Witaj
Gość

Wątek: Zestawy komputerowe z Allegro - przeczytaj zanim zapytasz czy się opłaca.  (Przeczytany 3108 razy)

  • *******
  • Wiadomości: 4737

  • Pochwał: 22

  • I dont necessarily agree with everything i say
W związku z bardzo często zadawanymi pytaniami o opłacałność zakupu gotowego zestawu komputerowego z allegro odpowiadam, nie nie warto kupować gotowych zestawów z allegro, a dlaczego? o tym poniżej.

Zestawy komputerowe z allegro często kuszą wysokimi zegarami procesorów, 16stoma gigabajtami pamięci ram oraz najnowszymi modelami kart graficznych z 2 lub więcej gigabajtami pamięci.

Kilka słów o tych zestawach.

Procesory:
To czysty marketing, częstotliwość taktowania procesora to tylko jeden z wielu parametrów odpowiadających za wydajność.
Bardzo często w takich zestawach są sprzedawane procesory okrojone, AMD Phenom pierwszej generacji które naprawdę są Athlonami. Procesory AMD Phenom II w wersji podstawowej z zablokowanym mnożnikiem.

Karty graficzne:
Obecnie największą popularnością w tanich zestawach cieszą się karty graficzne z 2 lub więcej GB pamięci VRam (Video Random Acces memory) Dla nieświadomego użytkownika więcej pamięci karty=wyższa wydajność, w rzeczywistości nic bardziej mylnego, dla zobrazowania jak bardzo ludzie są naciągani jako przykład mogę porównać karty z pamięcią wielkośći 256MB które są wydajniejsze od oferowanych kart z 2GB pamięci (Radeon X1950 XTX vs GeForce GT520)

Pamięć Ram:
Do komfortowej pracy i gry obecnie w zupełnośći wystarcza 4GB pamięci, 12-16GB pamięci w zestawach z allegro to tylko sposób na podniesienie atrakcyjności danego zestawu w oczach potencjalnego nieświadomego klienta.

Płyta główna:
Bardzo ważny element komputera, w zestawach opisywanych w tym wątku najczęściej montowane są płyty przeznaczone do komputerów typu Media Center lub komputerów biurowych.
Co to oznacza? podstawowy budżetowy i mało wydajny chipset, w przyszłości brak możliwości rozbudowy zestawu o dodatkowe kości pamięci ram, instalację wydajniejszej karty, zmianę na mocniejszy procesor.
Płyty te wyposażone są najczęściej w słabej jakości układy zasilania procesora, dodatkowo pozbawione chłodzenia co kompletnie uniemożliwia podkręcanie procesora oraz nawet przyszłą wymianę procesora na wyższy model.

Zasilacz:
Najważniejszy element komputera, od niego zależy bezpieczeństwo i stabilność działania komputera.
W zestawach z allegro zawsze są montowane najtańsze niebezpieczne zasilacze, często pozbawione wielu przydatnych zabezpieczeń, zasilacze te nie posiadają najczęściej regulacji obrotów wentylatora co przekłada się na nie mały hałas, nie posiadają często certyfikatów 80+ co przekłada się na niską sprawność i wysokie zużycie energii. Posiadają bardzo ubogie okablowanie uniemożliwiające podłączenie większej ilośći dysków i napęów. Moc deklarowana przez producenta to często moc wyssana z palca lub moc przy której zasilacz pracował będzie na granicy możliwośći.

Obudowa:
Często pomijany ale również ważny element.
Od jej sztywności zależy stabilna praca karty graficznej oraz hałas generowny przez rozpędzony dysk i napęd, w tanich zestawach najczęściej obudowy produkowane z najcieńszej blachy która wygina się pod własnym ciężarem.
Bardzo często również wymiary otworów nie trzymają standardów co uniemożliwia czasem instalacje kart graficznych z 2 slotowym chłodzeniem lub dodatkowych wentylatorów.

Dysk twardy:
Najczęściej montowane są dyski serii Green i Eco które przeznaczone są jako dyski magazynujące a nie dyski pod system.

Po tym już chyba nikt nie zdecyduje się na kupno takiego komputera ale dodatkowo jeszcze napiszę.
Kupująć komputer na allegro gwarancja obejmuje cały zestaw co wiąże się z koniecznościa odesłania całego pudła w razie awarji, gwarancja jest na okres 24mc, gdy składamy komputer z części na każdą część dostajemy gwarancję 36mc, wyjątkiem może być dysk twardy.

Pamięć - gwarancja wieczysta
Procesory 36mc
Płyty główne Asus/Gigabyte 36mc ASRock chyba też
Karty graficzne Asus/MSi/Gigabyte 36mc
Zasilacze OCZ 36mc, Corsair nawet do 5 lat
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2012, 04:58:37 pm wysłana przez Acid »
Why should I take life so seriously? I just wanna do what I like to do being far from reality. This is my own world, I just wanna hear the music.
http://www.youtube.com/watch?v=lVvG_dy94LM NEW ONE!
http://www.youtube.com/watch?v=U81wZ2khvFs

[email protected]

WS - Rankar x5 DC 84
RPG - CLUB x15 SWM 85 / DC 85
RPG - CLUB x5 SD 84
DEX - Wrath x9 SD 85  
Reloaded x15 SD 83
eXistence x4 SD 78
Azarath x15 SD 78
Nanaki x15 SD  77
Celes x7 SD 77