Witaj
Gość

Wątek: XP czy Vista ?  (Przeczytany 4280 razy)

  • *******
  • Wiadomości: 2994

  • Pochwał: 10

  • It's gonna be Legen - wait for it - dary!
    • Diablo 3 Clan League
XP czy Vista ?
« dnia: Marzec 29, 2009, 01:25:21 am »
Athlon x2 64 5400+
ATI Radeon HD4850 512 dd3
2gb ramu 800mhz


Warto przesiadac sie z XP na Viste x64 ??

Ponoc na Vista x64 obsluguje DX10 co ogolnie daje lepsze mozliwosci graficzne.

Czy moze lepiej zostac na XP i zmienic SP2 na SP3 ??

Glownie sie zastanawiam poniewaz GTA 4 nie dziala na SP2...pytając kumpla czy nie da sie tego ominac i czy trzeba zainstalowac jednak SP3 powiedzial, zebym sobie lepiej Viste x64 zainstalowal :D

w00t do U think ?
Arrissa, Franz
ADV80+/WC75+ nobless //retired

Kherith, Lancer
GH84+/DA75/WL75/BD62+  //retired

Madith, Core
Yul 85+                                  //retired

Diablo 3 Clan League


  • Banned
  • Wiadomości: 503

  • Pochwał: 3

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2009, 09:01:41 am »
ja tam bym został na xp, chyba że dorzuciłbyś ramu ponad limit xp'ka, tak z 6 GB.
Asta, officially teh greatestest fanboi ze Marc1na.


  • *******
  • Wiadomości: 3103

  • Pochwał: 14

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2009, 09:46:06 am »
Efekty Direct X 10 sa zazwyzaj na maaaxymalnych dopiero ustawianiach w grach widoczne, wiec i tak tego nie ustawisz.
Zostań przy xp, ew. vista 32bit.
Pamiętaj, że 64bitowe systemy maja problem z lenistwem programistów i możliwe, że część twojego hardware jak wcześniej nie sprawdzałeś, to nie będzie chodzić :P
HATE ME MOAR!


  • ******
  • Wiadomości: 1665

  • Pochwał: 16

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 29, 2009, 11:14:42 am »
sp3 nic ci nie zmieni, tzn jest to tylko zbior wszystkich latek to windy jakie wyszly pomiedzy sp2 a sp3 , zadnych rewolucji tam nie ma. Jedyne na co trzeba uwazac to (wnioskuje z twojej wypowiedzi ze nie uzywasz windows update) to fakt ze w sieci sa 2 wersje sp3, pierwsza zbugowana (jaki bug nie wiem ale po jakichs 6 godzinach od premiery zostal sp3 wycofany przez ms i wrocil do sciagniecia po kilku dniach dopiero  :D) ktora przynajmniej u mnie powodowala ze po okolo tygodniu system wymagal ponownej instalacji bo odmawial wszelkiej wspolpracy


  • *******
  • Wiadomości: 2994

  • Pochwał: 10

  • It's gonna be Legen - wait for it - dary!
    • Diablo 3 Clan League
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 29, 2009, 12:40:52 pm »
W takim razie, co zrobic zeby pograc w gta4 ??

Pytajac wujka Google, znalazlem, ze error jaki mi wyskakuje, jest spowodowany tym, ze nie mam sp3..
czy w takim wypadku, zeby pograc w gta musze go zainstalowac czy znacie jakis sposob, zeby nie instalowac sp3 a moc pograc w gta4 ?:D

Co do kompa, po maturze chyba bede myslał nad kupnem calkiem nowego kompa, wiec na razie do tego nic nie bede dodawal :)
Arrissa, Franz
ADV80+/WC75+ nobless //retired

Kherith, Lancer
GH84+/DA75/WL75/BD62+  //retired

Madith, Core
Yul 85+                                  //retired

Diablo 3 Clan League


  • *******
  • Wiadomości: 3103

  • Pochwał: 14

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 29, 2009, 12:55:16 pm »
A to sie ogarnia zmieniac calego?
Zrobic CF 4850, wsadzic Phenoma zamiast tego Athlona i jest pozdro 600 :)
AM3 to baaaaardzo dobra platforma
HATE ME MOAR!


