Witaj
Gość

Wątek: Kącik Filozoficzny  (Przeczytany 25201 razy)

  • Wiadomości: 841

  • Pochwał: 3

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #100 dnia: Styczeń 01, 2011, 02:57:13 pm »

Jakis czas temu ogladalem wywiad, wlasciwie cala opowiesc o kobiecie, ktora ma rozne osobowosci.
Kazda jest odpowiedzialna za jakas sfere zycia - jedna za problemy inna za agresywne rozwiazania.
Kobieta twierdzila, ze w ten sposob wszystko uklada sie ok, problem polega jednak na tym,
ze ona, jako nazwijmy to "main" nie ma absolutnie zadnego wplywu na to co robia jej "suby"
nie ma ich swiadomosci ani pamieci - czyli to tak, jakby ktos kradl jej zycie ...
Czasami "budzi sie" po prostu gdzies w metrze, albo autobusie - na drugim koncu miasta.
Przerwy trwaja nie dluzej niz kilka godzin ...

Czesty motyw filmowy

Według mnie mogło być tak, że nie radziła sobie sama ze swoim życiem i problemami i we własnej głowie stworzyła- jak to nazwałeś suby.
Człowiek zawsze szuka najłatwiejszych rozwiązań i panicznie boi się zranienia więc ona nie pamięta tego, bo po co? tak przecież łatwiej, problem w tym, że to wymknęło się jak sądzę spod kontroli.

Pamiętasz może co mówili na ten temat psychologowie?


  • ********
  • Wiadomości: 2892

  • Pochwał: 24

  • mądrej głowie dość dwie słowie
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #101 dnia: Styczeń 10, 2011, 11:02:12 am »
Mowili sporo o psychologicznych reakcjach obronnych - czyli wlasnie reakcji na strach i stres.
"Myśląc, budujemy z niewidocznego materiału coś, co siły do siebie przyciąga - dla naszej pomocy lub szkody,
stosownie do charakteru myśli, któreśmy wysłali."

"Myśli nasze tworzą nasze oblicze i nadają mu właściwe indywidualne piętno.
Nasze myśli określają ruch, postawę i kształt całego ciała."


  • Wiadomości: 10

  • Pochwał: 0

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 26, 2011, 11:18:22 pm »
To nie jest kwestia psychologiczna, a nie filozoficzna, ale okej. Postaram się przyłączyć do Waszych rozmyślań.

Według mnie, taka osoba wykształciła mechanizmy obronne na bodźce. Na przykład, gdy w Waszej krwi jest wirus, organizm produkuje specjalne 'coś', które to niszczy. Tak samo z jej świadomością. Stając w obliczu czegoś, umysł podświadomie przełącza się na tryb odpowiadający za daną sytuację.
Myślę, że powodem tego zjawiska, a raczej choroby, mogła być samotność. To ona mogła doprowadzić do tłumienia emocji w sobie, co poskutkowało wytworzeniem 'reakcji obronnej'.
Mam również pewien zajefajny temacik o radości i szczęściu życia, lecz poruszę go, gdy aktualny dobiegnie końca.

Edit:
Dopiero teraz zauważyłem, jak odświeżyłem ^^
www.linezeus.gr... Żegnaj, mój ukochany serwerze :'(
Żegnajcie, Legends of Tempest...


  • Wiadomości: 841

  • Pochwał: 3

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #103 dnia: Wrzesień 11, 2011, 01:28:01 pm »
Dawaj śmiało nowy temat :)


  • Wiadomości: 210

  • Pochwał: 0

  • TroubleMaker
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 18, 2011, 11:56:07 pm »
Co do dysocjacyjnych zaburzeń osobowości mogę się wypowiedzieć, gdyż robiłam prezentację na ten temat i trochę się książek naczytałam na ten temat. Generalnie zazwyczaj ta choroba bierze się z przykrych przeżyć w dzieciństwie takich jak molestowanie seksualne i rzeczywiście jest reakcją obronną. Jest to naprawdę bardzo ciekawa patologia, gdyż poszczególne osobowości mogą się od siebie różnić niemal wszystkim. Mogą mieć różne zainteresowania, uzdolnienia, wiek, płeć, cechy charakteru, charakter pisma czy też nawet choroby! Mogę polecić parę filmów czy też książek zainteresowanym :)
W życiu nie ma nic niemożliwego. Są jedynie wydarzenia w najwyższym stopniu nieprawdopodobne.


