Witaj
Gość

Wątek: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy  (Przeczytany 6777 razy)

  • Wiadomości: 516

  • Pochwał: 4

[Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« dnia: Luty 19, 2008, 10:43:47 pm »
jakis czas juz nie czytalem dobrego SF, a ze lubie gatunek, stwierdzilem ze moze forumowicze beda w stanie cos doradzic :)


jak na razie najwieksze wrazenie z tego typu ksiazek zrobila na mnie Diuna Herberta, calej sagi nieprzeczytalem, zatrzymalem sie na Dzieciach Diuny, jesli ktos jest fanem sagi, moze jest w stanie powiedziec czy kolejne czesci - imperator, heretycy i kapituła sa rownie dobre jak 3 pierwsze?

Swego czasu bardzo fajjnie czytalo mi sie serie Stephen'a Donaldson'a zatytulowana Skok w Konflikt/Wizję/Potegę ale po 3 tomach nie moglem cos znalezc juz kolejnych tomow, nie wiem czy zostaly w ogole w Polsce/na swiecie wydane ??

Ciekawa ksiazka byla tez Dysfunkcja Rzeczywistosci Hamiltona, jak dobrze pamietam to tez jakas saga byla, ktos czytal i sadzi ze warte uwagi?

Philip Dick tez ma nawet fajne ksiazki, ale to juz zupelnie inne sf od wyż.wym.


Jesli sa tu jacys fani SF, piszcie jakie ksiazki polecacie! :D

btw. moze ktos jest tez w stanie polecic jakas ksiazke na poczatek w klimatach cyberpunk'a ?


Fantasy az tak nie wielbie jak SF, ale jesli ktos zna tutylu rownie ciekawe jak (te ktore czytalem ;p):
Wiedzmin, Adept Magii Raymond'a (kolejne tomy tez sa rownie fajnie jak adept?), Diablo (^__^), Achaja, (LoTR mi sie jakos szczegolnie nie podobal :P )
niech pisze :-)


PS nie wiem czy nie za duzo pytan w jednym topicu :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2009, 11:24:57 pm wysłana przez Soulern »


  • Wiadomości: 611

  • Pochwał: 11

Odp: książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2008, 10:59:26 am »
Fantasy az tak nie wielbie jak SF, ale jesli ktos zna tutylu rownie ciekawe jak (te ktore czytalem ;p):
Wiedzmin, Adept Magii Raymond'a (kolejne tomy tez sa rownie fajnie jak adept?), Diablo (^__^), Achaja, (LoTR mi sie jakos szczegolnie nie podobal :P )
niech pisze :-)

Jestem fanem Wiedźmina.
Możesz spróbować przeczytać Narrenturum[Sapkowski] (najpierw myślałem że to nie fantastyka, osadzone w średniowieczu, poźniej się rozkręca i jest IMO niezłe.
Oko Świata (Jordan Robert) również było fajne, też można przeczytać.


  • Wiadomości: 152

  • Pochwał: 1

  • Insane
Odp: książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2008, 12:44:05 pm »
Czytałem Raymonda i Ci mogę powiedzieć szczerze że to są dla mnie jedne z lepszych książek . W póżniejszych tomach bohaterowie dorastają np. Jimmi Rączka ma z 40 lat :) Pug(Milamber) jest najpotężniejszym magiem :)
Jeszczę mogę polecić Goodkind'a tomy Miecza Prawdy
I oczywiście Forgoten Realm


  • Wiadomości: 516

  • Pochwał: 4

Odp: książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2008, 10:56:02 am »
to co, nikt juz takich ksiazek nie czyta? xP

Co do raymonda nie znalazlem niestety juz nigdzie Mistrza Magii, jedynie na allegro jakies dziwne aukcje gdzie ksiazka kosztuje zwykle ponad 40zl (nie bede przeplacal :P)


  • Wiadomości: 777

  • Pochwał: 15

  • Onlife
Odp: książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2008, 11:34:34 am »
Strony Bólu Troya Denninga - pozycja obowiązkowa dla fanów planescape, tą pozycję od Roya i Valerie Valesse można sobie w sumie odpuścić jeżeli nie jest się naprawde zagorzałym fanem. Powstała także trylogia wojny krwi która także (jak krążą opinie) jest świetna. Ponadto saga o Drizzcie a także z serii Magic the Gathering saga Caytona Emery (pierwsza część to "szepczący las") . Fajne też są ksiązki o wampirze Lestacie Anny Rice (kto oglądał wywiad z wampirem albo "królową Potępionych" wie o czym mówię). Co do SF to czytałem jedną świetną książkę ale napisze jeszcze jeżeli mi się przypomni.

