Witaj
Gość

Wątek: Rozbudowa kompa aka raid vs ssd in iSCSI  (Przeczytany 1363 razy)

  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Rozbudowa kompa aka raid vs ssd in iSCSI
« dnia: Czerwiec 14, 2011, 10:14:12 pm »
Witam :)

Udało mi się dorwać 4 letniego Vaio VGX-XL301 za 200 zł :P. Planuję go rozbudować o dodatkowe dyski, lecz tutaj rodzi się problem - komputer obsługuje tylko SATA (nie II czy III). W biosie sam dysk widnieje jak iSCSI więc zgłupiałem już totalnie. Tutaj rodzą się pytania:

1. co kombinować dalej: kupić 2 dyski SATA II przezworkować i spiąć w RAID0 czy pozostawić osobno?
2. Czy dyski SATA III ogarną SATĘ? Czy da się to przezworkować?
3. Czy opłaci się montować dysk SSD (ofc z tych starszych do 180MB/s)?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2011, 11:14:14 pm wysłana przez Kamal »


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Rozbudowa kompa aka raid vs ssd in iSCSI
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 15, 2011, 12:19:39 am »
(...) W biosie sam dysk widnieje jak iSCSI więc zgłupiałem już totalnie. (...)
lol, co to jest za sprzęt?
toż protokół iSCSI służy bardziej do budowy systemu dysków sieciowych niż do komputerów stacjonarnych :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/ISCSI
Pomyśl nad kontrolerem + dyskami, jak już się chcesz bawić w RAID.

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Odp: Rozbudowa kompa aka raid vs ssd in iSCSI
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 15, 2011, 01:23:27 am »
Komputer to bardziej media center niż typowy deskop (2 tunery TV, wyjscia component etc), iSCSI to zapewne wymóg certyfikatu dlna :D

@raid na płycie jest ICH8DH, wystarczy? :D

Coś czuję, że trzeba będzie go otworzyć, damn


  • Wiadomości: 157

  • Pochwał: 2

  • "MAD DOG" SMITH
    • MMOPlay Lineage II
Odp: Rozbudowa kompa aka raid vs ssd in iSCSI
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2011, 04:23:05 am »
Witam :)

Udało mi się dorwać 4 letniego Vaio VGX-XL301 za 200 zł :P. Planuję go rozbudować o dodatkowe dyski, lecz tutaj rodzi się problem - komputer obsługuje tylko SATA (nie II czy III). W biosie sam dysk widnieje jak iSCSI więc zgłupiałem już totalnie. Tutaj rodzą się pytania:

1. co kombinować dalej: kupić 2 dyski SATA II przezworkować i spiąć w RAID0 czy pozostawić osobno?
2. Czy dyski SATA III ogarną SATĘ? Czy da się to przezworkować?
3. Czy opłaci się montować dysk SSD (ofc z tych starszych do 180MB/s)?
Hej. Jak ma zintegrowany controler RAID to raczej ogarnie wszystkie typy SATA. Wg mnie lepszym wyjściem jest kupno 2 dysków SATA, np. na allegro, tzw. z demontażu (ostatnio nabyłem 3 wdc black 750gb w cenie ledwo ponad 100zł/szt. wszystkie wyraznie nowe, z niewielkimi skazami np. obudowy, ale nie rozszczelnione - ot male wgiecie). Dyski ofc działają bez zarzutu, bez badów, bez spowolnień, w RAID 0. Transfery między partycjami 200-500MB/s. Ale zależy co do czego raczej chcesz używać kompuera. Jak do normalnej "pracy" typu gra, film, internet - to zdecydowanie RAID 0 (a im więcej, tym szybciej ;)). Jeśli natomiast komputer robi np. za serwer ftp, tracker torrentów, albo na kilkukrotnym codziennym przerzycaniu datapacków l2j między partycjami xD, to pewnie SSD może okaże się nieco szybsze. Ale raczej te droższe, bo starsze max. osiągają prawie tyle co dość szybkie dyski sata w raid 0, mają w najgorszych chwilach i daleko od max. wydajności :)

pzdr
Oj tam oj tam