Witaj
Gość

Wątek: Negocjowanie cen  (Przeczytany 2529 razy)

  • Wiadomości: 79

  • Pochwał: 3

    • Gronostaje
Negocjowanie cen
« dnia: Lipiec 21, 2010, 12:03:56 am »
Wiele razy zdarza sie że chcemy kupic jakiś przedmiot ale cena jest zbyt wygórowana. Przystępujemy wtedy do negocjacji cen.

O ile w rzeczywistym świecie jeśli chcemy kupić 2 kg pomidorów to mówimy że są: brzydkie, obite, na pewno spryskiwane bo się tak świecą,
pewnie importowane z Chin, jakieś takie nijakie, mało czerwone czy co tam już nam do głowy przyjdzie.
W realu dużą rolę odrywa równiez mowa ciała, ton głosu, relacje międzyludzkie.

W świecie wirtualnym nie ma wiekszego znaczenia czy stoimi do kogos bokiem czy patrzymy na swój monitor  "z byka" bo osoba z którą negocjujemy nas nie widzi. W realiach L2 trudno powiedzieć "Nie kupię tej tarczy bo jest obita po ostatniej walce ze smokiem" ;)

Bronią w negocjacjach wirtualnych jest najczęściej merytoryczna dyskusja o cenie, bo zwykle mamy na nią tylko kilka minut.

Często forumowicze wpadają na nietuzinkowe pomysły, które mogą sie okazać użyteczne
w tej sferze gry "poza monotonym expem" i tutaj na was liczę ;).
 
Chciałbym stworzyć "Poradnik handlu w Lineage" zawierający tips & tricks oraz sposoby targowania się z innymi graczami.
Każdy pomysł jest cenny bo może okazać się cudowny, więc jak coś wam przyjdzie do głowy to napiszcie o tym.

Przykład strategii negocjacji

Taktyka "Zwielokrotnione natarcie"
Potrzebne są 2 postacie

Słyszymy ze ktoś chce sprzedać DC helmet /normalna cena to 50kk/ po 55kk.
Potrzebujemy ten hełm i to tak bardzo bardzo.
1. Wysyłamy więc jedna ze swoich postaci i rozpoczynamy rozmowę ze sprzedawcą.
2. Mówimy mu że jego oferta jest "out of market" że w Aden to sprzedają po 45kk a od znajomego to kupi się za 42kk i jeśli nie spuści na cenie to nikt od niego nie kupi albo będzie stał bardzo długo zanim sprzeda. (Co się jeszcze wymyśli to tylko na im +)
W końcu nie kupujemy od niego i mówimy że trudno się z nim negocjuje.
3. Wysyłamy za jakieś 5 min swoją inna postać i piszemy do sprzedawcy na PM że chcemy kupić hełm za 42kk. Najczęściej cena zostaje znacząco obniżona lub też negocjacje są łatwiejsze a sprzedajacy lekko "zmiękł"
4.Doprowadzamy negocjacje do końca i jesteśmy happy


Taktyka "Na pażdziocha"
Chcemy powiedzmy kupić MJ earring (cena 12kk-15kk)
Rozmawiamy ze sprzedającym.

-On podaje cene 16kk my mówimy 11kk
-Sprzedawca sie nie zgadza bo mówi że go ze skóry obdzieramy
-Mówimy: "ok 12kk"
-Sprzedawca: nie, 15kk to ostateczna cena
-w plecaku zostawiamy sobie 12,3kk adeny, a resztę chowamy do WH. Sprzedawcy pokazujemy "z shifta" ze mamy tylko 12,3kk.
Niech sprzeda nam za 12kk albo szuka dalej kupca (czy co tam powiecie)
-Sprzedawca może okazac sie skąpiradłem i sprzedać nam za 12,2kk ale i tak zyskamy ;)



Przykład tips&trics
Jak się chce kupić teleport w TOI to korzystnie jest rozmawiać tylko na shout chacie. Np:

Kupujący: Jest jakis summoner ?
Summoner: Tak jestem.
K: za ile mnie przywolasz na 8 piętro
S: a za 1kk

Zaletą rozmawiania na shout chacie jest niższa cena, bo sprzedający ma świadomość że potencjalni nabywcy jego usług, mogą to tez widzieć.
Podaje zatem niższą cenę, niż w czasie rozmowy na PM.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2010, 12:11:08 am wysłana przez Regis90 »
Pomimo że balance life to najbardziej socjalistyczny skill,  jest o dziwo użyteczny.


