Witaj
Gość

Wątek: [konkurs] DEATH NOTE  (Przeczytany 3737 razy)

  • Wiadomości: 757

  • Pochwał: 7

  • Over-LoL-E.D.
[konkurs] DEATH NOTE
« dnia: Sierpień 28, 2010, 09:02:54 pm »







Gatunek: thriller, psychologiczny, detektywistyczny, fantasy
Reżyser: Tetsurō Araki
Studio: Madhouse
Liczba odcinków: 37 + 2 Specjale
Premierowa emisja: 4 października 2006 – 26 czerwca 2007

Stacja telewizyjna emitujące anime:
Japonia: Nippon TV
Stany Zjednoczone: WIZ
Filipiny: GMA Network
Polska: AXN Sci-Fi


Nie ma co ukrywać, w czasach gdzie niestety większość anime ukazuje głównie przemoc - czyt. walkę wręcz/magią/bronią białą/bronią palną... ciężko jest znaleźć coś naprawdę wartościowego, gdzie bohaterowie nie rywalizują o to kto jest ‘najsilniejszy’, kto nazbiera więcej ‘robaków’… itp. Mogło by się wydawać, że projekt odbiegający od tego schematu jest z góry skazany na porażkę, ale czy aby na pewno ? Na szczęście nie!  Death Note jest tego najlepszym przykładem. To stosunkowo nowe anime pokazało, że można stworzyć coś ’innego’ i odnieść wielki sukces.


Fabuła:
‘Notatnik Śmierci’ opowiada o ‘genialnym’ chłopcu imieniem Raito (Raito Yagami), który pewnego dnia przypadkiem(?) znajduje niepozorny notes, wewnątrz którego znajduje się dokładna instrukcja użycia, wg. której za pomocą tego notatnika można było uśmiercić dowolną osobę.
Bohater na początku uznaje to za brednie, ale mimo wszystko, dla własnego spokoju postanawia go przetestować i wpisuje do niego imię i nazwisko przestępcy, o którym właśnie usłyszał z telewizji.
Ku jego zdziwieniu, po około minucie, do wiadomości publicznej podano, że owy ‘bandyta’ umarł na zawał serca.
Yagami aby zdobyć pewność, przeprowadził jeszcze kilka podobnych ‘testów’.
Gdy zrozumiał jak wielką moc posiadł, postanowił, że będzie kontynuował eliminowanie przestępców, aby ‘stworzyć lepszy świat’ (taka zabawa w Boga xD). Stosunkowo szybko jego działania zostają spostrzeżone przez media, ludzie na ulicach zaczynają o tym otwarcie rozmawiać - sądząc, że za tymi wszystkimi dziwnymi zgonami przestępców stoi jedna osoba.
Powstaje cała masa stron internetowych które nadają temu osobnikowi pseudonim ‘Kira’ (jak można się domyśleć,  od ang. killer - zabójca). Policja zaniepokojona tymi wydarzeniami, angażuje w tą sprawę super detektywa, ukrywającego  się pod pseudonimem L.
W ten sposób rozpoczyna się ’bitwa’ między dwoma wielkimi umysłami.
Jeśli dodać do tego, że całą tą sprawą kieruje policjant, Soichiro Yagami (ojciec Raito), który za wszelką cenę chce dorwać Kira’ę  … całość jest przedstawiona w sposób genialny.
Wszystkie te wydarzenia, obserwowane są przez  Shinigami imieniem Ryūk (który z biegiem czasu ‘przywiązuje się’ do Raito) prawowitego właściciela notesu.
W dalszej części Raito poznaję kobietę która go kocha (bez wzajemności), pojawia się drugi  ‘notes śmierci’, a akcja jeszcze bardziej nabiera tępa, czego następstwem jest… jak obejrzycie, to się przekonacie sami :)


Bohaterowie:

Raito Yagami (Kira)

Genialny uczeń, gimnazjalista (z biegiem akcji, udaje się na studia) – jego wyniki w nauce należą do najlepszych w kraju, w przeszłości pomagał ojcu rozwiązywać sprawy dla policji (miał zostać policjantem). Wydaje się być typowym, miłym ‘prymusem’, lecz naprawdę jest obłudnym człowiekiem, który nikogo tak naprawdę nie kocha, wykorzystuje wszystkich dookoła, patrzy na ludzi z pogardą, zadaje się praktycznie tylko z tymi, kogo może w jakiś sposób ‘wykorzystać’ aby osiągnąć swój cel. Pomaga swojemu ojcu ująć Kira’ę :p. Chce stworzyć świat wolny od przestępców, a następnie mianować się jego ‘królem’ ;) Uważa się za omnipotentnego - jak sam wyznaje, czuje się Bogiem świata, który tworzy.


