Witaj
Gość

Wątek: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer  (Przeczytany 3369 razy)

  • Wiadomości: 5

  • Pochwał: 0

[kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« dnia: Wrzesień 25, 2013, 08:09:18 pm »
Witam bardzo serdecznie...

Jestem nowy tutaj, a za razem jest to mój pierwszy post na waszym forum i mam ogromną nadzieje że go umieszczam w dobrym miejscu i nie plagiatuje tu niczego... No to teraz do rzeczy.
Mianowicie na waszym forum można znaleźć sporo informacji jak postawić własny serwer do l2 lecz w natłoku informacji taki zielony człek jak ja gubi się pomału więc o tuż ten post (pytania na razie oprę o temat Jak postawić serwer l2j - windows i linux http://forum.lineage2.com.pl/index.php/topic,9450.0.html)

1. Jeśli jestem zielony to łatwiej będzie się pobawić serwerem przez komplikacje czy gotowe pliki?? A rozumiem że w wersji z komplikacjami i w gotowcu i tak czy siak trzeba poprawiać różnego rodzaju bugi...
2. No i teraz (to głupie pytanie dla tych co ogarniając) ale jaka jest podstawowa różnica pomiędzy komplikacją, a gotowcem??
3. Zabawa w stawianie serwera czy to na najnowszej wersji kronik czy starej jest taka sama pod względem trudności czy zróżnicowana?? Patrząc pod poziomem trudności ogólnie mówiąc (bugi problemy etc).
4. Poza za opatrzeniem się w klienta gry plus pliki serwera plus programy podstawowe jest coś jeszcze potrzebne mi??

Na razie takie pytania/problemy mnie nurtują... Jak coś jeszcze się znajdzie to się odezwę.

Proszę o wyrozumiałość. Nigdy się nie bawiłem w stawianie serwerów do gier, a chciał bym spróbować swoich sił i zobaczyć tak zwaną pracę gm od kuchni.

Reasumując jestem osobą ze sporymi ambicjami która chce spróbować swoich sił w czymś nowym. Serwer robię dla siebie...
Aha bo to może być ważne na co dzień korzystam z Linuxa z dystrybucji Ubuntu w wersji LTS.

Dziękuje bardzo serdecznie za wszelką pomoc jak i chęć podzielenia się waszą wiedzą ze mną zielonym człowiekiem ;)
Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość (być może ze względu na głupie pytania) ale proszę sobie przypomnieć swoje pierwsze kroki ... Prawdo podobnież były takie jak i moje ...;)


  • Wiadomości: 391

  • Pochwał: 10

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2013, 10:45:39 pm »
No to ja się wypowiem.
Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest serwer l2j. Poniżej podrzucam link do artykułu, który napisałem sporo czasu temu.
http://forum.lineage2.com.pl/index.php/topic,37953.0.html
Miałem napisać więcej atykułów jednak brak czasu a i zainteresowania spowodował, że zapał poszedł sobie gdzieś precz.

Instalacja serwera nie jest trudna. Warto jednak zajrzeć do poradnika instalacji projektu, którego pliki pobierasz. l2jserver.com daje swoje wiki, na którym ilość tematów jest znikoma, jednak wszystko co istotne znajdziesz bez problemu.

Z mojej strony polecam pobrać wersję "stable" serwera już jako gotowe do uruchomienia projekty. Wówczas zostaje tylko zainstalowanie wymaganego oprogramowania. Ustawienie plików konfiguracyjnych i uruchomienie skryptów, które przygotowują konfigurację całego serwera.

Co do naprawy błędów w ogóle odradzam kiedy nie masz pojęcia czym jest "komplikacja" :)
Kompilacja w przypadku Javy jest procesem polegającym na zmianie języka kodów źródłowych czyli tego co nagryzmolił programista do kodu maszynowego rozumianego przez komputer (w przypadku Javy - maszynę wirtualną). Jeżeli masz zorganizowane środowisko dla programisty (eclipse z pluginami), to zbudowanie projektu ogranicza się do prostej operacji.