  • Wiadomości: 275

  • Pochwał: 0

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 29, 2009, 01:02:28 pm »
Wystarczy edytowac rejestr i zmienic optycznie na sp3 . Ja tak mam i mi dziala. Poszukaj na googlach o tym
zzOMGzz AW/sk


  • *******
  • Wiadomości: 2994

  • Pochwał: 10

  • It's gonna be Legen - wait for it - dary!
    • Diablo 3 Clan League
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2009, 02:00:07 pm »
Wystarczy edytowac rejestr i zmienic optycznie na sp3 . Ja tak mam i mi dziala. Poszukaj na googlach o tym

Szukalem, zmienialem ale nie dziala. Po restarcie komputera, wartos rejestru jest znowu zmieniona na taka jaka byla zanim ją zmieniłem.

A to sie ogarnia zmieniac calego?
Zrobic CF 4850, wsadzic Phenoma zamiast tego Athlona i jest pozdro 600 :)
AM3 to baaaaardzo dobra platforma

To co bys zmienil u mnie ??
Athlon - > Phenom (nie bedzie problemu z l2 ?:D)
2gb ram 800mhz -> ??
ATI hd4850 -> dokupic druga i zrobic Cross Fire ? oplaca sie to ? bo swego czasu slyszalem opinie ze nie..
Tagan 400W -> pewnie na Tagana 600W albo mocniejszego ?
Gigabyte    GA-M57SLI-S4 - > na co ?

Tak czy siak wychodzi na to, ze wszystko musze zmienic :D
Arrissa, Franz
ADV80+/WC75+ nobless //retired

Kherith, Lancer
GH84+/DA75/WL75/BD62+  //retired

Madith, Core
Yul 85+                                  //retired

Diablo 3 Clan League


  • Banned
  • Wiadomości: 84

  • Pochwał: -3

  • L2v Dev
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2009, 02:27:04 pm »
Athlon x2 64 5400+
ATI Radeon HD4850 512 dd3
2gb ramu 800mhz


Warto przesiadac sie z XP na Viste x64 ??

Ponoc na Vista x64 obsluguje DX10 co ogolnie daje lepsze mozliwosci graficzne.

Czy moze lepiej zostac na XP i zmienic SP2 na SP3 ??

Glownie sie zastanawiam poniewaz GTA 4 nie dziala na SP2...pytając kumpla czy nie da sie tego ominac i czy trzeba zainstalowac jednak SP3 powiedzial, zebym sobie lepiej Viste x64 zainstalowal :D

w00t do U think ?

2 Gb ram to troszke malo jak na viste x64, dokup 2 gb ram a zobaczysz jaki boost FPS daje DX10 przy Ultra High detalach :)
Lineage 2 Enigma is coming, most epic polish server ever!


  • *******
  • Wiadomości: 3103

  • Pochwał: 14

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2009, 02:41:38 pm »
Crossfire ma 92% wydajności wiec się opłaca, ma lepsze algorytymny niż SLI :)
z płyt standartowo polece DFI pod AM2+, jest kilka tych płyt i wszystkie w sumie super, tylko pod DDR2 bierz.
2gb RAM na potem więcej, jak już będziesz wchodził w 64bitowy system, np. 4x2GB, ile mhz jest nieważne, bo to nic nie zmienia dopóki się nie podkręca, a wszystkie DDR2 teraz dają radę.
Z Pheonomen nie będzie problemu, weź sobie wersje na 3ech rdzeniach Black Edition.
Tagan na coś...może być i mocniejszego ale niekoniczne Tagana. Te zasilacze mają słabą linie 12V :/
DX10 daje bonus FPS ?
Oh snap... :D
HATE ME MOAR!


  • *******
  • Wiadomości: 2994

  • Pochwał: 10

  • It's gonna be Legen - wait for it - dary!
    • Diablo 3 Clan League
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2009, 02:58:17 pm »
dobra to jak bede mial kaske to sie zrobi nowy watek. ^^

wracajac do tematu ?