Na koniec podam link do forum gdzie można znaleźć linki do tysięcy eBooków a także prosić o niektóre pozycje na meila jeżeli ktoś nie chce wydawać kasy na wersję papierowe. Jest tam wiedźmin, saga drizzta, anna rice, paulo coelho i wiele wiele innych

>LINK< Większość pyta o ebooki na mejla ale są linki do całych zbiorów na poprzednich kartach. Trzeba tylko poszukać

PS. LotR uważam za bardzo dobrą książkę choć nie genialną (kiedyś tak dzisiaj już nie tak bardzo) ale to się tyczy tylko przekładu Anny Skibniewskiej. Jeżeli exoriou czytałeś przekład Jerzego Łozińskiego to nie czytałeś prawdziwego LotRa :P
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2008, 11:51:17 am wysłana przez doman18 »
It's nice to be important but it's more important to be nice

In every life we have some trouble
 When you worry you make it double


Cytat: naris
How to PvP with a lock: Bind 1/3 of you keyboard to fear, 1/3 to dots and 1/3 to destruction spells.
Smash you head into the keyboard. YYYAAARRRGGGH!!!


  • *******
  • Wiadomości: 1216

  • Pochwał: 17

  • The Soul of an Angel
Odp: książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2008, 04:14:19 pm »
ja polecam cala Legende Drizzta Salvatora
swietna seria wielu ksiazek, mnostwo godzin czytania, idealne opisy walk, czasem masz wrazenie, ze zaraz wrog przebije ci pluco mieczem, gdy czytasz, ze bohater zrobil luke w zaslonie czy cos, swietna akcja, dylematy moralne, wielowatkowowsc, przyjazn, milosc, walka, krew, walka i jeszcze troche walki ;)

tom I Ojczyzna
II wygnanie
III nowy dom
IV krysztalowy relikt
V strumienie srebra
VI Klejnot Halfinga
VII Dziedzistwo
VIII Bezgwiezdna noc
dalej tez sa, ale juz nie ta saga, choc ci sami bohaterowie ;)
caloscto oczywiscie fantastyka, a nie SF
"The difficulty is not so great to die for a friend, as to find a friend worth dying for"
- Homer

Retarded SuperModerator

Piszę poprawnie po polsku


  • Wiadomości: 516

  • Pochwał: 4

Odp: książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 29, 2008, 11:26:01 am »
Na koniec podam link do forum gdzie można znaleźć linki do tysięcy eBooków a także prosić o niektóre pozycje na meila jeżeli ktoś nie chce wydawać kasy na wersję papierowe. Jest tam wiedźmin, saga drizzta, anna rice, paulo coelho i wiele wiele innych

>LINK< Większość pyta o ebooki na mejla ale są linki do całych zbiorów na poprzednich kartach. Trzeba tylko poszukać
ja akurat nie lubie czytania na kompie, czytanie czegos dluzej jak pol godziny mnie meczy. Mam nawet gdzie e-booki reymonta, ale takiej ilosci textu nie chce mi sie czytac na kompie, jak probowalem druknac jedna ksiazke to cos sie koplo :D chyba bufor nie zajarzyl takiej ilosci danych, a drukowanie w warunkach domowych tez tanie nie wychodzi...

trzeba poczekac az stanieja jakies fajne "czytajki" e-bookow ^^

PS. LotR uważam za bardzo dobrą książkę choć nie genialną (kiedyś tak dzisiaj już nie tak bardzo) ale to się tyczy tylko przekładu Anny Skibniewskiej. Jeżeli exoriou czytałeś przekład Jerzego Łozińskiego to nie czytałeś prawdziwego LotRa :P
Moze i masz racje :-) Ja czytalem wersje pani Anny ^^


  • ********
  • Wiadomości: 1980

  • Pochwał: 57

Odp: książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 29, 2008, 03:23:15 pm »
Tak, tak. Wszysktie książki Salvatore'a są świetne moim zdaniem. Zarówno SF jak i Fantasy. W szczególności te o Do'Urdenie.