  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2010, 04:10:30 pm »
Przy natarciu można jeszcze zawazelinować do znajomego, to dopiero skrzywi gościa...

Postać boxowa przydałaby się być ubrana conajmniej w commony B albo C grady dla wiarygodności

Zapomniałeś, że jest jeszcze sposób na pakera: znajdę cię z RL i obije ci twarz, wpadnę z kumplami i zrobimy wjazd  :bicz: /jk


  • Wiadomości: 79

  • Pochwał: 3

    • Gronostaje
Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2010, 04:55:46 pm »
Często forumowicze wpadają na nietuzinkowe pomysły, które mogą sie okazać użyteczne
w tej sferze gry "poza monotonym expem" i tutaj na was liczę ;).
 
Chciałbym stworzyć "Poradnik handlu w Lineage" zawierający tips & tricks oraz sposoby targowania się z innymi graczami.
Każdy pomysł jest cenny bo może okazać się cudowny, więc jak coś wam przyjdzie do głowy to napiszcie o tym.
Ten temat to bardziej otwarta dyskusja, forum wymiany pomysłów, podręczny notatnik, nie mój poradnik "jak należy handlować".
Podałem tylko kilka przykładowych taktyk  8)

Przy natarciu można jeszcze zawazelinować do znajomego, to dopiero skrzywi gościa...
Postać boxowa przydałaby się być ubrana conajmniej w commony B albo C grady dla wiarygodności
Dobry pomysł! Zrobić coś w stylu konfrontacji-licytacji.
My tu pitu pitu ze sprzedawcą, i po chwili do dyskusji dolancza się nasza postać na boxie.
Warte przetestowania na serwerze :)
Pomimo że balance life to najbardziej socjalistyczny skill,  jest o dziwo użyteczny.


  • ********
  • Wiadomości: 2892

  • Pochwał: 24

  • mądrej głowie dość dwie słowie
Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2010, 05:59:26 pm »
czasami udaje sie jeszcze jeden numer, ktory dodaje do "natarcia":

Wystawiam odpowiednio wczesniej, zanim sie odezwe sklepik na boxie,
niedaleko goscia, (w tym wypadku) z napisem:

WTB DC Garnek - 39 kk - PM Me

sklepik jest ustawiony na "set" - takze napis jest na czerwono, a w srodku jakis paradox.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2010, 06:03:07 pm wysłana przez Koszałek Opałek »
"Myśląc, budujemy z niewidocznego materiału coś, co siły do siebie przyciąga - dla naszej pomocy lub szkody,
stosownie do charakteru myśli, któreśmy wysłali."

"Myśli nasze tworzą nasze oblicze i nadają mu właściwe indywidualne piętno.
Nasze myśli określają ruch, postawę i kształt całego ciała."


  • *******
  • Wiadomości: 2088

  • Pochwał: -1

Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2010, 07:26:30 pm »
Hmm no ja zawsze jak sie targuje to pisze, ze dam za nia tyle i tyle, bo tyle jest warta.I wjezdzam z historyjkami, przy ktorych czasami sam sie smieje  :D.Mowie, ze moj kolega dzisiaj kupil to i to za xxx kk.Albo poprostu targuje sie itemami, czesto trafiamy na ludzi, ktorzy nie chca kasy tylko itemy.Np. zamiast dawac mu 45kk, ktore chce mozna kupic jakis item za 40kk i jestesmy na plusie.Ja jak czegos bardzo potrzebuje to pisze wszystko co mi "pomoze" zdobyc ten item.Czasami tez daje teksty "trudniejsze" tzn typ jest z Francji czy z innego kraju gdzie nie zna za dobze angielskiego.Wtedy puszczam pare zdan i tym zazwyczaj sie ugina.
Czesto tez robie cos takiego.Typ pisze WTS nm l armor zalozmy za 30kk.Ja mu pisze 20kk on odpisuje no thx ja pisze k last price 25kk.On odpisuje hmm no thx.Wtedy ja mowie "stanowczo" k bb thx.Zazwyczaj po 2 minutach typ pisze do mnie, bo nikt inny nie chce tego itemu kupic.
btw. Bardzo ciekawy temat.W sumie u mnie handel to podstawa zarobku w l2.



