Witaj
Gość

Wątek: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?  (Przeczytany 3965 razy)

  • *******
  • Wiadomości: 2207

  • Pochwał: 12

  • And The Heavens Shall Tremble
    • gOOoogLe
Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« dnia: Styczeń 28, 2012, 01:56:17 pm »
Sprawa wyglada tak: wczoraj spadl mi z biurka monitor i tylko 2/3 ekranu dziala  :oops: Wiec trzeba kupic nowy, ale jaki? Na monitorach sie za bardzo nie znam, wiec potrzebna pomoc :)

1. LCD czy LED?
Obecnie mialem LCD, ale od nowosci mial 2 bad pixele, a gwarancja byla chyba od 4 albo 5. Gdy minal okres gwarancyjny pojawily sie kolejne dwa calkowicie martwe pixele. Z czasem stracil troche na jakosci obrazu, ale to chyba normalne. Z tego co wiem to LEDy maja lepsza jakosc obrazu i sa bardziej przyszlosciowe, ale jak wyglada sprawa z ich zywotnoscia?
2. Kontrast podobno im wiekszy tym lepszy, prawda to? :) Tutaj mam problem, poniewaz czasem jest 20000:1, a na innym monitorze w podobnej cenie 5000000:1....
3. Czas reakcji. Jaki czas reakcji wystarczylby zwyklemu malo wymagajacemu graczowi? Rozgladalem sie za monitorami i sa straszne rozbieznosci od 5ms do 15ms, a nie raz ten z 15ms jest drozszy od tego 5ms, poniewaz zas inny parametr ma lepszy....
4. Monitor nie musi obslugiwac HD, powinien posiadac obraz panoramiczny i miec przynajmniej 19`, cena mniej wiecej do ~800zl

Glownie zalezalo, by mi na odpowiedzi na te 3 pytania, gdyz znajac je moglbym sam sobie znalezc taki monitor. Lecz jesli znacie jakis porzadny model w takiej cenie to dajcie linka :)


  • *******
  • Wiadomości: 3535

  • Pochwał: -666

  • Antropomorficzna personifikacja
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2012, 02:24:18 pm »
1. LEDy są mniej prądożerne i cieńsze. LED=LCD z innym podświetleniem. Czy obraz jest lepszy? kwestia dyskusyjna.
2. tak
3. do oglądania filmów wystarczający jest czas reakcji do 8ms, poniżej 4ms ludzkie oko będzie miało problem zobaczyć różnicę. Tak duża rozbieżność (5-15ms) wynika z zastosowanej matrycy. Matryce TN osiągają najlepsze czasy reakcji, ale za to posiadają gorszą głębię kolorów, MVA i starsze PVA miały dobre odwzorowanie koloru, ale lipny czas reakcji, zaś np. S-PVA są niemal idealne, ale pierońsko drogie :D


  • *******
  • Wiadomości: 4737

  • Pochwał: 22

  • I dont necessarily agree with everything i say
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2012, 02:46:21 pm »
1. Wystarczy LCD
2. Kontrast od 50.000:1 wzwyż
3. Czas reakcji mniejszy niż 8ms
4. Prawie każdy monitor LCD 19'' obsługuje HD 1280/720 a nawet do 1366/768 (mój tak ma)
5. Za 800zł to już dostaniesz dobrego full hd 22"
Why should I take life so seriously? I just wanna do what I like to do being far from reality. This is my own world, I just wanna hear the music.
http://www.youtube.com/watch?v=lVvG_dy94LM NEW ONE!
http://www.youtube.com/watch?v=U81wZ2khvFs

L2@retired

WS - Rankar x5 DC 84
RPG - CLUB x15 SWM 85 / DC 85
RPG - CLUB x5 SD 84
DEX - Wrath x9 SD 85  
Reloaded x15 SD 83
eXistence x4 SD 78
Azarath x15 SD 78
Nanaki x15 SD  77
Celes x7 SD 77


  • Wiadomości: 104

  • Pochwał: 1

Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 28, 2012, 03:37:04 pm »
Polecam http://www.ceneo.pl/12471048
Sam mam i jest naprawdę świetny.
Martysa IPS, świetnie odwzorowanie kolorów, kontrast, czas reakcji też daje radę (są nawet filmiki na youtube jak się na tym gra) nie ma smużenia.
Jedyną wadą jest backlightbleeding, ale one to do siebie mają.