Do tego "księgi" Powrotu Arcymagów Troya Denninga.
Prepare for unforeseen consequences...


  • Wiadomości: 57

  • Pochwał: 3

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2009, 10:11:04 pm »
Widzę, że nikt nie wspomniał o (wg mnie) genialnej i bardzo rozbudowanej sadze jaką jest "Diuna" Franka Herberta:
-Diuna
-Mesjasz Diuny
-Dzieci Diuny
-Bóg Imperator Diuny
-Heretycy Diuny
-Diuna:Kapitularz
LotR też mi się podobał ale tylko z dodatkowym przeczytanie "Hobbit:Historia Bilbo Bagginsa" też dosyć ciekawa.
Jestem też wielkim fanem Conana. Wszystkim polecam.


  • *******
  • Wiadomości: 2261

  • Pochwał: 1

  • SK ftw
Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2009, 11:26:36 am »
S. King "Mroczna Wieża" wszystkie 7 tomów, polecam


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2009, 01:15:29 pm »
@Michaił no przecież o diunie było w pierwszym poście :D Wraz z pytaniem, czy pozostałe tomy są tak dobre ja pierwsze 3 :)

A co do książek, to już gdzieś tu na forum pisałem o Trylogii Czarnego Maga - Gildia Magów/Nowicjuszka/Wielki Mistrz. Autorka - Trudi Canavan.
Polecam

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 233

  • Pochwał: 1

  • Mordowac wszystkich! Ojciec rozpozna swoich!
Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2009, 09:16:28 pm »
@Michaił no przecież o diunie było w pierwszym poście :D Wraz z pytaniem, czy pozostałe tomy są tak dobre ja pierwsze 3 :)

A co do książek, to już gdzieś tu na forum pisałem o Trylogii Czarnego Maga - Gildia Magów/Nowicjuszka/Wielki Mistrz. Autorka - Trudi Canavan.
Polecam

Pozdrawiam
Takze polecam :) Moze troche dziwnie prowadzona i zakonczona ksiazka ale godna polecenia :) Poza tym nikt nie wspomnial tutaj jeszcze o Eragonie. I calej reszcie cyklu. Jak w ostatnej czesci pokazal autor moze i jest to ksiazka inspirowana trylogia ale nie na wzor trylogi... Poza tym nie wiem czy to do konca fantastyka czy cos innego w kazdym razie polecam jeszcze Jacka Piekare :) I caly cykl o Mordimerze. Troche mroczny troche antychrzescijaniski ale jak dla mnie bardzo ciekawy.
"– Kiedyś wybrałam się nawet do Piekła
– Jak zdołałaś wrócić?
– Wrócić? Wrócić? Ja tu zostałam..."


  • Wiadomości: 804

  • Pochwał: 2

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 26, 2009, 04:15:38 pm »
dodam jeszcze świetny cykl książek o Czarnej Kompani Glena Cooka, bardzo dobre dark fantasy
co do sf to polecam ogólnie Lema jego książki dość ciężko się czyta ale są bardzo fajne
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2009, 04:17:23 pm wysłana przez myha »
Auto Giełda:
http://mmoto.eu

Stanisław Lem
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 26, 2009, 05:00:28 pm »
Teraz, jak odświeżył myha ten wątek, przypomniały mi się 2 opowiadania z Fantastyki, które zrobiły na mnie duże wrażenie (skoro do dziś je pamiętam):
Formy Chaosu
Broń Chaosu

Kiedyś nawet szukałem tego po necie, ale nie znalazłem :)

Pozdrawiam
Coś znalazłem :D
http://www.i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=17277
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2009, 05:02:47 pm wysłana przez MastJedi »
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • ******
  • Wiadomości: 1665

  • Pochwał: 16

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2009, 02:29:03 pm »
SF

Arkadij i Borys Strugaccy

"W krainie purpurowych oblokow", "Stazysci", "Lot na Amaltee"
no i oczywiscie "Piknik na skraju drogi" w oparciu o ktory powstala gra Stalker