  • Wiadomości: 79

  • Pochwał: 3

    • Gronostaje
Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2010, 08:32:48 pm »
Teraz coś jeśli jesteśmy postawieni w sytuacji sprzedającego.
Ryzykowny sposób "na Geralta" LINK (3:20)

Jak się nie uda, to zawsze można podejść za chwilę swoja inną postacią.

UWAGA Zbyt wiele podejść róznymi postaciami, spowoduje wrażenie, że jest dużo towaru na rynku.
Kupujący zatem będzie chciał mniej zapłacić.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2010, 08:36:23 pm wysłana przez Regis90 »
Pomimo że balance life to najbardziej socjalistyczny skill,  jest o dziwo użyteczny.


  • *******
  • Wiadomości: 2088

  • Pochwał: -1

Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2010, 09:08:08 pm »
Teraz coś jeśli jesteśmy postawieni w sytuacji sprzedającego.
Ryzykowny sposób "na Geralta" LINK (3:20)

Jak się nie uda, to zawsze można podejść za chwilę swoja inną postacią.

UWAGA Zbyt wiele podejść róznymi postaciami, spowoduje wrażenie, że jest dużo towaru na rynku.
Kupujący zatem będzie chciał mniej zapłacić.
Nic nie zrozumialem z tego co napisales...



  • Wiadomości: 79

  • Pochwał: 3

    • Gronostaje
Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2010, 09:38:48 pm »
Jasne. Napisze to w innej formie.

Chce sprzedać CBP po 20k.

Kupujący: Hej po ile sprzedajesz CBP?
Regis: Standardowa cena to 21k
K: No chyba żartujesz. To jakaś oferta z kosmosu.
R: Taka jest normalna cena.
K: Kupię za 17k
R: Nie ma mowy, na tym serwerze standardowa cena to 21k.
K: Nie przeginaj. Dam 18k
R: Ze skóry chcesz mnie obedrzeć taką ofertą.
K: NIe przesadzaj, kupie po 19k. To moje ostatnie słowo.
R: Ok lubię sie potargować dlatego zejdę z ceną na 20k.
K:I teraz zaczynasz mówić z sensem. Kupuje po 20k

Jesli targujemy sie po angielsku to przydatne są zwroty
this price is out of market- to cena pozarynkowa (z kosmosu) 
you must be kidding- chyba sobie żartujesz
don't push it too far- nie przeginaj
no way- nie ma mowy
now you're talking- teraz mówisz z sensem
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2010, 09:43:27 pm wysłana przez Regis90 »
Pomimo że balance life to najbardziej socjalistyczny skill,  jest o dziwo użyteczny.


  • *******
  • Wiadomości: 2088

  • Pochwał: -1

Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 21, 2010, 11:07:53 pm »
Jasne. Napisze to w innej formie.

Chce sprzedać CBP po 20k.

Kupujący: Hej po ile sprzedajesz CBP?
Regis: Standardowa cena to 21k
K: No chyba żartujesz. To jakaś oferta z kosmosu.
R: Taka jest normalna cena.
K: Kupię za 17k
R: Nie ma mowy, na tym serwerze standardowa cena to 21k.
K: Nie przeginaj. Dam 18k
R: Ze skóry chcesz mnie obedrzeć taką ofertą.
K: NIe przesadzaj, kupie po 19k. To moje ostatnie słowo.
R: Ok lubię sie potargować dlatego zejdę z ceną na 20k.
K:I teraz zaczynasz mówić z sensem. Kupuje po 20k