Instalowac SP3 ? Bo chce sprawdzic to gtaIV a bez tego raczej nie podzje bo myk z rejestrem nie dziala :(
Arrissa, Franz
ADV80+/WC75+ nobless //retired

Kherith, Lancer
GH84+/DA75/WL75/BD62+  //retired

Madith, Core
Yul 85+                                  //retired

Diablo 3 Clan League


  • ******
  • Wiadomości: 1665

  • Pochwał: 16

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2009, 03:15:28 pm »
instaluj, poza tym tajemniczym bugiem w pierwszej wersji (ona ciagle chyba jest na programosy.pl) nic nie tracisz


  • *******
  • Wiadomości: 2994

  • Pochwał: 10

  • It's gonna be Legen - wait for it - dary!
    • Diablo 3 Clan League
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2009, 04:05:16 pm »
eh wlasnie z tamtad to sciagnalem :D

dobra to sciagne z innego zrodla..

btw, czy jest tam latka sprawdzajaca legalnosc windowsa ? bo takie cos tez mi sie o uszy obilo :D
Arrissa, Franz
ADV80+/WC75+ nobless //retired

Kherith, Lancer
GH84+/DA75/WL75/BD62+  //retired

Madith, Core
Yul 85+                                  //retired

Diablo 3 Clan League


  • *******
  • Wiadomości: 1866

  • Pochwał: 18

  • <3
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 29, 2009, 04:53:11 pm »
btw, czy jest tam latka sprawdzajaca legalnosc windowsa ? bo takie cos tez mi sie o uszy obilo :D

Ja mam sp3 i bez problemu chodzi mi GTA IV. Ja mając Vista SP1 x64 b i 3.5 gb ram, miałem przecinkę podczas gry a teraz na xp jest lepiej więc polecam zostaw XP uzbieraj na kompa i poczekaj na Windows 7 :P *(Ja tak robię). A i to nie jest prawda, sam mam nielegal ;)
Sebal- Life ...

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

SHUT UP AND ENJOY THE MUSIC

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬


  • ******
  • Wiadomości: 1665

  • Pochwał: 16

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 29, 2009, 06:28:12 pm »
prawdopodobnie jest latka sprawdzajaca, trudno powiedziec wypuszczaja je co miesiac prawie ale z tego co pamietam byly jakies haxy do wczesniejszych wersji sp zeby mozna je bylo zainstalowac wiec i 3 tez pewnie tego potrzebuje


  • Banned
  • Wiadomości: 84

  • Pochwał: -3

  • L2v Dev
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 29, 2009, 07:44:44 pm »
Crossfire ma 92% wydajności wiec się opłaca, ma lepsze algorytymny niż SLI :)
z płyt standartowo polece DFI pod AM2+, jest kilka tych płyt i wszystkie w sumie super, tylko pod DDR2 bierz.
2gb RAM na potem więcej, jak już będziesz wchodził w 64bitowy system, np. 4x2GB, ile mhz jest nieważne, bo to nic nie zmienia dopóki się nie podkręca, a wszystkie DDR2 teraz dają radę.
Z Pheonomen nie będzie problemu, weź sobie wersje na 3ech rdzeniach Black Edition.
Tagan na coś...może być i mocniejszego ale niekoniczne Tagana. Te zasilacze mają słabą linie 12V :/
DX10 daje bonus FPS ?
Oh snap... :D
Far Cry 2 wszystko Ultra

Win x86 SP3 DX9 64 FPS
Vista x64 DX10 78 FPS

Poczytaj o DX10 i jak bardzo ulatwia karcie obliczanie efektow itp, wzrost mocy kart jest ogromny
Lineage 2 Enigma is coming, most epic polish server ever!


  • *******
  • Wiadomości: 3103

  • Pochwał: 14

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 29, 2009, 08:12:22 pm »
nie sam DX10 a emulowanie efektow w DX9 sprawia problemy i zabiera fpsy :) Powiedzmy sobie ze to na DX9 cos leci na pol gwizdka jak jest zla optymalizacja, a nie sam DX10 daje fpsy
HATE ME MOAR!


  • Wiadomości: 967

  • Pochwał: 2

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 29, 2009, 11:27:09 pm »
tak btw ile ramu obsługuje Vista Ultimate?