Gwarancja LG zakłada, że nawet z jednym badpixelem możesz wymienić monitor (masz na to miesiąc).


  • *******
  • Wiadomości: 4737

  • Pochwał: 22

  • I dont necessarily agree with everything i say
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 28, 2012, 03:43:30 pm »
http://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/samsung-sm-b1930n-czarny.bhtml?gclid=CKuN2bf58q0CFQlpfAodmlMJvA ja mam taki
Gra sie na nim dobrze, do pracy tez wystarcza, bardzo rozbudowane menu ktore pozwala dostroic obraz do indywidualnych potrzeb i taki bajer dotykowe przyciski ;p
Why should I take life so seriously? I just wanna do what I like to do being far from reality. This is my own world, I just wanna hear the music.
http://www.youtube.com/watch?v=lVvG_dy94LM NEW ONE!
http://www.youtube.com/watch?v=U81wZ2khvFs

L2@retired

WS - Rankar x5 DC 84
RPG - CLUB x15 SWM 85 / DC 85
RPG - CLUB x5 SD 84
DEX - Wrath x9 SD 85  
Reloaded x15 SD 83
eXistence x4 SD 78
Azarath x15 SD 78
Nanaki x15 SD  77
Celes x7 SD 77


  • *******
  • Wiadomości: 2207

  • Pochwał: 12

  • And The Heavens Shall Tremble
    • gOOoogLe
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 28, 2012, 04:29:33 pm »
Dzieki za odpowiedz, teraz sie gleboko zastanowie nad tym, skoro wiem czego szukac :)


  • *******
  • Wiadomości: 2346

  • Pochwał: 23

Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2012, 07:06:08 pm »
MOJE doświadczenie - Samsung - tak, LG - nie.
Obecnie mam HP w2007v. http://www.ceneo.pl/907999 kupowany 5 lat temu, ale wciąż nie narzekam. 100% pikseli świeci i nie mam problemów ze smużeniem :) Kolory ładne. Czerń też.
Co do matryc, to najlepiej wybierz się do Dużego sklepu z telewizorami - tam często gęsto wiszą 3 obok siebie z różnymi matrycami do porównania - plazma, LCD, LED.  Każde rozwiązanie ma zalety i wady. Kwestia Twojego oka. I tyle. Aaa i portfela :P
A co do kontrastu, to wszystko zależy też od metody pomiaru i przyjętych jednostek. Zawsze mnie bawiło jak 90% telewizorów miało kontrast na poziomie kilku tysięcy a Samsung - milionów :D

Pozdrawiam
Piszę poprawnie po polsku
************************************
Official/Retail NA serv.Hindemith->Phoenix->Chronos-> Naia
Heallweg Iss Enchanter 99 /Siegel Knight 99 /ElementalSummoner80/ HawkEye80  - Clan: Einheit (Nova) Ally: Twilight
Ponadto: Feoh; Aeore; Yul;



  • Wiadomości: 104

  • Pochwał: 1

Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2012, 08:54:36 pm »
Z doświadczenia wiem, że Szajsung wypuszcza dużo bubli ostatnio, po prostu jadą na wyrobionej marce i produkują na potęgę.
Monitor a telewizor to dwie różne rzeczy.

Właściwie ze względu na cenę dostępne będą dwa rodzaje matryc:
TN/TFT:
niska cena, szybki czas reakcji, kąty widzenia raczej słabe, dość dobre parametry, mogą być przekłamania w odwzorowaniu kolorów, często nierównomierne podświetlenie. Do użytku domowego jak znalazł.
IPS: (ten LG, którego poleciłem jest właśnie oparty na tej matrycy):
kąty widzenia właściwie jak telewizor, równomierne podświetlenie, odwzorowanie kolorów i poziom kontrastu naprawdę świetne, czas reakcji trochę większy niż TNek, ale tak naprawdę nie przeszkadza, szczególnie, że często monitorek ma specjalny tryb. Wiadomo - te monitory są raczej drogie, ale moim zdaniem warte swojej ceny. Wybrałem taki monitorek, bo nie chcę się martwić o kąty widzenia jak oglądam z kimś film, a poza tym przydaje mi się do pracy w domu.