Geniusz, najlepszy detektyw na świecie, w przeszłości rozwiązał już wiele międzynarodowych spraw. Od początku trafnie ocenia, że to właśnie młody Yagami jest Kira’ą, lecz ciągle brakuje mu dowodów. Uważa swojego przeciwnika za zwykłego mordercę, ciągle prowokuje Raito aby ten popełnił jakiś błąd. Chce zaprowadzić ład i porządek na świecie, oraz za wszelką cenę rozwiązać sprawę Kira'y.  Jest uzależniony od słodyczy xD

Misa Amane
Kobieta - modelka, która zako-_-'e się w osobie znanej jako Kira. Wraz z rozwojem akcji zaczyna współpracować z młodym Raito, który wykorzystuje uczucie jakim ona go darzy. Jej pojawienie się w anime, znacząco wpływa na rozwój wydarzeń.

Ryūk
Shinigami, bóg śmierci – znudzony życiem w swoim świecie,  celowo upuszcza na Ziemię swój ‘Notes śmierci’. Towarzyszy Raito, bacznie obserwując jego postępowanie, czasami mu pomaga. Uwielbia jabłka xD


Reszta bohaterów jest przedstawiona mniej dokładnie, występują oni raczej jako tło dla bohaterów głównych, zapisując swoją obecność w fabule.

Jeśli chodzi o L’a i o Raito – doskonale poznajemy ich charaktery, cele, ‘psychikę’, sposób działania. Są przedstawieni w sposób idealny, każdy z nich jest charakterystyczny, w jakimś stopniu są swoimi przeciwieństwami, w jakimś stopniu są do siebie podobni.



Muzyka:
Za muzykę w Death Note odpowiadali panowie Hideki Taniuchi i Yoshihisa Hirano i muszę przyznać jest po prostu świetna! Idealnie wpasowuje się w klimat anime, częściowo go również kreując.  Jest charakterystyczna, doskonale przypisana do zachowań bohaterów oraz sytuacji przez nich ‘kreowanych’  (każdy z głównych bohaterów ma swoją własną, charakterystyczną, linię melodyjną – sprawdza się to po prostu doskonale!). Muzyka jest raczej ‘ciężka/mroczna’, ale pasuje do tego anime jak żadna inna. (muzyka orkiestrowa + trochę mocniejszych brzmień). Openingi i endingi również wpasowują się w całość (wykonane m. in. przez Maximum The Hormone).
przykład #1 - L's Theme
przykład #2 - drugi opening


Grafika:
Tzw. ‘kreska’, prezentuje się bardzo dobrze, jest przyjemna dla oka. Nie widać jakichś szczególnych błędów.  Świat przedstawiony w anime, bohaterowie oraz wydarzenia w których biorą udział wyglądają bardzo ładnie, przejrzyście, pasują do klimatu.  Znakomicie(!) przedstawiona została mimika bohaterów, dodatkowo charakterystyczna gestykulacja L’a, Raito czy też Ryūk’a prezentuje się fantastycznie!


Podsumowując:
Jeśli chodzi o końcową ocenę… Ciężko jest mi ją wystawić, ponieważ wiem, że nie będę całkiem obiektywny :D. Death Note jest zdecydowanie moim ulubionym anime. Prosty, ale znakomity pomysł, świetnie dobrani główni bohaterowie. Genialna muzyka, bardzo dobra ‘kreska’, i kapitalnie przedstawiona rywalizacja między głównymi bohaterami… Pozycja obowiązkowa dla każdego fana anime, thrillerów, klimatów fantasy...


Oceniam jako 'wielki fan' tego anime, więc nie każdy musi się z tymi ocenami zgadzać :)
KLIMAT: 10/10
BOHATEROWIE: 9/10
MUZYKA: 9,5/10
Ocena ogólna: 9/10


Anime prawie doskonałe. Serdecznie POLECAM KAŻDEMU!

recenzja napisana w całości przeze mnie.
mpxx24



//madith: 1 miejsce w konkursie. 3+ oraz miech wyroznienia


« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2010, 06:12:39 pm wysłana przez Madith »
想うだけでは叶わないけど、想わなければ始まらない。


