, tak wyglądają.
"Oto i on, boski prototyp,
Mutant który nigdy nie wszedł do masowej produkcji,
Zbyt pokręcony by żyć i zbyt rzadki by umrzeć."


Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2010, 12:16:54 pm »
No wlasnie ze screena tez mi sie podoba :P ale jakos nie mam przekonania do tego. Chcialem zaczac ale jeszcze poczekam :) sa ciekawsze mniej tasiemcowate rzeczy do obejrzenia!
teraz ma 43 odcinki więc to w zasadzie ostatni dzwonek - niedługo będzie już tasiemcem :P


  • *******
  • Wiadomości: 1630

  • Pochwał: 20

  • Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz
Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2010, 06:11:11 pm »
Ale to ma byc tasiemiec gdzies tam czytalem :P
Materid - Naia (Off) - Phantom Ranger - 40 lvl (Imperlot)
Salianka - Naia (Off) - DE Warrior - 10 lvl (Imperlot Academy)
http://www.dogorybrzuchem.pl - autorski blog o kulturze i spoleczeństwie.


  • ******
  • Wiadomości: 1665

  • Pochwał: 16

Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 25, 2010, 07:52:32 pm »
OST jest bomba , od czasow ghost in the shell tak dobrze mi sie nie sluchalo nic  , glownie Folk Metal ale odrobina innych akcentow tez sie trafia.


  • *******
  • Wiadomości: 2261

  • Pochwał: 1

  • SK ftw
Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 25, 2010, 08:42:24 pm »
Dawno juz sie mialem zabrac za to anime, zmotywowales mnie ostatecznie  :)


  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Odp: [konkurs] Fairy Tail
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 26, 2010, 10:10:45 pm »
Manga ma 197 chapterów i kończy się 3 wątek fabularny, w anime właśnie zakończył się 1( a raczej 1,5), więc przynajmniej szybko fillerów nie będzie  :D