Tym na szczęście na początku nie musisz się zadręczać. Pobierz sobie paczki potrzebne do uruchomienia serwera. Polecam l2j ze względu na największą ilość poradników oraz na to, że inne projekty w większym lub mniejszym stopniu bazują na l2j.

Do uruchomienia serwera zalecam posiadanie sprzętu w postaci osobnego komputera / maszyny wirtualnej z systemem linux (lub w ostateczności windows xp).

Teraz szybkie odpowiedzi:
1) Na początek zbudowane gotowce. Nie baw się w kompilowanie, nie masz w ogóle pojęcia to nie komplikuj sobie życia. Jak nabierzesz doświadczenia i ochoty na grzebanie w plikach wtedy będziesz musiał pobrać źródła.
2)komplikacja - kompilacja napisałem wyżej już, zbudowany projekt to projekt skompilowany. Wystarczy wypakować w jedno miejsce skonfigurować i można zacząć zabawę.
3)I tak i nie. Chodzi o to, że projekty są realizowane w różny sposób. Są takie gdzie skupienie idzie tylko na konkretną kronikę a są takie, które starają się gonić najnowszą. Tutaj polecam się po prostu rozejrzeć. Najnowsza kronika w l2j.
4)Java i zapewne inne narzędzia jak zostaną wymienione w instrukcji :)

Ja na serwerze l2 nauczyłem się programować. Zacząłem jakoś w 2008 i dzisiaj dzięki tej nauce mam fajną dobrze płatną pracę w zawodzie. Także jestem wyrozumiały :)
Polaczkowo:
Impos - Aeore Healer lvl 93 / Wynn Summoner 85 / TH 58
klan - Kowale
CP Sairea


  • Wiadomości: 5

  • Pochwał: 0

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2013, 11:49:11 pm »
miło mi ~impos89 że zechciałeś odpowiedzieć na tak banalne pytania ale co nie co mi uporządkowałeś myśli jak i rozwiałeś część wątpliwości...

to teraz mam jeszcze takie da pytanie:

1. chciał bym serwer postawić na którejś z tej wersji:
L2JFree - rozumiem że jest to wersja darmowa l2 (lecz nie ma plików serwerowych tzw chyba link padł).
L2J - nie wiem do jakiej wersji się odnoszę te wersje plików serwerowych. może ktoś by podpowiedział?
Lineage 2 The Chaotic Throne: The Kamael - zastanawiam się nad tą wersją kronik jeszcze ale nie mogę klienta znaleźć gry...

2. nie wiem czy dobrze zaczaiłem ale czytając natłok informacji komplikacja to nic innego jak przetłumaczenie gry na kod zrozumiały dla emulatora serwera?

3. po odpaleniu serwera na oko tak plus minus w ilu procentach serwer jest funkcjonalny? mam tu namyśli jakieś bugi nie działające dropy itp

4. po podstawowym skonfigurowaniu serwera itp co dalej. bo mówisz ~impos89 że naprawa bugów to wyższa szkoła jazdy, a taki zielony administrator co dalej ma robić żeby się wdrążać w to coraz bardziej i głębiej?

Przepraszam że zadaje głupie pytanie itp ale chcę ułożyć sobie listę tak zwanych celów które chcę osiągnąć krok po kroku i dążyć dalej. Bo zdaje sobie sprawę że chwytając się 30 rzeczy naraz nic nie zdziałam na początku i dalej też, a jedynie się zniechęcę... 