  • Wiadomości: 841

  • Pochwał: 3

Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 19, 2011, 08:55:25 pm »
Co do dysocjacyjnych zaburzeń osobowości mogę się wypowiedzieć, gdyż robiłam prezentację na ten temat i trochę się książek naczytałam na ten temat. Generalnie zazwyczaj ta choroba bierze się z przykrych przeżyć w dzieciństwie takich jak molestowanie seksualne i rzeczywiście jest reakcją obronną. Jest to naprawdę bardzo ciekawa patologia, gdyż poszczególne osobowości mogą się od siebie różnić niemal wszystkim. Mogą mieć różne zainteresowania, uzdolnienia, wiek, płeć, cechy charakteru, charakter pisma czy też nawet choroby! Mogę polecić parę filmów czy też książek zainteresowanym :)

możesz rzucić co nieco. mnie psychologia dość jara, ale dawno nie zagłębiałem się w tą tematykę z braku czasu. najlepiej jakieś video na oderwanie się,bo aktualnie mam co czytać :)
pozdrawiam


  • Wiadomości: 210

  • Pochwał: 0

  • TroubleMaker
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 19, 2011, 10:55:26 pm »
Filmy:
Identity
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (jest sporo ekranizacji, nie wszystkie widziałam)
Sybil (też są różne ekranizacje)
Trzy oblicza Ewy
Władca pierścieni ;)
Miasteczko Twin peaks i film oparty o ten serial Fire walk with me
Książki:
Oprócz wyżej wymienionych "Pierwsza osoba liczby mnogiej" Camerona Westa i Psychopatologia (ta druga nie jest lekturą do poduszki tylko stricte książką naukową i traktuje o różnych patologiach, ale skoro psychologia cię jara to warto też się zapoznać z tą chorobą od tej strony, a nie tylko od tej fikcyjnej gdzie reżyserzy czy autorzy ujmują temat na różne sposoby (tak jak np. w Jekyllu i Hydzie gdzie mamy do czynienia z fikcją, bo rozdwojenie jaźni nie bierze się przecież od picia jakichś mikstur o podejrzanym składzie ;) )
W życiu nie ma nic niemożliwego. Są jedynie wydarzenia w najwyższym stopniu nieprawdopodobne.


  • *******
  • Wiadomości: 1630

  • Pochwał: 20

  • Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 20, 2011, 07:00:53 pm »
Te filmy i ksiazki które podałeś to zwykła literatura rozrywkowa. Najlepsze prace naukowe na ten temat (moim zdaniem łatwo przyswajalne):
Antoni Kępiński: Schizofrenia
Adam Bilikiewicz, Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka, Janusz Rybakowski: Psychiatria
Williams R: Depresja w Schizofrenii
Materid - Naia (Off) - Phantom Ranger - 40 lvl (Imperlot)
Salianka - Naia (Off) - DE Warrior - 10 lvl (Imperlot Academy)
http://www.dogorybrzuchem.pl - autorski blog o kulturze i spoleczeństwie.


  • Wiadomości: 210

  • Pochwał: 0

  • TroubleMaker
Odp: Kącik Filozoficzny
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 21, 2011, 11:10:33 pm »
Nie no Psychopatologia nie jest książką rozrywkową ;) Poza tym wspomniałam o niej tylko tak dodatkowo. Poza tym Schizofrenia to nie jest to samo co rozdwojenie jaźni ;) Dlatego np. nie wymieniłam "Pięknego umysłu".
W życiu nie ma nic niemożliwego. Są jedynie wydarzenia w najwyższym stopniu nieprawdopodobne.