  • Wiadomości: 757

  • Pochwał: 7

  • Over-LoL-E.D.
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2010, 09:04:32 pm »
praca zostanie 'uzupełniona'/poprawiona/dokończona jutro - najpóźniej w poniedziałek :)
zauważone błędy, proszę zgłaszać, poprawię :# ;p
想うだけでは叶わないけど、想わなければ始まらない。


  • Wiadomości: 340

  • Pochwał: 0

  • NICK = Jyq
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 28, 2010, 09:07:00 pm »
Chcialo Ci sie ?
Ale chcoiaz to zasluguje na wyroznienie
Jyq=WejdeCiDoWanny


W życiu najważniejszy jest fuks...


thx mpxx24


  • *******
  • Wiadomości: 1630

  • Pochwał: 20

  • Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 28, 2010, 09:30:35 pm »
Ładnie, ładnie :)
przez Ciebie az obejrze jeszcze raz nawet literka u ma nad soba kreseczke w imieniu duzo pracy w to włożyłeś.
Materid - Naia (Off) - Phantom Ranger - 40 lvl (Imperlot)
Salianka - Naia (Off) - DE Warrior - 10 lvl (Imperlot Academy)
http://www.dogorybrzuchem.pl - autorski blog o kulturze i spoleczeństwie.


  • *******
  • Wiadomości: 2148

  • Pochwał: 7

  • Cynizm, nihilizm, sarkazm i orgazm.
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2010, 11:04:56 pm »
Czy mi się wydaję, czy trochę spoilerów jest obecnych? To raczej rzadko spotykane w recenzjach, na niekorzyść oczywiście.
"Oto i on, boski prototyp,
Mutant który nigdy nie wszedł do masowej produkcji,
Zbyt pokręcony by żyć i zbyt rzadki by umrzeć."


  • *******
  • Wiadomości: 1630

  • Pochwał: 20

  • Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 28, 2010, 11:07:14 pm »
Czy mi się wydaję, czy trochę spoilerów jest obecnych? To raczej rzadko spotykane w recenzjach, na niekorzyść oczywiście.

Zauważyłem rażący tylko u Misy (posiadaczka drugiego notesu)
Materid - Naia (Off) - Phantom Ranger - 40 lvl (Imperlot)
Salianka - Naia (Off) - DE Warrior - 10 lvl (Imperlot Academy)
http://www.dogorybrzuchem.pl - autorski blog o kulturze i spoleczeństwie.


  • Wiadomości: 372

  • Pochwał: -1

Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 28, 2010, 11:12:32 pm »
Chcialo Ci sie ?
I pierwsze pytanie az chce sie kontynuowac prace  :)


Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 28, 2010, 11:46:56 pm »
Nawet dobra recenzja! Tylko z opisem Misy coś zrób bo ten spoiler faktycznie trochę boli...


  • *******
  • Wiadomości: 1630

  • Pochwał: 20

  • Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 28, 2010, 11:49:58 pm »
Szczegolnie ze o tych sprawach o ktorych napisales dowiadujemy sie w polowie sezonu mniej wiecej
Materid - Naia (Off) - Phantom Ranger - 40 lvl (Imperlot)
Salianka - Naia (Off) - DE Warrior - 10 lvl (Imperlot Academy)
http://www.dogorybrzuchem.pl - autorski blog o kulturze i spoleczeństwie.


  • Wiadomości: 757

  • Pochwał: 7

  • Over-LoL-E.D.
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 29, 2010, 07:46:52 am »
zmienione, dzięki.
想うだけでは叶わないけど、想わなければ始まらない。


  • *******
  • Wiadomości: 2148

  • Pochwał: 7

  • Cynizm, nihilizm, sarkazm i orgazm.
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 29, 2010, 11:41:27 am »
Fajnie zrobione ogólnie, czuć ducha DN, takie klimatyczne.
"Oto i on, boski prototyp,
Mutant który nigdy nie wszedł do masowej produkcji,
Zbyt pokręcony by żyć i zbyt rzadki by umrzeć."


  • ******
  • Wiadomości: 1153

  • Pochwał: 3

  • l2against.eu
    • L2Against
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 29, 2010, 01:21:04 pm »
Bardzo ładnie . Jak dla mnie to kandydat na 1 miejsce ,aczkolwiek moje może być lepsze ; D


  • *******
  • Wiadomości: 1722

  • Pochwał: 20

  • Oko Saurona patrzy!
Odp: [konkurs] DEATH NOTE
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 29, 2010, 01:23:43 pm »
Bardzo ładnie . Jak dla mnie to kandydat na 1 miejsce ,aczkolwiek moje może być lepsze ; D

moje
Miesięcy bez L2: już nawet nie licze :(