Jesli targujemy sie po angielsku to przydatne są zwroty
this price is out of market- to cena pozarynkowa (z kosmosu) 
you must be kidding- chyba sobie żartujesz
don't push it too far- nie przeginaj
no way- nie ma mowy
now you're talking- teraz mówisz z sensem
A spoko juz czaje oco Ci chodzilo.Czesto jak widac, ze ktos sie "napalil" na nasz item to naprawde warto od razu napisac mu bb jak zaoferuje 1sza cene.Tzn mniej wiecej tak.
S (seller=sprzedawca)
M (merchant=kupiec)
Zalozmy, ze S pisze WTS DC helmet PM OFFER.  (mamy nadzieje, ze dostaniemy z 30kk, a normalna cena to 25kk)
M:hi, i offer 23kk
S: No thx, bb
Mija pare minut i...
M:K, so tell me ur offer.
S: Nawijamy o tym, ze ciezko dostac ten item itp itd.Piszemy.Hm ok i will sell you for 32kk
M:Sry i have only 27kk (i tu shiftuje)
S: Wtedy my mowi, ze dal troche matsow (jakies itemy, ktore potrzebujemy)
Zazwyczaj u mnie to jest koniec "dealu" i mam co chce (kase+itemy), a ten co kupil ten ma sie dobrze, bo dal itemy ktorych nie potrzebuje.
Ogolnie sztuka handlu jak dla mnie w l2 to najlepsza droga do zarobku.Czasami znajdzie sie naprawde dobre oferty.Sam jak gralem na celesie biegajac glupio po aden kupilem bw gloves+buty za 2 adena.Typ chcial zrobic "paczke", ale zapomnial zaznaczyc tego.Przez co dostalem 2 itemy za free.



  • Wiadomości: 54

  • Pochwał: 0

Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 22, 2010, 05:56:42 pm »
Najbardziej denerwujące słowo w handlu w L2 "Offer"...
Zauważyłem że jeśli postać z która handlujemy to spoil/craft to rozmowa jest bardziej rzeczowa.
Ale jeśli komuś cos dropnie to on sie to stara sprzedac za niewiadomo jaka cene, a że sie nie zna pisze "offer".
I wtedy mu PMujemy z kilku postaci z dużo niższą ceną co kilka minut, az w końcu sie przekona i sprzedaje taniej.
:)
Warto też uaktywnić klanowiczy Xd
Jak 20 osób oferuje 20kk za cos a potem gość widzi skup po 30kk to sprzeda i sie nie zastanawia, a tak na prawde mógłby 50kk za to wziąć.
Ortografia polska to sztuczny wymysł 20-lecia miedzy wojennego.
NIE pisze poprawnie po Polsku!!!


  • Wiadomości: 79

  • Pochwał: 3

    • Gronostaje
Odp: Negocjowanie cen
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 22, 2010, 08:45:00 pm »
Najbardziej denerwujące słowo w handlu w L2 "Offer"...
Zauważyłem że jeśli postać z która handlujemy to spoil/craft to rozmowa jest bardziej rzeczowa.
Ale jeśli komuś cos dropnie to on sie to stara sprzedac za niewiadomo jaka cene, a że sie nie zna pisze "offer".
I wtedy mu PMujemy z kilku postaci z dużo niższą ceną co kilka minut, az w końcu sie przekona i sprzedaje taniej.
:)
Warto też uaktywnić klanowiczy Xd
Jak 20 osób oferuje 20kk za cos a potem gość widzi skup po 30kk to sprzeda i sie nie zastanawia, a tak na prawde mógłby 50kk za to wziąć.
Pod warunkiem że to twój skup :)
Poza tym jeśli ktos dostanie 20 ofert w krótkim czasie, to powinna mu sie w głowie zaświecić lampka z napisem "Coś jest na rzeczy".
Rozumny gracz by chwile przeczekał i rozeznal się w sytuacji. Na 100 ludzi zawsze znajdzie sie 5 frajerów, więc to może przejść :)

OFFER
Rozmówcy którzy zaczynają od słowa "Offer" to osobna bajka:
-Jeśli chcą nam sprzedać coś bardzo wartościowego, przykładowo RB biżuterie, to słówko "offer" ma za zadanie nas sprawdzić.
Zasypywani są dziesiątkami ofert każdego dnia i szybko muszą odrzucić te niepoważne.
Dobrze jest podać wtedy cenę o 10% niższą, on powie o 5% wyższą i spokojnie dochodzi sie do porozumiania.

-Jeśli przedmiotem handlu są wyroby niższego kalibru,
to ktoś uzywając słówka "offer" najczęściej udowadnia swoją nieznajomość cen rynkowych.
Wtedy zazwyczaj wynik zależy od naszych umiejętności perswazji 8)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2010, 09:15:54 pm wysłana przez Regis90 »
Pomimo że balance life to najbardziej socjalistyczny skill,  jest o dziwo użyteczny.