P.S.
Apropos czasu reakcji: przy porównywaniu modeli trzeba wziąć pod uwagę jaki typ oznaczenia stosuje producent.
Może to być czas reakcji przejścia z czarnego do białego i znów do czarnego (BtB) lub GtG (w skrócie: z szarego do szarego), który jest zdecydowanie szybszy.


  • *******
  • Wiadomości: 2207

  • Pochwał: 12

  • And The Heavens Shall Tremble
    • gOOoogLe
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2012, 09:02:00 pm »
Dosc powaznie zainteresowalem sie tym LG, w przedziale cenowym sie jeszcze jako tako miesci (na agito za 805zl). Na chwile obecna faworyt :) Zastanawiam sie tylko czy oplaca sie wydawac taka kwote na monitor :P


  • Wiadomości: 104

  • Pochwał: 1

Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 28, 2012, 09:17:12 pm »
Sam kupowałem na Agito i muszę przyznać, że sklep działa ekspresowo i solidnie. Co prawda LG ma przecież swój serwis, więc wybór sklepi właściwie jest nieważny.

Ogólnie też zastanawiałem się czy warto i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że tak! Jeden z lepszych monitorów na jakich miałem okazję pracować (nie dbają o programistów niestety :P). Nie żałuję ani złotówki wydanej na ten monitor.
Tak jak mówiłem, wadą jest ten lekki backlight bleeding, niektórych to bardzo irytuje, ale jest to też wada konkretnego egzemplarza. Możesz znaleźć na forach fotki jak to mniej więcej wygląda. Ogólnie większość ludzi trafia raczej na mniej "wadliwe" monitory, ale jakby co to LG oczywiście wymienia model na nowy.


  • *******
  • Wiadomości: 2207

  • Pochwał: 12

  • And The Heavens Shall Tremble
    • gOOoogLe
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 30, 2012, 07:45:25 pm »
Jeszcze jedno pytanie? Co myslicie o monitorach z wbudowanym tunerem tv? Co w takim przypadku jest lepsze: zwykly monitor lcd led + tuner tv na usb lub pci czy monitor lcd led z takim tunerem? Wiadomo, ze oszczedniej bedzie taki monitor, bo PCta nie bede musial uruchamiac, lecz akurat na pradzie nigdy nie oszczedzalem, wiec ten argument nie ma dla mnie znaczenia.
Tak tylko sie pytam, bo raczej tego LG kupie. Choc martwie sie o ten backlight bleeding :(


  • Wiadomości: 59

  • Pochwał: 1

Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 30, 2012, 07:47:14 pm »
Monitory 19-20"

zestawienie monitorów z początku stycznia, jak masz czas to poczekaj parę dni a powinno być zestawienie z lutego


  • ******
  • Wiadomości: 1752

  • Pochwał: 13

    • Travian Games ;]
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 30, 2012, 08:07:20 pm »
Monitor najczęściej polecany: BENQ Monitor LCD 21,5'' G2222HDL (LED)

http://www.net-s.pl/index.php?id=3&ss=1&c=17&r=&g=134189&n=BENQ-Monitor-LCD-215-G2222HDL-LED
Jak się wszyscy wpisują to ja też, nie chce być inny :(

Core:

Nobopiryn - 64 ES ;)


  • Wiadomości: 104

  • Pochwał: 1

Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2012, 09:48:58 pm »
Jeszcze jedno pytanie? Co myslicie o monitorach z wbudowanym tunerem tv? Co w takim przypadku jest lepsze: zwykly monitor lcd led + tuner tv na usb lub pci czy monitor lcd led z takim tunerem? Wiadomo, ze oszczedniej bedzie taki monitor, bo PCta nie bede musial uruchamiac, lecz akurat na pradzie nigdy nie oszczedzalem, wiec ten argument nie ma dla mnie znaczenia.
Tak tylko sie pytam, bo raczej tego LG kupie. Choc martwie sie o ten backlight bleeding :(