  • Banned
  • Wiadomości: 84

  • Pochwał: -3

  • L2v Dev
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 30, 2009, 12:07:18 am »
nie sam DX10 a emulowanie efektow w DX9 sprawia problemy i zabiera fpsy :) Powiedzmy sobie ze to na DX9 cos leci na pol gwizdka jak jest zla optymalizacja, a nie sam DX10 daje fpsy
Kompletnie sie nie znasz



tak btw ile ramu obsługuje Vista Ultimate?

32 Bit 3gb 64 bit 16 gb
Lineage 2 Enigma is coming, most epic polish server ever!


  • *******
  • Wiadomości: 3103

  • Pochwał: 14

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 30, 2009, 12:33:09 am »
Popatrz na inne testy i zasade dzialania Directow a potem moge dyskutowac. Cofnij sie do czasow serii 3k Ati i 8k nVidii i pierwszych testow, szczegolnie na benchmarkowym Crysisie i Call of Juarez, a do tego zobacz zmiany w 3d Markach. DX10 jest DX 9 w ostatnim releasie z nowymi efektami, ale nie niesie wspanialem optymalizacji. Jedyne wyjatki to zrobione programy na opak. Crysis mial opcje odpalenia ultra high detali tylko na Viscie bo ta ma biblioteki DX10, XP DX9 przez to sie nie dalo zmieniac detali na ultra high...chyba ze sie oszukalo troche gre. Wtedy ta probowala emulowac na sile efekty jednak to mocno cielo wydajnosc w porownaniu z natywnie odpalonym DX10 pod Vista.
Far Cry robi na 99% tak samo i zachowuje sie jak wiele innych gier i programow. A co do testow efektow DX10 to polecam ostatniego 3d Marka co robi wyniki 60% nizsze niz poprzedni tylko przez wprowadzenie efektow od nowego Directa :D
Vista 32bit obsluguje do 4ech, w sensie tyle widzi, alokuje tyle ile umie 32bitowa apliackaj, czyli 3,2 costam
Vista Ultimate 64bit widzi do 128GB RAM, ile umie alokowac nie wiem, ale raczej duzo, kwestia tego ze programy 64bitowe sa baaaardzo deficytowe.
HATE ME MOAR!


  • Wiadomości: 777

  • Pochwał: 15

  • Onlife
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 30, 2009, 01:14:00 am »
@Maniac
Cytat: Maniac
Kompletnie sie nie znasz

Polecam lekturę wprowadzenia do Directx w magazynie WARP (tylko nie pamiętam czy 1 czy 2).

@Marc1n
Widać że nigdy nie korzystałeś z forów filmwebu czy onetu - te fora to prawdziwa szkoła życia w internecie. Jeżeli gościu podsumował w  (uwaga) 4 !!! słowach całe twoje doświadczenie w dziedzinie elektroniki dlaczego produkujesz mu referat? :D Szacun dla ciebie za to że ci się chce. :)
It's nice to be important but it's more important to be nice

In every life we have some trouble
 When you worry you make it double


Cytat: naris
How to PvP with a lock: Bind 1/3 of you keyboard to fear, 1/3 to dots and 1/3 to destruction spells.
Smash you head into the keyboard. YYYAAARRRGGGH!!!


  • Wiadomości: 460

  • Pochwał: 0

    • Moja strona
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 30, 2009, 08:39:22 am »
A ja nie rozumiem skąd pytanie czy instalować SP3? Oczywiście, że instalować. Najlepiej przez MS update (wtf zbugowane SP3  :rotfl: )

Vistę moim zdaniem możesz sobie odpuścić jeżeli
-nie masz więcej niż 3 GB RAM
-twój pc nie uciągnie gier w DX 10 (a ten co masz chyba nie uciągnie)
-masz urządzenia do których nie ma sterowników pod Vistę albo źle działają (z takich popularniejszych to choćby wiele starszych drukarek HP)