  • Wiadomości: 99

  • Pochwał: 0

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 19, 2009, 02:28:57 pm »
Drizzt to ciota, nie bohater, a Salvatore nie ma pojęcia o szermierce i robi z niej balet. Jak się ma mniej niż 16 lat, to czytanie tego jeszcze ujdzie, potem to nawet jako odmóżdżacz jest za głupie. Moim zdaniem honoru drowów (a kto wie, czy i nie całej serii forgottenów) bronią 2 cykle:

'Wojna Pajęczej Królowej' - w niej Salvatore na szczęście ograniczył się do pisania wstępów, każdy z 6 tomów jest pisany przez innego autora. Przygody drużyny świetnie nakreślonych drowów. Sporo dla siebie znajdą też fani Grompha Baenre.

'Dylogia Liriel' - napisane przez kobietę, Elaine Cunningham. Dowód na to, że można wykreować postać 'dobrego' mrocznego elfa (w tej sytuacji elfki), który buntuje się przeciwko normom swojego społeczeństwa, ale nie ma w tym takiego poziomu cukru i lukru, jak u Drizzta. Również polecam, jak powyższe.


A już z rzeczy ambitniejszych, poza wymienionymi wyżej, to można polecić 'Cykl Videssos' który napisał Harry Turtledove. Całkiem niezłe fantasy. Wysoki poziom prezentuje też rodzima fantastyka. Autorzy tacy jak Zajdel, Ziemiański, Komuda, Piekara, Pacyński i najlepszy z nich wszystkich - Grzędowicz.

Z sf z kolei cykl o Stalowym Szczurze, który napisał Harry Harrison. To tak na szybko. Jak coś więcej mi się przypomni, to napiszę.
Zuy i mhroczny Gronostaj z Abyssa x3.

'Lepiej być faszystą niż pedałem.' - A. Mussolini.


  • Wiadomości: 651

  • Pochwał: 10

  • Under the flag of the Jolly Roger!
Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 19, 2009, 04:22:00 pm »
Z fantasy polecam Stevena Eriksona i jego cykl "opowieści z malazańskiej księgi poległych".
Erikson to gigant współczesnej fantasy. Moim zdaniem przerósł Tolkiena, Le Guin, Howarda, Sapkowskiego i całą resztę. Nie ma lepszego fantasy niż to Eriksona.

[


  • Wiadomości: 66

  • Pochwał: 5

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 20, 2009, 10:18:20 pm »
Fantasy...

Władca pierścieni trylogia - fajnie się czyta.. o dziwo nikt o niej nie wspomniał
Książki Jacka Piekary takie jak Sługa Boży, Młot na czarownice i Łowca czarownic... Pierwszą z nich w Empiku przeczytałem :P
Pajęczyna utkana z Ciemności, Pierścień z krwawnikiem - Książki o "piracie" Kane będącym pod wpływem klątwy. Karl Wagner

A co do SF... Czytał ktoś Lema? Powrót z gwiazd, Eden... książki bardzo ciekawe


  • ******
  • Banned
  • Wiadomości: 1262

  • Pochwał: 4

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 20, 2009, 10:24:48 pm »
Lem - Dzienniki Gwiazdowe i Solaris FTW!
@Wraith - tak wiemy, jesteś zbyt mhroczny aby zrozumieć ideę świata Drizzt'a, ale nie wszyscy tutaj mają zapędy na mhrok i włosy w oczach :u
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2009, 10:26:19 pm wysłana przez YoungPadawan »
I'm offline.


  • Wiadomości: 967

  • Pochwał: 2

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 20, 2009, 10:30:27 pm »
@Wraith - tak wiemy, jesteś zbyt mhroczny aby zrozumieć ideę świata Drizzt'a, ale nie wszyscy tutaj mają zapędy na mhrok i włosy w oczach :u
qft, ale z tym że Salvatore nie ma pojęcia o szermierce muszę się zgodzić :<


  • ******
  • Banned
  • Wiadomości: 1262

  • Pochwał: 4

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 20, 2009, 10:34:54 pm »
ja tam nie wymagam od fantastów perfekcyjnego opisywania szermierki, jak ktoś chce książkę z idealnymi opisami walk bronią białą to polecam książkę "Fechmistrz" autorstwa Arturo Pérez-Reverte(tego od "Klubu Dumas")
/ \
 |
 |
nie na temat, wiem : x


btw - leet post^^
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2009, 10:37:34 pm wysłana przez YoungPadawan »
I'm offline.