Raczej nie opłaca się kupować tych z tunerem - po prostu przepłacasz, a często zdarza się tak, że nawet parametry są słabsze.
Tak się składa, że miałem taki sam dylemat jak Ty! Na początku myślałem o monitorze z tunerem, całe szczęście szybko się wycofałem z tego pomysłu :) Ten LG, którego polecałem ma dwa hdmi, wiec w przyszłości nawet możesz sobie podłączyć jakiś dekoder telewizji cyfrowej.

Co do backlight bleedingu: nie jest taki tragiczny. Jest naprawdę malutka szansa, że dostaniesz monitor z bardzo widocznym efektem, a poza tym w ogóle to nie przeszkadza :)
Zresztą - kupując przez neta masz 10 dni na sprawdzenie sprzętu, jak Ci się nie spodoba to możesz odesłać.

P.S. Jak nie potrzebujesz 2 portów HDMI to możesz sprawdzić inne IPSy LG, jest nawet model, można powiedzieć bliźniaczy do tego co pokazywałem wyżej, ta sama jakość i chyba nawet matryca, kwestia braku bajerów: jednego portu HDMI i pilota (byc może też funkcji "Low delay", ale z tym nie jestem do końca pewny). Cena niższa jakieś 50-100 zł, nie pamiętam dokładnie.
Wybacz, że nie wrzucę linka ;)

Co mogę powiedzieć po 4 miesiącach użytkowania: backlight bleeding nie przeszkadza, nie ma smużenia, monitor robi wrażenie, wielkość moim zdaniem optymalna, chociaż czasami wydaje się lekko za mały, szczególnie jak oglądam film z dość dużej odległości.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2012, 09:52:25 pm wysłana przez Pyroman »


  • *******
  • Wiadomości: 2207

  • Pochwał: 12

  • And The Heavens Shall Tremble
    • gOOoogLe
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2012, 07:37:14 pm »
Kupilem tego LG, teraz tylko czekam na niego :)
btw da sie naprawic ten moj stary monitor? Slad po uderzeniu mam tlyko w prawym gornym rogu ekranu (wiadomo tego juz sie nie naprawi) i zajmuje moze on z 5% tego co nie dziala. Reszta jest calkowicie biala i nawet dzisiaj kawalek takiego ekranu sam mi sie naprawil  :o


  • Wiadomości: 104

  • Pochwał: 1

Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 13, 2012, 11:10:46 pm »
Nigdy nie spotkałem się z tym, żeby ktoś naprawiał pękniętą matrycę :D
Jak monitorek się sprawuje? Jak wrażenia?


  • *******
  • Wiadomości: 2207

  • Pochwał: 12

  • And The Heavens Shall Tremble
    • gOOoogLe
Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 14, 2012, 06:29:23 am »
Wizualnie nie wyglada na uszkodzona. Niektore fragmenty nawet czasami dzialaja :)
A co do nowego monitora. Jakosc obrazu 10/10, rozmiar idealny - wiekszego monitora bym nie chcial. Sporo martwilem sie o backlight bleeding, ktorego na szczescie nie mam. Czas reakcji tez dosc dobry, bardzo fajnie gra sie na nim w battlefielda i starcrafta :)


  • Wiadomości: 104

  • Pochwał: 1

Odp: Na co zwrocic uwage przy zakupie monitora?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 19, 2012, 12:45:35 am »
Muszę powiedzieć, że kupiłem niedawno super telewizor, z naprawdę malutkim czasem reakcji i o dziwo nie ma dużej różnicy pomiędzy grami na nim, a na tym monitorze.
Fajnie, że jesteś zadowolony miłego korzystania :)
P.S. Jakbyś wypatrzył bad pixele czy coś to pamiętaj, że LG daje 30 dni na wszystkie badpixele :)