32-bitowe systemy adresują 4GB (2^32 = 4.294.967.296), ale z tego kilkaset idzie na pamięć karty graficznej (tu najwięcej) i inych urządzeń i z RAMu adresowane jest to co zostanie, czyli te 3,coś tam. Dodatkowo istnieje coś takiego jak PAE - czyli system operacyjny zapamiętuje adresy na 36 bitach i w rezultacie mamy do dyspozycji 64GB (ale aplikacje widzą nadal max 4GB). A jak ktoś potrzebuje więcej, niż 4 GB dla jednej aplikacji na 32-bitowym systemie to MS zapewnia mechanizm AWE (google it) :)

Warto jeszcze dodać, że 32 bitowe aplikacje będą na 64-bitowej Viście chodziły wolniej, niż na 32-bitowej. A ile jest obecnie 64-bitowych programów to chyba każdy wie :)

So the final answer:
Vista 64 tylko jeśli potrzebujesz więcej niż 4GB pamięci

Cytat: Marc1n
w sensie tyle widzi, alokuje tyle ile umie 32bitowa apliackaj, czyli 3,2 costam

To, ile "widzi" aplikacja zależy od systemu operacyjnego. W Windowsach jest to zależnie od ustawienia jednego z przełączników w Boot.ini 2 GB lub 3 GB
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2009, 09:29:30 am wysłana przez Falconek »


  • ******
  • Wiadomości: 1665

  • Pochwał: 16

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 30, 2009, 10:24:14 am »
falconek, jak wspomnialem wczesniej sp3 po okolo 6 godzinach od "premiery" zostal usuniety z wszystkich serwerow microsoftu i ponownie do sciagniecia byl mozliwy dopiero po okolo 3 dniach. watpie zeby posuneli sie do tak drastycznych krokow gdyby chodzilo o zbugowana czcionke czy cos zupelnie nieznaczacego. W peirwotnej wersji sp3 wystepowal na bank problem ze stabilnoscia (podobnie jak beta) po okolo tygodniu system zamulal tak jak l2 na siege przy max detalach i 1 rdzeniowym procku 2.0 ghz  :P , do tego bardzo czesto powodowal problemy z windows update i w zasadzie kazda instalacja jakiejkolwiek aktualizacji konczyla sie niepowodzeniem

System 32 bitowy potrafi zaadresowac a tym samym wykorzystywac dokladnie 4096 MB pamieci operacyjnej, fakt ze xp i vista 32 bit widzi i uzywa tylko 3.2 gb jest dziwactwem made in Redmond


  • Wiadomości: 460

  • Pochwał: 0

    • Moja strona
Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 30, 2009, 02:02:52 pm »
Ile czasu temu wszedł SP3? Jak korzystasz z windows update to nie masz szans ściągnąć zbugowanego. Mówię o dniu dzisiejszym i problemie OP a nie tym co było jak wchodził SP3, bo wtedy każdy przezorny człowiek odczekał te kilka dni. Mój ROTFL dotyczył sytuacji, kiedy DZISIAJ ktoś ściągnie zbugowane SP3.

System 32 bitowy potrafi zaadresowac a tym samym wykorzystywac dokladnie 4096 MB pamieci operacyjnej, fakt ze xp i vista 32 bit widzi i uzywa tylko 3.2 gb jest dziwactwem made in Redmond
System 32-bitowy potrafi zaadresować dokładnie 4096 MB pamięci. Tylko, że te adresy idą nie tylko na RAM. Na linuksach się nie znam, być może mają osobną przestrzeń adresową dla RAMU i reszty (wątpię). Ale MS od czasów DOSa ma jedną tablicę.
Żeby zrozumieć, o czym mówię kliknij prawym na mój komputer->właściwości->sprzęt->manager urządzeń i ustaw sobie widok według typu. Wtedy zobaczysz, co się dzieje z górnym ok. 1GB pamięci.
Nie ma w tym żadnego dziwactwa. Jedynie polityka firmy, że nie pozwolili  w XP na wykorzystanie w pełni dobrodziejstw PAE.


  • *******
  • Wiadomości: 3103

  • Pochwał: 14

Odp: XP czy Vista ?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 30, 2009, 06:05:13 pm »
Raczej architektura XP ktora 800mb RAM z 4gb bierze i robi z nim blizej nie okreslone rzeczy. Vista tez to robi, ale mozna zrobaczyc co :D
HATE ME MOAR!