  • Wiadomości: 967

  • Pochwał: 2

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 20, 2009, 10:49:10 pm »
ja tam nie wymagam od fantastów perfekcyjnego opisywania szermierki, jak ktoś chce książkę z idealnymi opisami walk bronią białą to polecam książkę "Fechmistrz" autorstwa Arturo Pérez-Reverte(tego od "Klubu Dumas")
/ \
 |
 |
nie na temat, wiem : x


btw - leet post^^
ja też nie wymagam, dlatego Drizzt i Diuna to moje ulubione książki :_delf_5_4:

co nie zmienia faktu, że to niezbyt przypomina szermierkę ;p


  • Wiadomości: 4

  • Pochwał: 0

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 04, 2009, 09:27:00 am »
specjalnie dla teo topicu zalozylem konto :D po 1 primo - trylogia czarnego maga Trudi Canavan MIAZDZY CZACHY ! po 2 tez sie dlugo dziwilem ze nikt nie wspomina Eragona ale jak na razie wyszly 3 swietne tomy ( moze ''Najstarszy'' odbiega troszke od reszty. Ogolnie ksiazki z serii Forgoten Realms również warto poczytac. Wiedzmin i LotR powinien byc zaliczony przez kazdego fana literatury fatasy imo , aczkolwiek Wiedzmina odradzilbym troche mlodszym poniewaz po prostu ciezko im sie bedzie czytac. Moge tez wspomniec o ksiazkach z uniwersum Warcrafta ... moze nie sa jakies super ale na pewno warto przeczytac. Co do Salvatore`a mi osobiscie sposob w jaki przedstawia walke nie przeszkadza, ale z kolei zobaczcie jak on zajefajnie przedstawil swiat :D no to chyba tyle ;p


  • Wiadomości: 99

  • Pochwał: 0

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 04, 2009, 10:24:35 am »

@Wraith - tak wiemy, jesteś zbyt mhroczny aby zrozumieć ideę świata Drizzt'a, ale nie wszyscy tutaj mają zapędy na mhrok i włosy w oczach :u

Trollu, ależ ja jak najbardziej rozumiem ideę świata Drizzta. Nie przyjmuję tylko do wiadomości, że Drizzt jej nie zrozumiał. :P
Zuy i mhroczny Gronostaj z Abyssa x3.

'Lepiej być faszystą niż pedałem.' - A. Mussolini.


  • ******
  • Banned
  • Wiadomości: 1262

  • Pochwał: 4

Odp: [Literatura] książki w klimacie SF i fantasy
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 04, 2009, 02:12:03 pm »
specjalnie dla teo topicu zalozylem konto :D po 1 primo - trylogia czarnego maga Trudi Canavan MIAZDZY CZACHY ! po 2 tez sie dlugo dziwilem ze nikt nie wspomina Eragona ale jak na razie wyszly 3 swietne tomy ( moze ''Najstarszy'' odbiega troszke od reszty. Ogolnie ksiazki z serii Forgoten Realms również warto poczytac. Wiedzmin i LotR powinien byc zaliczony przez kazdego fana literatury fatasy imo , aczkolwiek Wiedzmina odradzilbym troche mlodszym poniewaz po prostu ciezko im sie bedzie czytac. Moge tez wspomniec o ksiazkach z uniwersum Warcrafta ... moze nie sa jakies super ale na pewno warto przeczytac. Co do Salvatore`a mi osobiscie sposob w jaki przedstawia walke nie przeszkadza, ale z kolei zobaczcie jak on zajefajnie przedstawil swiat :D no to chyba tyle ;p
khem, eragon to zrzynka(przeciętna imo), trylogia czarnego maga całkiem całkiem była, co do wieśka to dobrze jest znać trochę politykę :D , a z warcrafta książki to były fajne :D

@wraith - nope, w wowie grałem taurenem, aczkolwiek te trollowe pazurky fajnie wyglądały
I'm offline.