  • Wiadomości: 136

  • Pochwał: -1

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2013, 03:00:13 am »
czytając natłok informacji komplikacja to nic innego jak przetłumaczenie
natłok informacji komplikacja to nic innego jak
informacji komplikacja to nic inn
komplikacja

chyba nawet za bardzo nie wczytales sie w post imposa qq
QQ


  • Wiadomości: 5

  • Pochwał: 0

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2013, 08:00:33 am »
faktycznie ~UgliBiBagli zrobiłem błąd przy szybkiej korekcji błędów i zamiast komplikacji powinna być kompilacja. mój błąd ale mogłeś napisać raz, a dosadnie to. swoją drogą ~impos89 się domyślił o co mi chodzi i odpowiedział/podzielił się swoją wiedzą. powinieneś wziąć przykład z niego i poprawić mnie i sensownie odpowiedzieć oraz podzielić się swoją wiedzą.
twoja wypowiedź nie  pomogła rozwiązać jakiś problem, a tym bardziej nie rozwiała moich obaw ani nie poszerzyła wiedzy.

niektóre rzeczy dla bywalców tego forum są oczywiste dla mnie nie dla tego w tytule napisałem że jestem zielony, a przybyłem tu po to żeby nabyć jakieś wiedzy i czegoś się dowiedzieć jak zacząć zabawę... dla tego chyba lepiej o coś wypytać się na sto różnych sposobów niż wpoić sobie błędną wiedzę...

i teraz poprawiając się:

1. do plików serwerowych l2j jakiego klienta gry mam mięć?
2. rozumiem że kompilacja to tłumaczenie jednego jeżyka na drugi... mówiąc po chłopsku to proces tłumaczenia kodu źródłowego (w języka programowania) na język zrozumiały dla maszyny. czyli dobrze zaczaiłem że kod źródłowy to klient gry czyli tzw. np. "Lineage 2 The Chaotic Throne: The Kamael" i z tego klienta robi się tą tak zwaną kompilacje. tak??
3. jak wygląda sprawa po podstawowym odpaleniu serwera, tzw jaki procę na oko jest zbugowany?
4. po podstawowym odpaleniu serwera ustawieniu kilku swoich preferencji co dalej zrobić tzw jaki jest krok dalej? za co się dalej zabrać?


  • Wiadomości: 391

  • Pochwał: 10

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2013, 11:59:06 am »
No to jeszcze Ciebie trochę naprostuje.

Serwer gry a sama gra to są dwie różne rzeczy. Sam serwer jest oprogramowaniem pisanym niezależnie przez zespół ludzi, których zadaniem jest mniej więcej:
a) wyciagnąć jak najwięcej informacji o tym jak to działa na serwerach oficjalnych
b) zebrać te dane i rozrysować model, który będzie na podstawie tego później funkcjonować
c) napisać kod, który zawiera te dane, formuły wyliczające konkretne rzeczy takie jak np. szansa wejścia skilla i tak dalej.

Klient gry czyli to np. "Lineage 2 The Chaotic Throne: The Kamael" to po prostu gra, którą odpalasz na komputerze jako gracz. Sam klient łączy się z serwerem i wymienia się danymi. O kliencie gry myśl jak o zbiorze tekstur grafik tekstów i tak dalej.

Podam ci ogólny przykład jak działa prosta operacja poruszania się w grze.

Ty będąc w grze powiedzmy, że klikasz na jakiś punkt aby postać pobiegła w to miejsce:
a) Klient wysyła informacje o tym do serwera.
b) serwer obiera pakiet danych i sprawdza
    - czy postać może znaleźć się w tym miejscu (czy nie ma przeszkody lub nie można po prostu wejść na wskazany punkt)
    - serwer wyznacza ścieżkę jaką musi pokonać postać od punktu a do punktu b. Przykładem jest to, że np jak w giran będąc przy gk klikniesz na miejsce za schodami to postać zbiegnie po schodach, sama skręci i dobiegnie we wskazane miejsce.
    - serwer odsyła informacje do klienta. Dorzuca też informacje co do animacji, dźwięków jeśli jest to potrzebne.

Reasumując. Rozdziel kwestie serwera a gry. To są dwie różne aplikacje.
Teraz odpowiedzi:
1) jeżeli ściągasz serwer, który jest przygotowany pod daną wersję klienta gry to pobierasz tego właśnie klienta. Czyli jak jest serwer pod kamaela to ściągasz klienta kamaela, jak masz serwer do wersji hellbound to ściągasz klienta do wersji hellbound.
2) Pisząc jakikolwiek program musi on zostać skompilowany z języka jaki ty rozumiesz do języka jaki rozumie maszyna. Procesor nie rozumie składni języka c czy java :)
3) Serwery są pisane na zasadzie pracy odtwórczej. Ciężko stwierdzić czy cokolwiek w l2j działa w 100% tak samo jak na serwerach oficjalnych. Jak już kiedyś wgryziesz się w kod to zobaczysz, że nie jest on najlepszej jakości. Aplikacja jest niestabilna pełna wad i trzeba nie lada doświadczenia w wyszukiwaniu i poprawianiu błędów.
4) Załóż sobie postać i nadaj jej prawa admina. pobaw się zobacz co i jak. Rozejrzyj się też po plikach jakie masz dostępne w tym projekcie.

W moim artykule który ci podałem dałem info co tam się znajduje.

Jak złapiesz bakcyla to poświęć pare tygodni na intensywną naukę javy. Jak już ogarniesz podstawy to będziesz wiedzieć jak pobrać kod źródłowy i wprowadzić w nim modyfikacje. Będziesz też wiedzieć jak budować projekt.

Z góry polecam ci napisanie jakiś prostych rzeczy i bawienie się serwerem, bo naprawianie błędów jest trudnym i niewdzięcznym zajęciem.
Polaczkowo:
Impos - Aeore Healer lvl 93 / Wynn Summoner 85 / TH 58
klan - Kowale
CP Sairea


  • Wiadomości: 5

  • Pochwał: 0

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 26, 2013, 03:31:06 pm »
~ impos89 dzięki bardzo za wszelką pomoc i chęci dzielenia się swoją wiedzą

1. może ktoś mi wytłumaczy jeszcze jak tumanowi. czytałem o kompilacji na Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompilator ale jakoś nie mogę odnaleźć/przyłożyć tych informacji na ten poradnik http://forum.lineage2.com.pl/index.php/topic,20151.0.html??

2. wiem i zdaje sobie sprawę że serwer równa się ten sam klient gry. ale tu http://forum.lineage2.com.pl/index.php/topic,9450.0.html jest coś takiego np.:
Cytuj
Najnowsze kroniki :
Pliki L2JFree : Click
Pliki L2J : Click

Lineage 2 The Chaotic Throne: The Kamael
Serwer 1 : Click  (Dział old)
Serwer 2 : Click

i tak pliki serwerowe L2JFree równa się klient l2free i tak samo z l2: kamael. ale pliki serwerowe l2j równa się jaki klient??

3. Rozpatrując na przykładzie plików serwerowych L2:Kamael. Jak jest różnica pomiędzy tymi: serwer 1 (do old) http://www.l2jserver.com/nightly/ a tymi serwer 2http://www.4shared.com/file/36430645/701fc553/L2JFree_CT1.html ??


  • Wiadomości: 136

  • Pochwał: -1

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 26, 2013, 06:12:23 pm »
tak z innej beczki, grales kiedykolwiek w l2?
QQ


  • Wiadomości: 5

  • Pochwał: 0

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 26, 2013, 09:35:04 pm »
tak bardziej na serwerach pvp ale za dużo tej grze czasu nie poświęciłem bo jak by to powiedzieć wychowałem się na wowie...
a co to ma do rzeczy??


  • Wiadomości: 391

  • Pochwał: 10

Odp: [kilka pytań] człowiek zielony a własny serwer
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 27, 2013, 12:46:39 am »
W każdym razie masz tutaj pełny aktualny guide do instalacji l2j:
http://trac.l2jserver.com/wiki/L2J_Install
Polaczkowo:
Impos - Aeore Healer lvl 93 / Wynn Summoner 85 / TH 58
klan - Kowale
CP Sairea